Монитор: Харизаха Бачковския манастир за хотел
Източник: в. Монитор, бр. 2621
Чуваме и ние, че южното крило е дадено за 10 години на асеновградска фирма, обясни една от помощничките в манастира. Според възрастната жена, така е по-добре, отколкото сградите да се рушат. Дядо Наум беше болнав и нищо не се правеше през последните години, допълни жената и побърза да приключи разговора.
По времето на предишния игумен Агатоникийския епископ Наум тази част от манастирския комплекс е ремонтирана главно с пари на дарители. Намеренията били да се възстанови крилото като страноприемница за вярващи и гости, но с повече удобства за тях. За това и стаите са изпълнени сравнително луксозно и нямат общо с монашеския аскетизъм. С напредването на възрастта и на болестите при дядо Наум проектът е занемарен. Стаите и сега са необзаведени. Сградите, които предстои да се превърнат в хотел, са строени през 1834-1838 година, заедно с църквата между тях "Св. Николай". Тя е изписана от Захари Зограф и тук е един от известните негови автопортрети, а върху западната фасада са изографисани едни от най-сполучливите сцени от Страшния съд.
Всяко любопитство към имотите на Бачковската обител и тяхното стопанисване е взривоопасно, убеди се и репортер на "Монитор". Разтревожен от интереса, дядо Борис мина в нелегалност.
Помощнички в манастира, монаси, дори личният му шофьор говореха за него в особено измерение – че го има, но всъщност го няма, тъй като бил някъде…
Повечето твърдяха, че може в този ден дядо Борис изобщо да не дойде, т.е. да слезе от покоите си на втория етаж до двора на манастира. А един от монасите "уби звяра" с думите: "Ами той може да не е в България".
Внесената закуска в килия 62 издаде игумена, който нареди на помощничката си да съобщи, че е излязъл. Въпросите, от които всъщност се скри архимандрит Борис бяха дали вече има подписан договор за даване под наем на тази част от манастирския комплекс и при какви условия.
Това, че южното крило вече е спазарено, го доказваше присъствието на 5-6 работници, които подменяха счупените керемиди на покрива. Липсваше задължителната за всеки строителен обект табела с информация за инвеститора, изпълнителя, инвеститорския контрол. Работниците отговориха, че не знаят дали ремонтът е съгласуван с Националния институт за паметниците на културата…
Като шеф на дюлгерите бе представен Янчо, който мнително заразпитва от къде идва интересът към имотите на манастира и отказа да съобщи коя фирма дава парите за ремонта.
Бачковската обител и сега предлага подслон за всеки пристъпилите прага му. В стаите със санитарен възел цената на легло е 15 лева. В общите спални, нощувката е 7 и 3 лева. Задължително за гостите е да спазват благоприличие. А вратите на манастира се затварят за всички в 9 часа. Сигурно е, че това няма да се спазва в южното крило. То е със самостоятелен вход и възможности за заведения под огромния чердак.
Колкото и да питаш, няма да отговоря, защото семейство храня, заяви продавач на една от сергиите на пътя към манастира. Други търговци все пак признаха за разлики в наемите. Не всички плащат по 4 лева на квадрат месечно, ама питайте защо е така онези с черните капи, посъветва друга жена. Продавачите смятат, че някои дават на ръка на хора от Светата обител, за да не се вдигат наемите им.
"Какъв манастир станахме – с имоти и без монаси. Имоти могат ли да се молят?", каза възрастен монах, разсъждавайки за случващото се.