Сега: И ученици, и студенти без забрадки и кръстове

Депутатите подкрепят идеята на министъра на образованието да се забранят всякакви религиозни символи в училища и университети
"Ще предложим подобна промяна в законите за висшето образование и за народната просвета", обяви министър Даниел Вълчев.
В момента и двата нормативни акта регламентират изрично светското съдържание на образованието, но не се произнасят по темата за символите.
Забраната ще се отнася до символите на всички вероизповедания, включително кръстчета и забрадки. Тя няма да важи за духовните училища и академии. Мярката не би нарушила академичната автономия на университетите, защото тя може да бъде ограничавана със закон.
Преди два дни "Сега" съобщи за искането на 110 турски гражданки да ходят на лекции в Пловдивския медицински университет с мюсюлмански забрадки. Ректорът Георги Паскалев се обърна към образователното министерство за съвет как да постъпи.
"Макар че въпросът за религиозните символи стои по малко по-различен начин в университетите, отколкото в средните училища, считаме, че висшето образование трябва да бъде подчертано светско. И да се осъществява, включително и от видимата си страна, в съответствие с българските национални традиции", аргументира се вчера просветният министър пред "Нова телевизия".
Народни представители от двете комисии, през които следва да минат законодателните промени – образователната и по вероизповедания, подкрепят идеята. Главният секретар на Главното мюфтийство Хюсеин Хафъзов обаче се изказа остро срещу забраната. Говорителят на Светия синод не бе открит за коментар.
"Не считам, че забраната на религиозните символи представлява дискриминация. По този начин ще се предотврати афиширането им и създаването на напрежение, от което категорично трябва да бягаме", коментира проф. Огнян Герджиков, председател на парламентарната комисия по правата на човека и вероизповеданията.
"Образованието в България е светско. Съгласна съм с позицията на министър Вълчев, че религиозните символи, заявени явно, не би следвало да присъстват както в средните, така и във висшите училища. Не считам, че това представлява посегателство върху религиозните права", коментира и зам.-председателят на комисията по образование и наука в НС Валентина Богданова, която е от БСП. Според нея показателно е решението на Комисията за защита от дискриминация отпреди месец по казуса със забрадките в смолянската гимназия по икономика.
"Бих подкрепил подобно ограничение. Образованието е държавно и светско по характер. Аз съм данъкоплатец и не желая моето дете да чувства различия в училище, защото някой носи забрадка, а друг – кръст. Който иска да е различен, да е различен вкъщи, не в училищата", коментира и Мирослав Мурджов, член на образователната комисия и депутат от БНС. Председателят на образователната комисия в НС и зам.-председател на ДПС Лютви Местан не бе открит за коментар.
"Просветният министър Даниел Вълчев следваше да се консултира с религиозните институции, преди да предлага подобна забрана. Защото едно е религиозен символ, друго е религиозна разпоредба. В главата "Светлина" на Корана е изрично казано, че мюсюлманките трябва да покриват телата си. Не считаме, че религиозните символи противоречат на светското съдържание на образованието. Нека министър Вълчев отговори с какво забраната на религиозните символи ще помогне на българските деца да се чувстват по-сигурни", е мнението на главния секретар на Главното мюфтийство Хюсеин Хафъзов.
По данни на Европейския съд по правата на човека в Страсбург в момента единствените държави в Европа, в които е забранено носенето на забрадки в университетите, са Турция, Азербайджан и Албания. "В тези страни въпросът не касае само индивидуалните свободи, но носи и политически послания", смята съдът. Някои страни в Европа като Франция наложиха категорична забрана на всички религиозни символи, но само за средните училища. Други като Австрия, Швеция, Великобритания допускат ученици със забрадки в класните стаи.
хехе…сега може някои инатливи пубери, в желанието да нарушават правилата на всяка цена, да започнат да носят кръстчета…току виж, докато пушат в междучасията, някой повярва…. 🙂 представяте ли си учителката по химия да преследва калпазани из училищните коридори заради висящите по вратовете им разпятия…че то кръста ще стане по модерен сред учениците от джойнта
Nali vseki 4ovek ima pravo da vqrva v Boga. Da upraznqva svoqta religiq, Za6to decata ni da ne mogat da pokazvat vqrata si kogato sa na u4ili6te. Moqta baba mi, razkazva 4e vinagi zapo4vali s molitva u4ebniq 4as. A sega: Nedejte vqrvaite v Boga. Dokato ste na u4ili6te Bog vi netrqbva.
Pylno bezbozna ideq. Dano da ne q osy6testwqt. Vpro4em kakvo kato imame konstitu4iq, kogato skoro 6te q zamenqt s evropeiskata. Tolkova golqmi evropeici stanahme, 4e skoro 6te zapo4nem j maikite si da prodavame. Pazi Boje. Pazi Boje de4ata ni.
Не знам какви са… Но линията, която се следва напоследък е крайно неправилна! Ако на някой нещо не му харесва в исляма – да се замисли какво причинява масовото му разпространение! Не да се „бори“ със забрадките и така да отклонява вниманието…
Аз държа на правото си да демонстрирам своята вяра, и то именно навсякъде. Ако това ми се забрани – даже ще се радвам, защото ще имам повод да наруша забраната. Точно затова бих подкрепил мюсюлманите против войнстващия псевдо-секуларизъм.
Аз също не понасям исляма, като една (поне за мен) сатанинска ерес. И какво? Да забраним всички религии – вместо да позволим на Църквата да работи с народа? Ами – хайде, да видим тогава до къде ще се стигне… Все някога Христос трябва да дойде, в края на краищата…
Хм… Ами ако аз съм, да речем, от сектата на трансцеденталната депилация и трябва да нося пластмасово кръгче, да речем? Какво значи религиозни символи?
А идеологическите символи? Мога ли да нося тениска със сърп и чук или американското знаме? Ако да – защо?
Братя и сестри, не забравяйте посланието на приснопаметния митрополит Кирил, че докато има православие, ще я има и България. И ако ние почитаме нашите светци, много от които не са пожалили живота си дори, в отстояване на православната си принадлежност, като са приели доброволно мъченичество, то какво да кажем ние, които заради „светския“ характер на българското общество сме готови да отстъпим или да възприемем тайното изповядване на Христа. Нима това не е икоменизъм в действие? Враговете на православието допуснахме не само в Родината си, в домовете си, но да ми прости Господ, опасявам се и в Българската Православна Църква. Жадни сме за Боговдъхновените слова на нов български духовен водач, защото стадото е разпиляно…..