„Свети Атанасий“ е най-старият манастир в Европа

Както всички ходещи по тая земя, и чирпанлии са си грешни. Толкова грешни, че два от греховете им днес са се превърнали в митове. Единият е, че чирпанлия без нож не ходи – по лют е от четник македонец по време на въстание, а пийне ли малко червено вино, за щяло и нещяло бърка в канията. Другият мит е Чирпанското земетресение през 1928 г. То пък сигурно е божие наказание за първия им грях. А понеже оня от горе не наказва когото мрази, то сигурно доста е обичал Чирпан и околностите му. Има и защо.
Патриархът идва да се поклони на свети Атанасий по свое желание. Петрос подарява икона на свети Атанасий, рисувана в Александрия. Акад. Р. Милев се впечатлява, но и размисля върху този факт. Защо ще идва Александрийският партриах на поклонение? Със сътрудниците си направил справка с 12-томната руска православна енциклопедия "Житията на светците", издадена през 1903 г., в която има много подробно житие на св. Атанасий.
След това моли проф. д-р Георги Алдъров от университета "Серафикум" в Рим да проучи ватиканските архиви. Той потвърждава факта, че свети Атанасий през 343-44 г. е отседнал в околностите на Златна ливада. И допълнил, че построената там обител била наречена на негово име, а може би в нея е създал някои от най-известните си богословски трудове.
А историята е следната: През 343-344 г. след Христа в Сердика е свикан вселенски събор. Свети Атанасий, считан за приносител на монашеството от Египет на Европейския континент, се връща по стария римски път от днешната ни столица към Константинопол за Александрия. В ония времена на всеки изминати около 30 км конете се сменяли, а пътниците отпочивали. На светия старец се наложило да пренощува в стара римска крепост край Златна ливада. Тогава разбрал, че населението от селищата около крепостта е заплашено от епидемия и останал за по-дълго време, което използвал и за да проповядва християнството.
По това време в областта на Берое, днешна Стара Загора, живеещите готи и други племена били подложени на силен натиск от еретици-ариани, непризнаващи Христос. За пост и молитва светията се уединявал в скална пещера на около 300 метра от крепостта. Още древните готи и траки са я използвали като езическо място. Свети Атанасий го прави светилище, заедно с лековития извор. Тя е запазена и днес и се нарича Постницата. Поклонниците и досега, подобно на пещерата на Иван Рилски, минават през нея за здраве и благоденствие. И до днес някои от по-старите жители на Златна ливада наричат останките от крепостта "Римския манастир".
Свети Атанасий обявил на местното население, че за да ги избави господ от епидемията, трябва да построят църква. Тя е издигната срещу пещерата му, доказват археолози. "Епидемията наистина отминава местното население" – разказва игумения Агнеса. А това засилва вярата в бога. За 17 века храмът е все на това място, независимо че десетки пъти е разрушаван. По време на турското робство е издигнат от дърво. Последната му постройка е от 1961 г.
Под пещерата, в манастирския двор, се намира извор, който днес типично за този край е наречен Аязмото. Заради тази вода в манастира се стичат стотици болни. От време оно хората в този край знаят, че лекува кожни заболявания, подобрява зрението, действа очистително на вътрешните органи. "Лекува дори и туморни заболявания" – казва игумения Агнеса и допълва: "Имаме случаи на прохождане на сакати. И пещерата има лечебен ефект." Сред местните жители се пазят предания, че лечебната сила на водата е открита от траките.
Манастирът днес се състои от стари и нови постройки. Старите са от 1840 г. Сега предстои да се реставрират. Новите пък са правени през 1979 г. по поръка на Людмила Живкова. В монашеските килии е и скривалището на Апостола Левски. След 1944 г. по времето на насилственото правене на ТКЗС, манастирът е превърнат в овчарник.
И тук игумения Агнеса разказва една история, която никак не звучи научно, но пък в селото се разказва вече 60 години. Свети Атанасий се явил на партийния секретар и го заплашил, че ако не освободят манастира, ще му вземе детето. В началото на 50-те години отново се превръща в манастир.
Сред светините на църковния храм са икона на покровителя му, подарена от атонските монаси и препис от Реймското евангелие. То е първото копие в България на родния ни език и е дело на екип на български художници. Оригиналът се пази в библиотеката на Реймс. Да добавим, че над него повече от 200 години във вярност към бога и народа са се клели френските крале.
В църквата над олтара е и иконата на света Петка като българска светица. Тя е исторически свързана с манастира – при едно от многобройните му възкресявания през турско е издигнат и неин параклис – по-късно също разрушен. Нейният празник се чества всяка година в манастира на 14 октомври.
И до днес доброволци от близките села идват да помагат на манастира и за поддръжката му. Много хора от околността остават за два-три дни, други от страната – и за седмица. Посетихме манастира в делничен ден, а скоро пред огромната двукрила порта спря кола, от която слязоха поклонници от Полша.
Ще добавим, че допреди "Свети Атанасий" край Златна ливада за най-стар манастир в Европа се смяташе шотландският "Кандида каса", основан през 360 г., следван от двата манастира, създадени от свети Мартин през 373 и 375 г. в днешна Франция.
Манастирът е разположен сред красива местност, оградена от хълмове. Коритото на Стара река дели пещерата постница и обителта. От манастира се разкрива гледка към Тракийската равнина на юг. Наоколо са вековни гори и околността предлага условия за културен и екотуризъм. Стотици поклонници идват, привлечени и от лековитата вода. А от 3 години към него са се насочили и историци, археолози, етнолози, които проучват къс по къс най-древната му история. В манастира два пъти честват свети Атанасий. На 18 януари, защото бил 5 пъти гонен от епископския пост и на тази дата е последното му завръщане, и на 2 май – деня на неговата смърт. Със светията българинът свързва края на зимата и настъпването на пролетта.
Кой е свети Атанасий Велики?
Роден е в египетския град Александрия през 293 г. Тамошният епископ Александър го взема под свое покровителство. По това време християнството изживявало бурни времена. Еретикът Арий проповядвал, че Христос не е син божий, а човешки. За да реши спора, римският император Константин свиква първия вселенски събор, на който изслушал всичките свети отци. Атанасий разгромява опонентите си, а Арий бил арестуван. Последователите му обаче подложили светеца на гонения и мъки. Атанасий бил привикан на съд и изпратен в град Трир (днешна Франция). След смъртта на император Константин се върнал в Александрия, но скоро отпътувал за Рим, където бил посрещнат от брата на Константин, Констанс. Той му обещал застъпничество и отново го върнал в Александрия. След смъртта и на Констанс е прогонен от арианите и 6 години е отшелник в египетската пустиня. Преследват го и войниците на император Юлиан. След смъртта му се връща в Александрия и до края на живота си през 373 г. се бори с арианите за усмирение и единство на християнската църква. По достойнство е назован Атанасий Велики. Православната църква го чества на 31 януари.
Този материал не е твой, а е преписан, защото вече сме го чели другаде. Освен това, всички тези твърдения за монашество у нас едва ли преди преди Египет и дори за манастири в Шотландия през 360 г. (?!?) са абсурдни и нелепи. Не го разбирате?
Ami ne e li na 18 yanuari, kakto e napisano po-gore?