„Градското насилие” във френските предградия
Днешният проблем идва от това, че във френското общество реална интеграция на тези поколения емигранти не се случва. Въпреки декларациите за недискриминация и признанието, че френското общество е многонационално, този, който се казва Саид или Мамаду, трудно може да си намери работа, независимо от степента на образование.
Причините за сегашните безредици са многобройни и конкретни: по-високата местна безработица, бедността и… отчаянието.
Интересното в случая е, че безредиците не са организиран, а спонтанен протест срещу дискриминацията, проявяваща се на всички нива.
Конкретният повод за безредиците беше полицейска акция, провокирала смъртта на две деца от токов удар в трафопост (следствието още не е доказало дали смъртта на децата е вследствие на полицейското преследване или това е инцидент). Друг повод дадоха по-ранните изказвания на министъра на вътрешните работи Никола Саркози, че ще прочисти предградията от „престъпниците и безделниците”.
Средствата, с които „бунтарите” демонстрират своя протест – палене на коли, магазини, детски градини, училища, хвърляне на коктейли “Молотов” срещу полицаи, полицейски участъци, църкви, автобуси и коли – остават неразбрани за по-голяма част от французите, включително и за обитателите на тези квартали. Въпреки абсурдността на тези действия, извършителите им може би постигнаха целта си – привлякоха вниманието на всички национални и световни медии, на политиците и обществените организации.
Последствията: в обществото бяха поставени на дневен ред най-важните въпроси за социалната политика по отношение на предградията – развиването на икономиката в тези предградия и следователно откриването на работни места, разработването на програми и пространства за заетостта на младежта, изпълнението на закона за строеж на нови социални жилища, както и подновяването на вече съществуващите, засилването на т.нар. „положителна дискриминация” при набирането на полицаи, както и на възможността членове на малцинствата да бъдат избирани за народни представители.
Във френското Народно събрание бе гласувано удължаването с три месеца на извънредното положение във Франция, което позволява на префектите да въвеждат вечерен час. Това извънредно положение влезе в сила на 9 ноември 2005 с продължителност 12 дена, прилагайки закон от 3 април 1955 година, приет по време на войната с Алжир. Очаква се гласуването на това решение и в Сената.
Въпреки очевидното намаляване на броя на запалените коли и на задържаните лица, никой не може да прогнозира кога безредиците ще бъдат напълно овладени.
Но най-важният извод, който се налага в този момент е, че проблемите трябва да бъдат разрешени сега. В противен случай прогнозите за бъдещето се очертават като мрачни – останат ли неразрешени тези проблеми, след 5 години те ще повлекат след себе си протести и безредици с много по-голяма сила…