Нашата Църква трябва да бъде загрижена за християнското обучение
– Как тръгнахте към вярата и какво Ви накара да изберете да учите богословие?
– Моят път към вярата тръгна от малка селска църквичка в Русенска епархия, където дядо ми беше дълги години свещеник. Tам за първи път чух звука на църковна камбана. Там получих първото си причастие и се запознах с библейските истории за Адам и Ева, за Ной и Иона, за живота на Христа.
Реших да уча богословие, водена от желанието да придобия по-задълбочени знания в областта на религията, а и да имам възможност да преподавам предмета Вероучение (Религия) в училище. Имах добри преподаватели в Шуменски университет, на които съм благодарна.
– Смятате ли, че богословите някога ще имат реализация, като изключим богословите, които стават свещеници?
– Убедена съм, че ще имат. Но първо трябва да започне редовното обучение по предмета Религия в училищата, както е обещано отдавна. По-важното обаче за нас като християни е да се възроди дейността на неделните училища към църквите навсякъде в страната. Искам да подчертая, че въвеждането на децата в християнската вяра всъщност е работа на Църквата, а не на държавата. Нашата Църква трябва да е в най-голяма степен загрижена за християнското обучение на българските деца, а ако държавата реши да помага – чудесно. Акцентът на християнското обучение трявба да е в църквите, защото знанието за Христос върви ръка за ръка с църковната практика – участия в неделни богослужения, редовно причастяване….
Образователните дейности към неделните училища е необходимо да са инициирани и подпомагани освен морално, и финансово от БПЦ и да са пункт номер 1 в политиката й, защото това е крайно наложително. До момента такива дейности са развивани единствено от шепа ентусиазирани свещеници и миряни и това е плод на лична инициатива, подкрепена от Църквата с благословия, но не и финансово.
Аз вярвам, че преподавателите-богослови ще имат реализация, но и те от своя страна трябва да са по-активни и да действат по посока на положителна промяна.
– Вашето мнение за духовната ситуация в България към момента?
– Кризата в духовния живот на българина продължава дълги години, което е симптом на сериозно духовно боледуване. По мое мнение, в основата на тази криза е прекъснатата жива връзка с Христос. "Аз съм лозата, вие сте пръчките. Който пребъдва в Мене, и Аз в него, той дава много плод, защото отделени от Мене, не можете да сторите нищо. Ако някой не пребъдва в Мене, той бива изхвърлен навън …и изсъхва…" Иоан /15: 5-6/.
България в момента е като изсъхваща лозова пръчка, която не поема живителните сокове на лозата. Църквата за много от българите е място, където се отива веднъж-два пъти годишно, на Коледа и Великден или евентуално ако се жени или почине близък. Ние българите сме изгубили чистата си вяра в Бога. Мнозина от нас смесват Православието с елементарно суеверие. Според мен, замяната на вяра със суеверие е наистина сериозен проблем в България и се корени най-вече в липсата на просвета. Липсват почти навсякъде беседите на свещеника с миряните, в много от нашите църкви не се предлага и православна литература. Хората не знаят в какво точно вярват. Отдавна се е утвърдила и една порочна практика на масово прибягване до Киприанови молитви против урoки и магии. Щом толкова българи се чувстват омагьосани, нещата някъде сериозно куцат. Тъжно е, наистина. Влизайки в църква, ние сме свикнали да искаме. А дали сме готови да даряваме за същата тази Църква, за нашата Църква? Мнозина даряват, но само пред телевизионни камери, най-често предизборно. В Талмуда има такъв цитат: "Който дарява тайно, е по-велик от Моисей".
Друг сериозен проблем е липсата на добра воля между нас. Много от проблемите си ги създаваме сами като следствие на злоба и завист. Рождественското ангелско славословие: "Слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение!" нека приемем като лично послание до всеки един от нас! Благата воля е едно от нещата, които определено ни липсват.
– От колко време работите в Дубай? С какво животът и хората са по-различни от нас тук? С какво се занимавате там?
– От една година живея и работя в Дубай като учител по музика в училище. Атмосферата тук е много различна. Животът е по-спокоен, няма стрес, няма напрежение във взаимоотношенията между хората. Тъжно ми е да призная, но в ежедневието на арабите мюсюлмани виждам в много по-голяма степен християнско поведение и ценностна система, отколкото при нас българите. Те държат на морала, на уважението. Това, от което бях впечатлена още при пристигането си тук, е респекта към жените. Те са високо ценени – нещо, за което в България можем само да си мечтаем.
– Разкажете повече за бита и живота в това екзотично място. Разкажете за християнството и християните в Дубай.
– В Дубай живеят хора от различни етноси и с различна религиозна принадлежност. Различността тук е ежедневие. Има араби от Ливан, Сирия, Египет, Палестина, местни, както и индийци, индуси, филипинци. Емирствата привличат все повече американци и англичани, руската общност също е голяма. Дубай от пустиня е превърнат в рай. За сравнение: България от рай е превърната в пустиня, в резултат на престъпна управленческа немарливост. Животът тук има естествено и негативни страни. Всяка административна процедура е безкрайно мудна. Обещанията за навреме свършена работа са в сферата на красивите фантазии. Всеки, който живее тук малко или много придобива черти от арабския манталитет. Относно християнството в Дубай: Тук има православни, католически, протестантски общности, англиканската църква е предоставила храма си за отслужване и на православни богослужения на Руската църква. Ние българите имаме възможност да се черкуваме там, тъй като нямаме собствен храм и свещеник. В момента в начален етап на застрояване са два православни храма: гръцки в Дубай и руски – в съседното близко емирство Шарджа. Тук всеки има свободата да изповядва вярата си, необезпокояван от никого. Може би финансовото благополучие благоприятства за толерантността между хората.
– Как може днешният човек да опази себе си, вярата си и в същото време да бъде успешен?
– Всеки успех в живота ни е в резултат на Божията воля. Това е и начин да бъдем проверени доколко ще опазим вярата си, по пътя на професионалното израстване. Бог е вложил във всеки различни дарби, които сме длъжни да развиваме според силите си. На който много е дадено, много и ще се иска. За вярващия човек пътят към успеха е един – това е трънливата, но и осветена от Божията светлина пътечка, посочена ни от Христа. Ако живеем по християнски, няма място на земята, където Бог би ни забравил. Той е с нас, както беше с апостолите, благовестили за Него и в най-отдалечените кътчета на земята. В съвременните условия християнското благовестие има многообразни, понякога неочаквани за нас измерения. Всеки християнин, където и да се намира по света, е жива проповед. За християните тук небесен покровител и молитвен застъпник е св. ап. Филип, проповядвал Евангелието по тези земи.
– Има ли български случки, епизоди, места, които не можете да забравите в Дубай?
– Когато участват българи, случките са винаги незабравими! Миналогодишният Великден се е запечатал в съзнанието ми като едно наистина неповторимо изживяване. Организирахме си българско събиране в един от дубайските паркове. Беше красиво и задушевно като емоция. Дойдоха много българи, почувствахме се едно цяло. За пръв път присъствах на събиране на нашенци, живеещи извън Родината. Трогателно и впечатляващо беше да чуя в Дубай, макар и от съвсем непознати сънародници, празничния поздрав „Христос воскресе!”.
– Много ли са българите в Дубай? Как живеят, познават ли се, помагат ли си?
– В Дубай българската общност наброява 5000 души, според офицалната статистика. Ето сайта на нашето консулство: www.bulgarianconsulate-dubai.com. Предполага се, че сме повече, тъй като някои българи не се вписват в официални статистики. Имаме два български сайта: www.bulgariansinuae.com и www.bgbeseda.com, които подпомагат комуникацията между нас, а често са и арена за словесни противоборства по важни теми.
Като цяло има взаимопомощ. Най-голямата ни гордост е българското неделно училище „Българче” с директор- д-р Анриета Драганова, www.bulgarche.org. В него учат близо 50 деца, изучаващи редовни предмети: български език, история, география…. Децата редовно се изявяват на тържества, участват в конкурси, печелят награди. Бившият ни консул (и настоящ зам.министър във Външно министерство) г-н Милен Керемедчиев, както и настоящият временно изпълняващ длъжността – г-н Пепеланов, оказват пълно съдействие за осъществяване на градивни инициативи, най-ярък пример от които е българското училище.
– Има ли православни храмове, чии са, общувате ли с православни имигранти от други места?
Както споменах по-горе, православните храмове са в начален етап на изграждане. За руския храм все още се набират средства: www.russianhome.com. В следните християнски храмове се отслужват православни богослужения: www.russianhome.com/church/temples.shtml. Ето информация и за новостроящия се гръцки храм в кв. Джебел Али, Дубай: directionstoorthodoxy.org/n/gulfs_first_greek_orthodox_church_finds_dubai_home.html
Аз лично не мога да присъствам често на православни служби, поради големите разстояния, които ме делят от храмовете. Общувам най-често с ливански християни, с които съм свързана професионално. Имам прекрасни впечатления от тях!
– Как приема мюсюлманското общество хората с друга религия и има ли дискриминация?
Дискриминация на религиозна основа няма. Мюсюлманите тук са силно религиозни, спазват стриктно ислямските канони, което не е повод за омраза към изповядващите друга религия. В Дубай се живее спокойно.
Милена е прекрасен човек и много добър професионалист.
Да Ви попитам,за какво са :“Киприановите молитви „след като се долавя нотка на съмнение в текста по горе.Въпроса е Не с пренебрежение да се отнасяме към проблема ,който си е факт.А да бъде ограмотен всеки дръзнал да се занимава с подобен род дейност.Както тези правещи (гадости)така и тези които поискат да се направи, (поръчителите)на съответната (гадост).Най малкото защото се плаща в троен размер.А вмешателството в БОЖИЯ ПРОМИСЪЛ т.е.съдбата на човека.ЕДИНСТВЕН СЪЗДАТЕЛЯ решава как да накаже.Успех Ви желая.
Киприановите молитви се четат на бесновати. Тези, които искат от свещениците да им ги прочетат, защото не им върви или са хванали хрема, грешат.
Да си призная не очаквах Вие да дръзнете и отговорите.Но това говори за няколко неща .Вие в сайта сте се капсолирали(сложили преграда)и всяко мнение различно от вашето не приемате.Впоследствие направо напишете да се знае, (всички сме Стефанови)разбирате интерпретацията надявам се.Когато си некомпетентен в дадена област най добрия вариант е да замълчиш.Най вече чрез диалога се ражда истината.Аз научавам нещо от вас ,вие от мене.Именно на тази основа се обосновава развитиетона всеки човек.Текста по горе, е АБСОЛЮТНА ИСТИНА който е в състояние нека го приеме.Успех на всички Ви.
Извинете, но ми се струва, че прекалено си вярвате. Боравите с много сложни понятия- Божи промисъл, съдба, вмешателство, наказание. За да ги обедините, първо ги разнищете- като отделни категории.
Ясно е, че трябва да ти бъдат прочетени Киприановите молитви, но след три дни пълен пост и на колене пред иконостаса. И аз мога да го сторя, но вземам много скъпо.
Прекрасни снимки към текста на интервюто!
Че не вярваш , е факт.Тогава ми обясни как би ми чел Киприяновите милитви, не бих искал това да е човек като тебе.А колкото до финансовата обезпеченост на услугата. би следвало да ти е неудобно да предявиш искане като „вземам много скъпо“.За всички които търсят начин да им бъдат четени Киприановите молитви в четвъртък се прави служда на Св. Киприян и Иустина.Успех от мене.
Аз пък мога да гарантирам, че на victory Киприяновите молитви няма да му помогнат.
След като не е успял да усети чудесното духовно излъчване от думите на Милена Макавеева!
Наистина е прекрасен човек! Рядко се среща такова спокойно, уравновесено и умно говорене. Няма нито една празна приказка.
С Анриета Драганова се познаваме много отдавна. Тя също е прекрасен човек. За съжаление от много години е далеч от България. Как няма да стане пустиня България, като е прогонила такива като тях!
А тук остават такива, които имат вопиюща нужда да им се четат Киприянови молитви.