Турция отново отхвърли вселенския статут на Константинополския патриарх

Атина определи решението на турския съд от 26 юни 2007 г., според което православният патриарх със седалище Истанбул не е духовен водач на православните християни по света, като неправилно тълкуване на международното право.
“Тези неща не могат да се променят с решения на съда, основаващи се на погрешни тълкувания на Лозанския договор”, добави той.
Кумуцакос реагира на решението, оповестено по-рано същият ден, че Вселенският Патриарх Вартоломей І е глава на само местната православна общност в Истанбул.
Съдебното решение обаче не оказва влияние върху статута му извън пределите на Турция.
Патриарх Вартоломей е международно признатият духовен водач на 300 млн. православни християни по света.
Съдебното решение може да спомогне за укрепване на позицията на турското правителство в оспорването на вселенското значение на патриарха.
Турското правителство отдавна се стреми да ограничи влиянието на Вартоломей и се противопоставя на неговото титулуване “вселенски”.
Постановлението бе включено в решение на апелативния съд, потвърждаващо решението на по-низшата съдебна инстанция, което оправдава Вартоломей по обвинения в незаконно наложена възбрана на български свещеник да извършва богослужения.
Съдът също потвърди оправдаването по същите обвинения и на други висши църковни водачи.
Турските власти отхвърлят всякакъв статут на Патриарха, наподобяващ папския, и твърдят, че той е духовен глава на гръцката общност, наброяваща около 3000 души.
“Патриархът, на когото бе позволено да остане на турска територия, е подвластен на турските закони”, заявява апелационният съд.
“Нямат правни основания твърденията, че Патриархът е вселенски”, добавя съдът.