Румънският патриарх Даниил посрещна папа Франциск в новата катедрала на Букурещ



В първия ден от посещението си в Румъния папа Франциск се срещна с Румънския патриарх Даниил и с членове на Св. Синод на Румънската църква. След срещата в палатата на Румънската патриаршия, папата и патриархът се отправиха към новата православна катедрала на Букурещ.

В катедралния храм гостът и домакинът произнесоха пасхални приветствени слова. В своето слово Румънският патриарх отправи благодарност към папата за постоянната подкрепа, оказвана към православните румънци в Италия и в други страни, където „Римокатолическата църква е предоставила на румънските православни общини 426 места за поклонение, 306 в Италия и 120 в други страни в Западна Европа“.

Патриарх Даниил припомни още думите на папа Йоан Павел II, който при посещението си в Румъния през 1999 г., нарича северната ни съседка „Градина на Божията майка“. В словото си патриархът отбеляза още:

„Днес ние Ви посрещаме като поклонник в тази нова катедрала, в която над олтара се намира мозайка на иконата на Божията майка, наречена на гръцки „Платитера“, а на латински „Regina coeli“… Новата катедрала на Румъния е символ на възкресението на разрушените църкви, които са се намирали на това място и са били премахнати от тоталитарната власт, но и като цяло тя е символ на религиозната свобода на румънския народ след почти 50 години комунистически режим. Тя е посветена на Възнесение Господнe… Но има за свой покровител и свети апостол Андрей Първозвани, брат на св. апостор Петър… Апостол Андрей е и покровителят на румънския народ. Той е проповядвал Благата вест из земите на днешна Румъния през първи век, в тогавашната провинция Малка Скития (Добруджа)…

През 1999 г. и 2002 г. Негово Светейшество папа Йоан Павел II предложи финансова помощ за строежа именно на тази катедрала на Негово Светейшество патриарх Теоктист в размер на 200 000 долара. През 2017 г. тези средства бяха прибавени символично от Румънската патриаршия като част от необходимата сума от 500 хиляди евро, за да се закупят камбаните за новата катедрала от католическата фирма Grassmayr в Инсбрук, Австрия, тъй като в католическата и православната традиция камбаните имат много важно символно значение – те олицетворяват Божия глас, който призовава хората за молитва и за братско общение.

С този мотив приехме предложението от католическа страна да предоставим възможност на Ваше Светейшество и на католическите християни, присъстващи днес тук, да произнесете Господнята молитва на латински език и да бъдат изпълнени католически пасхални песнопения. Този жест е знак за признателност за литургичните пространства, които се предоставят от католическите общности на православните енории в Западна Европа. А след края на пасхалните католически песнопения Господнята молитва ще бъде произнесена на румънски език и ще бъдат изпълнени и православни пасхални песнопения.“

В своето приветствено послание папа Франциск благодари на своя домакин: „Искам да изкажа своята благодарност и вълнение, че се намирам в този свещен храм, който ни събира в единение. Иисус призова братята Андрей и Петър да хвърлят мрежите си, за да станат заедно ловци на човеци (срвн. Марк. 1:16-17). Призивът към ближния няма завършеност, ако липсва призивът към брата.“

Папата говори и за молитвата „Отче наш“: “Днес, стоейки тук, искаме заедно да извисим, от сърцето на тази страна, Господнята молитва. В същността си тя разкрива нашата идентичност на синове и, специално, на братя, които се молят рамо до рамо. Господнята молитва утвърждава обещанието на Иисус към Неговите ученици: „Няма да ви оставя сираци; ще дойда при вас.“ (Йоан. 14:18) и ни дава увереност да приемаме и да почитаме брата като дар.“

„Молитвата „Отче наш“ не е молитва, която ни релаксира и отпуска. Тя е вик в отговор на глада за любов на нашето време; срещу индивидуализма и безразличието, които накърняват Твоето име, Отче“, каза още папа Франциск и завърши словото си с думите: „Дай ни дързост, Отче,  да откриваме своя брат като опора, която Ти си поставил до нас, за да вървим към Теб и да имаме заедно куража да казваме „Отче наш“. Амин.“

Той получи като дар от патриарх Даниил икона с образа на покровителя на Румъния свети апостол Андрей Първозвани. На излизане от катедралния храм патриархът и папата поздравиха събралото се множество с „Христос воскресе“.

Официалната визита на папа Франциск в Румъния ще продължи до 2 юни, когато той ще се срещне с католическата общност в страната и на тържествена служба ще провъзгласи седмина католически епископи за блажени, пострадали по време на тоталитарния режим.

Източник: Basilica.ro

Снимки: Михнеа Пъдурару, в. „Лумина“; Ралука Ене, Basilica.ro

 

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

Подкрепете сайта

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...