Политически аспекти на папската визита в Турция
Източник: Радио Ватикана
Часове по-рано, на пресконференция по време на полета към Турция, Папата е заявил:
“Целта на това пътуване е диалогът, братството и разбирателството между култури и религии в името на помирението. Всички чустваме отговорност в настоящия исторически момент”.
На въпроса как посреща напрежението, свързано с визитата, Папата е отговорил: “С голяма вяра и надежа и разбира се, разчитайки на помощта, симпатията и молитвите на хората”. Той е подчертал, че посещението не е политическо, а пастирско, с крайна цел диалога с исляма и братята християни, особено православните, за по-добро взаимно разбирателство.
"Не трябва да очакваме големи резултати от това посещение – е уточнил Бенедикт ХVІ. Неговата стойност е символична и се състои в самите приятелски срещи и взаимния дълг за мир и братство”.
На въпроса за интеграцията на Турция в Европа, Папата е припомнил, че бащата на модерна Турция, Кемал Ататюрк, е взел за модел френската конституция, което означава, че още от своето начало в модерна Турция съществува диалог с европейската култура. “Затова – е казал Бенедикт ХVІ – диалогът между европейската мисъл и мюсюлманската традиция е вписан в самото създаване на модерна Турция, а това означава обща отговорност: ние, европейците, трябва да преосмислим светския начин на мислене, който изключва религията от обществения живот и води към улица без изход. Турция, от своя страна, трябва да преосмисли заедно с европейците как да изгради за бъдеще връзката между светския характер и традицията, в която основен елемент е свободата, чиито стойности се основават на религията и дават съдържанието на самата свобода”.