Акценти от 10-та среща между православните църкви и Европейската народна партия
В своето приветствено слово при откриването на десетата среща-диалог между православните църкви и групата на Европейската народна партия и Европейските демократи (EPP-ED Group) в Братислава, която приключи вчера, министър-председателят на Гърция Костас Караманлис заяви, че църковните и политическите водачи имат една обща цел: “да развиват мирното съжителство и разбирателство между различните култури и религиозни убеждения и най-вече да осигурят мир и просперитет за нашите народи”.
Караманлис отбеляза, че с нарастването на православното население в ЕС диалогът с православните църкви придобива все по-голяма значимост, предвид не само непосредствено предстоящото присъединяване на България и Румъния, но също и бъдещото присъединяване на други страни от югоизточна Европа, “тъй като взаимоотношенията между религия и политика в този регион в исторически план са много интензивни”.
Визирайки Турция, Караманлис подчерта, че “страните, които желаят да се присъединят към ЕС, трябва да зачитат и напълно да покрият предварително зададените критерии за членство в ЕС”.
В своето послание към конференцията Вселенският патриарх Вартоломей обърна внимание върху препятствията, които се поставят пред Вселенската патриаршия по пътя й към постигането на религиозна свобода и изрази надеждата си, че Патриаршията ще бъде официално призната от Турция. На конференцията Анкара беше призована да разреши повторното отваряне на семинарията на остров Халки.
10-ят диалог между православните църкви и групата на Европеската народна партия и Европейските демократи се фокусира върху взаимодействието между политика и религия в югоизточна Европа и ролята, която религиозните общности могат да играят за включването на западните Балкани в европейската мозайка.