Стандарт: Компютър настройва камбаните в Смолян
"Да звъни една камбана така, сякаш пее, не е никак проста работа. Освен детайлно познаване на технологията са нужни и музикални заложби, и усет." Това разказа Мюмюн Борисович за своя занаят. Той е зам.-шеф на московската фирма, която съвместно със заводите ЗИЛ произведе камбаните за храма "Свети Висарион Смоленски" в града. На 30 септември миналата година Борисович пристигна заедно с колегите си за освещаването на 11-те уникални камбани. Дни наред след това те настройваха всяка от тях така, че да допълва звука на останалите 10, без да губи своя собствен.
За качествата на тази технология най-добре говори фактът, че самите майстори не успели да различат гласовете на старинната камбана от XVII в., която била използвана за звукова матрица, и произведената от тях. Най-старите камбани в Русия, която има древни традиции в производството, са били гладки, без никаква украса. Някои от уникалните набори звънци в Русия са настроени да пеят: "Боже пази царя."
Гравировката е съвременен елемент на производството. След революцията през 1917 г. цялото производство в Русия е сринато и затрито изцяло. И едва десетилетия по-късно се възражда отново.
Подобен набор от 11 камбани, какъвто е този в църквата в Смолян, няма никъде по света, категоричен е Борисович. Най-голямата камбана е тежка 2 т, висока е 152 см, а диаметърът й е 145 см. Най-малката тежи 8 кг, а общото им тегло е 5 т. Единствен храм-паметникът "Св. Александър Невски" в София има подобна "колекция" от църковни камбани. Четири от най-големите камбани в смолянската църква са украсени с ликове на светци, инкрустирано е името на храма и на главния ктитор Тодор Батков.