Опасения за ново насилие в Косово след плана на ООН

Когато в петък специалният пратеник на ООН връчи своето предложение на сръбския президент Борис Тадич, той каза, че това е най-доброто за изграждането на едно стабилно бъдеще на Косово.
Макар и без да споменава думата “независимост”, този план дава на Косово зелена светлина за приемане на собствена конституция, възможност за договаряне на международни споразумения и право за кандидатстване за членство в международни организации.
Сръбската православна църква обаче вече заяви, че планът е неприемлив и ще дестабилизира Балканите и че ще провокира призиви за независимост в други части на Европа.
Съществуват също опасения, че тази стъпка ще предизвика още насилие срещу сърбите, които представляват по-малко от 10 процента от преобладаващо албанското население на Косово.
Бяха извършени многобройни нападения над сърбите и техните църкви и манастири и други религиозни обекти, откакто ООН пое контрола над Косово през 1999 г. след 11-седмични бомбардировки на НАТО над Сърбия.
Епископ Артемий предвижда “мрачно бъдеще” за сърбите в Косово, след като положението вече е “твърде трагично” при управлението на ООН, въпреки присъствието на хиляди омиротворители.
Пратеникът на ООН Марти Ахтисаари каза, че сърбите и косовските албанци имат “изключително твърди” позиции, но подчерта, че ще им даде още един месец, за да постигнат компромис, преди да представи своя заключителен доклад пред Съвета за сигурност на ООН, който ще реши окончателния статут на Косово.
Влиятелният американски Институт за религия и обществена политика (IRPP) обаче заяви, че разбира сръбската позиция. Президентът на IRPP Джоузеф К. Грибоски каза, че планът на ООН показва “пълно пренебрегване на суверенитета на Сърбия”.
Той каза, че “налагането на такава бъдеща независимост без процес на преговаряне” е “едно ново разбиране за суверенитет, основано на капитулация пред актовете на насилие и гетовизацията на малцинствата”.
Той отправи критика към Великобритания, за която се съобщава, че е описала плана на ООН като “приемлив” за мнозинството на Косово. “Тя не взема под внимание правата на малцинството, което се оказа жертва на насилие и преследване, откакто ООН пое своя мандат”, каза Грибоски.
Той предупреди, че очакваната независимост на Косово “ще е гаранция за една нова европейска държава, която не зачита основни права, която процъфтява от корупция и нелегални дейности”. Грибоски заяви, че тя ще насърчи движенията за независимост в Чечня, централна Европа и на други места.
“Това не е и няма да бъде изолиран въпрос. Постепенната независимост на Косово [е] проблем в и за Европа [и] ще доведе до безброй други проблеми на сигурността и човешките права по света.
Въпреки нарастващото напрежение предстоятелят на Сръбската православна църква патриарх Павле призова косовските сърби да не напускат областта и “да се държат докрай”. Той е казал според цитиран коментар, че “ще дойде денят, когато нашите тирани ще бъдат засрамени. Ние се молим нашите врагове да осъзнаят, че вършенето на злини не може да донесе добро на никого”.
Патриарх Павле каза, че онези, които нападат сръбските православни християни трябва “да знаят, че след всички унизителни поражения, които налагат на другите, те в крайна сметка ще поразят себе си с безнадежност”.