Създаването на специален фонд за подпомагане на вероизповеданията в България предложиха участниците в Националния събор на православните сдружения. Съборът се провежда във Варна от 7 до 9 февруари и е първият по рода си. Организатори са Варненска и Великопреславска митрополия, Обществен комитет "Православни ценности" и фондацията "Покров Богородичен".
“Този събор е историческо събитие, тъй като за първи път от половин век православни сдружения от цялата страна искат да си сътрудничат”, заяви Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит д-р Кирил
, при откриването на Националния събор на православните сдружения в България, предаде
агенция Фокус
“Българското общество претърпя много трудности и това измести някои християнски ценности. Събитията отдалечиха хората от църквата, но въпреки това тя има своя живот”, каза пред участниците в събора ректорът на Софийската духовна семинария “Св. Иван Рилски” Негово Високопреподобие архимандрит Сионий.
Той подчерта, че след Покръстването в България има духовни школи, които са оказали съществена роля за общото издигане, което нашия народ показва пред цяла Европа.
В страната има две Семинарии в София и Пловдив, в които всяка година завършват около 20 души. Близо 100 души се дипломират ежегодно в богословските факултети в София и Велико Търново, а в катедрите в Шумен и Кърджали – 15, добави той.
Въпреки това, по думите на архимандрит Сионий, по-голямата част от завършващите богослужение избират друга професия или заминават за чужбина.
“Българската църква трябва да привлича все повече млади хора към богослужение и затова държавата е длъжна да осигури обучение по религия в училищата”, категоричен е ректорът на Софийската духовна семинария, цитиран от
агенция ФокусРазчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>
Коментари
коментара
Tova koeto kazva diado Sionii e tema koiato se dav4e po4ti ot zorata na demokraciata.Do koga darjavata 6e si pravi oglu6ki e neponiatno,mojebi dokato po4ti iz4ezne pravoslavieto v Balgaria?Mislia,4e triabva kakto vis6ia klir,taka i razli4ni institucii koito sa zainteresovani za cennostnata sistema na balgarina,da poiskat oficialno stanovi6e ot darjavata po tozi vapros.
интересно кои институции са заинтересовани от това българина да има ценностна система след това да се запитаме каква ценностна система са заинтересовани тези институции да има българина и не на последно място защо държавата да има интерес от това младите българи да имат християнска ценностна система това „има Православие има и България“малко издиша защото Православието не е национална ценност то е наднационална защото не само българите са православни/това е под въпрос по мои наблюдения те са езичници Дънов Ванга и прочие са на по-голяма почит отколкото например българските светци от времето на турското робство дали живота си за вярата/ та неразбирам защо една светска държава ще отделя средства за религиозно обучение на децата си и по този начин ще върши работата/друг е въпроса и как ще я върши ако вземе да я върши/на тези които са призвани да го вършат цялата тази работа ми прилича малко на легендата за „Великия инквизитор“ на Достоевски-ние като християни имаме право имаме възможност и най-важно сме призвани да вършим нещо но се отказваме от това и искаме друг да го върши вместо нас както в легендата хората се отказват от свободата си дарена им от и в Христос та вместо да си запретнем ръкавите и да си вършим работата ние все още викаме неволята и чакаме Годо
Кой, уважаеми скитнико, ще преподава вероучението? Щатните учители по философия ли или възпитаниците на духовни семинарии и богословски факултети.
Църковните богослови ще преподават. Какво значи „държавата ще ни върши работата“. Ние просто ще се възползваме от държавната база и масовата обхватност на държавното училище.
Май-май, скитнико, философията ти върви пет разтега пред реалността…