Елена Мутева: едно закъсняло завръщане

Книгата е предназначена за всички, които се интересуват от българското Възраждане. За читателите, които търсят корените на българския дух с надежда за едно ново Възраждане.
Резултат от изследователска дейност, започнала още през 1969 г., тази книга е първи опит да се представят цялостно животът и делото на Елена Мутева. В основата на научната монография са положени многобройни откъслечни, понякога и противоречиви, свидетелства за Елена Мутева, за семейството й, за творческата ѝ дейност, разхвърляни из документи в архивите на Украйна, Русия, България, Сърбия, Румъния, Италия и Чехия и в периодичния печат от епохата. Взети са предвид и критически са осмислени заключенията на български и чужди учени, които са се занимавали с отделни аспекти от нейното творчество. Сведенията, пряко засягащи Елена Мутева, се дават в контекста на личностите, обстоятелствата и събитията, които ги съпътстват. Обобщава се досега известното за нашата най-ранна поетеса, преводачка, фолклористка и се въвеждат в научен оборот нови факти и интерпретации. Монографията е оградена от публицистична рамка, която пренася читателите в XX в., в забързано пътуване по стъпките на Елена Мутева – Киев, Одеса, Болград. Запознава ги и със старанията да се популяризира името на първата българка, дръзнала да се заеме с книжовен труд.
Томът предлага в осъвременен правопис всичко излязло изпод перото на Елена Мутева: преведената в 1852 г. повест на Александър Велтман Райна, българска царкиня, претърпяла седем издания; посмъртно публикувания превод на Турски приказки, излизал още три пъти в преработка; стиховете, препечатвани в читанки, сборници, антологии.
С издаването и разпространяването на ЕЛЕНА МУТЕВА 1829–1854. Едно закъсняло завръщане се пробужда отново очакването да се открият родственици на Владимир Мутев, архивът на Мутеви или поне нови документи и сведения. И запечатано на снимка лицето на поетесата, досега само описвано с думи, сънувано и рисувано. Тече благодатният период между двата юбилея: 160 години от изявата на българската жена в книжовността, през 2012 г., и 160 години от смъртта на Елена Мутева, през 2014 г. Юбилеи, които ще напомнят на специалисти и почитатели за обаятелната личност на първата българска интелектуалка.
Благодаря на всички, които с нещо са ми помогнали от самото начало до днес. Благодаря на тези, чиито имена са пред вас и на тези, които не са споменати, благодаря на отминалите във Вечността и на живите, на специалистите в България и в чужбина. На всички, които ми съдействаха при публикуването на материали за поетесата, на организаторите и участниците в двете чествания в Калофер. Дължа особена благодарност на приятелите, които настояха да възстановя работата си по темата в началото на 2009 г., които вярваха в успешния ѝ завършек и неизменно ме окуражаваха и насърчаваха. Благодаря на моето семейство и особено на дъщеря си Олга Младенова и на внучката си Марина Михайлова, които отделиха от скъпото си време и се включиха в моя труд.
Книгата е адресирана не само до литературни историци и филолози, до бъдещите изследователи на възрожденската интелектуална мисъл, но и до широк кръг читатели, с надеждата името на Елена Мутева най-после да се завърне в паметта на българите, да бъде гордост за народа и културата ни, както е било през Възраждането.
Покана за представяне на книга
Следвайте ни