Отстъпленията на либералното протестантство
Още от средата на XIX век либералното протестантство започва да прави сериозни отстъпления от християнските истини и принципи. То с еднаква лекота се отдава или на необузданите приумици на разума, като рационализира и десакрализира вярата в Бога, или се впуска без контрол в стихията на ирационалното. Разгледаните култове и движения са резултат именно на реакцията на онези либерални протестантски общества срещу рационализацията на вярата, срещу превръщането й в суха богословско-философска система, наречена религия. Христос Янарас посочва, че корените на това опасно явление могат да се открият още при бл. Августин, който разглежда Църквата като „религия, която с помощта на логически аргументи убеждава индивидуалния интелект, помага за запазването на самообладанието и на индивидуалната нравственост, представя на всеки отделен човек защита и гаранция, благодарение на висш авторитет.”3
Тази подмяна на древното разбиране за Църквата като живот в Светия Дух се извършва след обявяването на схизмата от 1054 г. Това довежда, според Янарас, до най-радикалната промяна в християнството. „В крайна сметка, пише той, развитието на особеностите на западното християнство е породило не просто нова империя или нова мимолетна ерес, но друг тип цивилизация, непознат по-рано в историята.”4 В Римокатолическата църква живата вяра в съкровения, непостижим Бог става религия. Стихията на църковния живот, изпълнен с дела на живот, саможертва и братско единение с Христос около трапезата Господня („всички заедно”, епи то авто) се превръща в религия.
В това отношение голяма е ролята на схоластите от XII и XIII век. Те успяват да изградят върху възгледите на бл. Августин друга богословска система, различна от тази на Вселенската Църква до разделението в 1054 година. Схоластите се отказват от апофатизма на светоотеческото богословие, от неговите боговдъхновени прозрения за приоритета на личностната идентичност като тайна на Бога и на човека и се ориентират към античната философска онтология. При нея водещо е понятието „същност”, което се явява логическа база за осмисляне на всяко конкретно битие. Според схоластите всяка конкретна същност може да бъде познаваема чрез понятията на индивидуалния разум. Достатъчно е понятието да съвпада с неговия предмет. Така „истината става интелектуално постижение”.5 Този погрешен, според православното богословие, гносеологически подход става доминиращ за целия западен свят най-напред в сферата на религиозното знание, а след това в научната област. Цяло хилядолетие Църквата е живяла с възгледа, че истините за Бога, човека и света не са и не могат да бъдат притежание само на една личност, колкото надарена и свята да е тя. Пълнотата на истината е у Бога, у Иисус Христос, Който е път, истина и живот (Иоан. 14:6). Следователно, познанието на всяка истина започва от познанието на Бога, а това става не само с личния интелектуален и мистичен опит, но и с колективния духовен опит на Църквата. Нещо повече, личното богопознанне е възможно само в пълнотата на църковния живот, защото пълната истина за Бога и за човека е в Църквата. Цялата истина се носи от цялата Църква чрез благодатното присъствие на Светия Дух. Това е била основната аксиома на светоотеческото богословие. Никой от светите отци не е дръзвал да говори от името на цялата Църква. Това е бил ненарушим принцип, създаден още от апостолско време и проявен най-ярко по време на Апостолския събор (Деян. 15-та гл.). Той става основа и на теоцентричното богословие на Църквата до разделението, той остава водещ принцип и в богословието на Православната Църква. Архимандрит д-р Юстин Попович разяснява този принцип по следния начин: „Богочовекът във всичко да бъде пръв, да бъде всичко във всичко. Не само Бог, нито само човек, а Богочовек. Тук е олицетворено и осъществено най-тясно единство на Бога с човека. Пълнота и съвършенство на своята личност човек постига чрез съединение с Богочовека… Започва се с Богочовека и се завършва с идеален, обогочовечен човек. В центъра на света стои Богочовекът Христос. Той е ос, около която се движи целият свят – и видимият, и невидимият. Той е тайнствен център за душата, към който гравитират всички души, гладни за вечната Истина и Живот.”6
В схоластическото богословие на Римокатолическата църква обаче се поставя друг принцип – антропоцентризмът. Той е логическо следствие от схоластическата идея, че човекът по интелектуален път може да владее цялата истина. Получава се богословска реанимация на мисълта на Протагор: „Човекът е мярка на всички неща”. „Обективният рационализъм, пише Христос Янарас, осигурява авторитета на идеологическия институт (Римокатолическата църква – Д. М.), а той от своя страна оправдава рационалистическите своеволия.”7 Така един гносеологически подход става богословски фундамент за цяла институция и формира по-нататъшното развитие на нейната догматическа, каноническа и административна дейност. Голямото, абсолютно неприемливо за светоотеческото богословие, нововъведение в доктрините на Римокатолическата църква, плод на антропоцентризма, се появява още в средата на XIIІ век. Тома Аквински, наречен от римокатолиците „doctor Ecclesiae”, обосновава в своята „Summa Theologiae” (1266-1272 г.) идеята за папската непогрешимост (infallibilitas), като й придава дори метафизически смисъл. За пръв път в църковното богословие се прави опит да се защити правото само на един човек, най-висшият църковен йерарх на Запада, да притежава и прогласява цялата църковна истина. Това право се сакрализира до степен папата да бъде смятан за Божий наместник – Vicarus Christi. В догматическата дейност на Римокатолическата църква на папата се гледа като на „догматически оракул”, според израза на прот. С. Булгаков, а в каноническата, административната, богослужебната и пастирската – като най-висш авторитет, чиято власт стои дори над Вселенските събори.
Реформацията се опитва да отстрани грешките на римокатолическото богословие и практика, но не успява. Причината е, че първите реформатори не познават духа и смисъла на православния духовен живот. В богословието те не извършват преоценка на схоластическата онтология и гносеология на римокатолицизма. Напротив, дава се право на всеки сам да чете и тълкува Св. Писание, според преценката на собствения си разум. Принципът на антропоцентризма се запазва и дори се разширява до всяка отделна личност. Всеки е по своему „папа”, всеки може да владее пълната истина за Бога, човека и спасението. „Протестантизмът, пише архим. д-р Ю. Попович, не е нищо друго освен радикално осъществен папизъм… Протестантизмът е вулгарен папизъм, но лишен от мистика, авторитет и власт. Свеждането на християнството и всички негови богочовешки истини до човека превръща западното християнство в хуманизъм.”8 Хуманизмът е неизбежното следствие от развитието на римокатолицизма и протестантизма, положили в основата на своите богословски концепции идеите на антропоцентризма. Но хуманистичното християнство не е истинското християнство. То е негова пошла имитация, то дори е „най-отявленият протест и възстание срещу Богочовека Христос и всички евангелски, богочовешки ценности и стойности”.910 Това е „хоризонталната” проекция на християнството. Липсва „вертикалната”, духовната, божествената оценка на живота. Човекът няма с кого да се съизмерва, освен със себе си. Това обаче е несигурно и опасно. То довежда или до идеите на нихилизма, или до мисълта за самообожествяване. Хуманизмът бързо се диференцира на религиозен и атеистичен. Религиозният оказва все по-малко влияние върху идеите и ценностите на западния свят, а атеистичният става двигател на ускоряващата се секуларизация. Съвременният немски католически политолог и философ, Г. Рормозер, пише: „Ако внимателно анализираме енцикликите на папата, ще се види, че папата поставя в центъра на всичко човека и проповядва това, което може да бъде наречено християнско-социален хуманизъм”.
Особен принос за развитието на тези две крайности има въведеният от протестантизма принцип на плурализма. Щом всеки може да притежава цялата религиозна истина с помощта на собствения си разум и интуиция, следва, че никому не бива да се отказва правото да мисли и постъпва по своему. Всеки е прав за себе си и никой не може да оспорва това. Пътят към сектите и култовете е открит. Това разбират още първите реформатори и са ужасени от появилите се все по-крайни секти. Религиозният плурализъм е необходимост за протестантизма, но е и негов екзекутор. Пораждат се нови, все по-нехристиянски ориентирани секти, движения и култове. Никой не е в състояние да спре този унищожаващ протестантизма процес. Г. Рормозер посочва валидността на две от трите големи пророчества на Достоевски:
1. Римокатолицизмът преживява необратима трансформация, която ще го превърне в хуманистичен социализъм.
2. Протестантизмът се е самоосъзнавал и самоопределял изключително от протеста и своето противопоставяне на римокатолицизма. С изчезването на последния, с превръщането му в друга същност ще изчезне и самото протестантство.11 Известна е мисълта на Хомяков – протестантизмът е непокорно, но законно чедо на римокатолицизма. И в двете религиозни системи е вградена една и съща богословска онтология и гносеология. И двете поставят антропоцентризма за основа на своето богословие. Римокатолицизмът все пак има своите исторически и религиозни корени в апостолската Църква. Това му придава стабилност, която се усилва от прерогативите на папския абсолютизъм. Римокатолицизмът не може и няма външно да се разпадне. Той може само да деградира духовно, да се трансформира в нещо, което да има формата на християнство. Не стоят така нещата обаче при протестантизма. Без историческа и духовна приемственост от древната Църква, без вътрешно единство, разрушаван ежедневно от експлозиите на плуралистичното мислене и действие, протестантизмът преживява финала на своята смъртна агония. Доказателство за това са жизнеността и агресивността на появилите се от него култове и движения с нехристиянски характер.
„Култът е религиозно извращение… Това е организирана ерес.” Така дефинира култовете Дейв Гриз в книгата си „Запознаване с отличителните черти на култовете”.12 Друг протестантски теолог, Ван Баален, прави признание: „Култовете са неплатените дългове на църквата.”13 За коя църква става въпрос обаче? Култовете се раждат изключитено от лоното на протестантизма и най-вече от неговите либерални формации. Справедливостта изисква да перифразираме тази горчива констатация на Ван Баален: „Култовете са неплатените дългове на протестантизма.“ Те са несполучлив, карикатурен и опошлен опит да се „одухотвори” и съживи умиращият протестантизъм. Култовете са нещо външно и чуждо на протестантизма. Те са негови уродливи, но напълно законни чеда, имащи амбицията да го заместят в идващото столетие. Фактът, че половината от протестантския свят не изповядва първоначалните доктрини на Реформацията и не живее духовен живот съобразно възгледите на първите реформатори, показва, че започналият процес на разпадане на протестантизма е в пълен ход. Затова е необходимо да се анализират по-подробно причините за поява на култовете и тяхната същност.
Лутеранският пастор Хюбърт Бек анализира религиозните и културните фактори, но смята, че голяма роля имат и историческите, социологическите и психологическите фактори. Към религиозните причини той отнася:
* Повърхностното разбиране на Библията, както от страна на водачите на култове, така и от техните последователи. „Култовете, пише Х. Бек, които имат библейски корени, са виновни за особено оскверняване на Писанието, изразяващо се в начина, по който го използват”14;
* Екзистенциалната потребност на човека да намери смисъла на своя живот. Х. Бек признава, че такъв отговор би трябвало да даде църквата (класическите протестантски деноминации – Д. М.), но тя не е успяла да го направи. „Вместо да възвести посланието си смело и прямо, пише Х. Бек, по-често, изглежда, тя следва тенденцията на времето и го изразява по начин, който е твърде неясен за света. Култовете запълват тази празнина със смелост, която църквата би трябвало да притежава…”15;
* Потребността на всеки човек да участва в живота на някоя обществена група и така да изпита чувство на удовлетвореност и себереализация. „Подобно чувство е голяма религиозна нужда”, признава Х. Бек, и отново тревожно сигнализира на църквата, че тя не може да призовава към вяра, без да призовава към живот.”16
Културните фактори за експанзията на култовете са много съществени. Х. Бек посочва по-важните от тях:
* Приоритет на чувствата над интелекта. Западният човек е вече твърде уморен от обещанията на науката и техниката. Те не могат да запълнят празнотата на душата. Те самите разрушават бързо своите рационални основи и се опитват да изграждат нови. Мисленето създава повече проблеми, отколкото разрешава – в това, според Х. Бек, са убедени потенциалните жертви на култовете. За да се предпазят от нови разочарования, те се обръщат към своя вътрешен свят на емоциите. „Ако даден култ може да обещае хубави чувства на хората, които са се уморили да се „чувстват зле”, от начина по който „мислещите хора” ги манипулират и контролират, то тогава този, който желае да се „чувства добре”, лесно би могъл да бъде привлечен за член на култа.”17;
* Чувството за несигурност. „Сякаш сме в открито море, заобиколени от несигурност, пише Х. Бек, без да има нещо, което да ни направлява, да ни дава правилната насока, да ни внушава спокойствие, че вървим по правия път към сигурното бъдеще… Ако някой култ успее да убеди някого, че има сигурност в разтворените му прегръдки, човекът се превръща в лесна жертва. 266;
* Нуждата от общуване, от искрени човешки контакти. Борбата за власт, богатства и удоволствия в западния свят е превърнала човека в затворен в себе си индивид. „Нуждите на нашето време са издигнали скеле за създаване на култове, точно там, където и когато църквата е трябвало да чуе и да отговори на определена нужда… Култовете са отговорили на тази нужда и успехът им показва колко дълбоко е вкоренена тя в днешния свят.” – признава Х. Бек18
* Преодоляване бремето на свободата и властта. Всеки човек търси благото на свободата, но същевременно не може да понесе нейните отговорности. Той предпочита някой друг да мисли и да решава вместо него, за да се чувства вътрешно уравновесен. Той делегира с радост великите си права на свободна личност на други, само защото няма сили и стабилен мироглед, за да защитава своята свобода. Култовете знаят това и чрез властта, която употребяват върху всеки свой член, напълно удовлетворяват изискванията на тези, които им се отдават. „Култовете са просперирали там, където са успели да покажат силна власт едновременно с чувството, че се дава свобода на този, който се подчинява на тази власт.”1920 Очевидно има и други причини за огромния успех на култовете. Всички те обаче могат да бъдат обобщени в едно изречение – слаб духовен живот, породен от богословие, което се опитва да приспособява божественото към човешкото, духа на Вечността към духа на този свят. Вместо глад по Бога, се появява „чревоугодието за предмети”, както пише архим. д-р Ю. Попович. „Имаме най-богат живот, пише немският философ Карл Джоел, но той няма мир и мекота, вътрешна хармония, понеже не му достига цялостен смисъл, помиряване на човека и света.”
Точно противоположен принцип е заложен в православния възглед за обществото: „Богочовекът Христос да не бъде приспособяван към духа на времето, а обратното – духът на времето да се приспособява към духа на Христовата вечност, Христовата богочовечност.”21
Характерни белези на култовете
Джош Макдауъл и Дон Стюарт представят следните главни различия между култовете и класическото протестантство.22
1. Култовете имат за авторитет различни източници. Библията вече не само не е висш и единствен авторитет, но твърде често се засенчва от авторитета на специалните „откровения свише” на лидерите. Нещо повече, Библията често се тълкува превратно, според доктрините на култовете. Предефинират се важни библейски понятия или направо се прави нов превод, който съответства на теологията на култа. Свои преводи на Библията са направили мормоните, Свидетелите на Иехова, христоделфийците и Пътят. Предефинират библейските понятия Християнска наука, Християнска школа „Единство” и някои лидери на Движение на вярата. Особено важно място сред източниците на авторите заемат писанията на основателите на култовете. Техните книги се цитират многократно повече от Библията и се смятат за особено вдъхновени, за специално послание от Бога към култа. Джоузеф Смит нарича своята „Книга на Мормон” „най-вярната от всички книги на земята”, а неговите последователи пишат: „Вярваме, че „Книгата на Мормон” е словото на Бога.”23 Основателят на култа „Свидетели на Йехова” пише, че неговите „Изследвания са „Библията в систематизиран вариант, което значи, че те не са просто коментари на Библията, а практически представляват нея самата.”24
В култовете особено много се цени авторитетът на основателя или на посочените от него заместници. Култовете са изградени на принципа на абсолютна авторитарност, която се сакрализира до уродливи форми на свръхпапизъм. Обикновено на основателите на култовете се гледа като на посетени и избрани от Бога лица, чиито пророчества, сили и знамения са неоспорими. Техните „прозрения” за бъдещето, както и доктрините им за Бога, човека и спасението му са своебразно „свето предание” за всички последователи на култа.
2. Култовете имат кардинални доктринални различия с класическото протестантство:
* Всички култове пряко или косвено отхвърлят основния християнски догмат за Светата Троица. Те го наричат или „грубо езичество”, или го предефинират като тритеизъм – три божества, свързани помежду си само външно. С отричането на догмата за Светата Троица култовете веднага се самоидентифицират като нехристиянски. Защото, както казва св. Атанасий Велики, не може да се нарече християнин някой, който отрича троичността на Бога. Съвременният американски изследовател на култовете, Уолтър Мартин, пише в същия дух: „Може да грешите на много места в някоя доктрина, но ако грешите за природата на Бога, грешите достатъчно, за да погубите душата си за вечността.”25;
* Култовете имат превратна христология и сотирология. Всички култове отричат божествеността на Иисус Христос и едносъщието Му с Бог Отец. Свидетелите на Йехова изповядват арианството, а мормоните – политеизма. Други култове като Християнска наука и „Единство” учат за Иисус Христос не като за богочовешка личност, а като за „принцип”, „път”, „сила”, „слово”, „разум” и т. н. Християнска наука и Свидетелите на Йехова отричат Христовото възкресение. Нито един култ не изповядва древното църковно учение за изкупителното дело на Христос. Мормоните и Свидетелите на Йехова учат за частично изкупление, а Християнска наука и сродните на нея култове изобщо не засягат темата за изкуплението, защото според тях то е безсмислица, щом не съществува грях. К. Хегин и последователите му имат също превратна христология и сотирология, което ги сродява с култовете;
* Култовете отричат божественото и равночестно достойнство на Светия Дух с другите две Ипостаси на Бога. Свидетелите на Йехова, Пътят и Християнска наука изобщо отхвърлят личностното битие на Светия Дух, а за мормоните Той е човешка личност, родена на небето – едно от многото божества;
* Нито един култ няма правилно понятие за същността на Христовата Църква. Всички основатели на култове или изобщо отричат Църквата като Тяло Христово (Еф. 1:23), или се самоидентифицират като единствената църква на света, която е призвана да спаси човечеството;
* Почти всички култове от западен тип (произлезли от християнска среда) имат особени есхатологични и месиански надежди. Свидетелите на Йехова например на няколко пъти изказват „пророчества” за скорошния край на света, когато Иисус Христос ще дойде и ще разруши всички земни царства, като учреди ново земно царство, само за избраните йеховисти;
* Всички култове са си изработили свой особен терминологичен речник, който трябва да се ползва от членовете на култа. Обикновено термините и понятията в този речник са много близки или дори идентични по външна форма с общохристиянските, но вътрешното им съдържание е качествено различно. Този подход спомага лесно да се уловят нови жертви, които са свикнали с християнската терминология, но не знаят, че в нея се влага култов смисъл. Това коварство е наречено от У. Мартин „семантична джунгла”. Той пише: „Този, който изучава култовете, трябва да може да определя езиковата граница в терминологията. На първо място трябва да осъзнае, че тя съществува, и на второ място, да се признае, че докато термините не бъдат дефинирани, семантичната джунгла, създадена от култовете, ще го обвие, правейки трудно, ако не и невъзможно, разграничаването на учението на култовете от това на ортодоксалното християнство.”26
Необходимо е да се уточни, че петдесетническото движение не е култ. В доктринално отношение то стои на позициите на класическото протестантство, с изключение на възгледа за необходимостта от „кръщение със Светия Дух” като свръхестествено потвърждение на водното кръщение и новорождението. Именно търсенето на такова свръхестествено доказателство е първият голям пробив в сферата на чудесата и знаменията, чийто произход е подозрителен. Както показва историческото развитие на този вид явления, харизматичните вълни, появили се след такъв религиозен експеримент, имат все по-неприемлив за християнството характер. Теологията на Движение на вярата в много отношения е сходна с тази на култовете и ако продължава да се развива в същата посока, тя неизбежно ще стане фундамент за нов култ. Прави впечатление лекотата и безрезервното възприемане на харизматичните опитности от все повече протестанти. Те не желаят доказателствата на Библията, на разума. Те просто искат да се потопят, подобно на наркоманите, в някаква друга действителност, в която няма проблеми, в която се чувстват обгърнати от ласките на някакъв дух. Това желание е твърде сходно с копнежа на будистите за изпадане в Нирвана или на индуистите – за сливане с Брахман.
Харизматичните вълни и култовете са едно ог големите знамения за краха на християнството в западния свят. Техният успех е доказателство за изчерпаните възможности на протестантизма и за духовната деградация на римокатолицизма. Сред римокатолиците има вече над 30 милиона харизматици! Западната култура и цивилизация на Новото време бяха построени върху религиозен и научен фундамент. И двата са обединени ог антропоцентризма, в чиято основа са вградени схоластичната онтология и гносеология. И в двата тържествува рационализмът. Според Декарт (1596-1650 г.) светът може да бъде познаваем, само ако съществува субект на познанието. Този субект е човекът, човешкият разум. Разделението „субект-обект” става основа на всяко научно познание в християнска Европа. По същото време Фр. Бейкън (1561-1626) в своя „Нов Органон” издига идеята, че науката може до допринесе за усилване господството на човека над природата. Бейкън и Декарт виждат рационализма като основен научен метод, чрез който човекът може да властва върху природния свят. Властта върху религиозната съвест при папизма и властта върху природата са породени от един и същ духовен принцип – човекът е автономен, той не е длъжен да следва във всичко Богочовека Христос. Този човек си има конкретни цели – да стане пълновластен земен господар. Още тук древната християнска идея за единството между Бога, човека и света, се разрушава. Според светоотеческото богословие, човекът е образ и подобие на Бога, а светът е продължение (разширение) на човешкото битие. Човекът не трябва да гледа на света с очите на хищник, а като добър и мъдър стопанин, комуто е поверено цялото Божие творение. Единството Бог-човек-природа е основна аксиома в православното богословие. То изключва какъвто и да е антагонизъм както между човека и Бога, така и между човека и природата. Всъщност, това е принципът, по който се изгражда духовната и физическата хармония между Бога и Неговото творение. В западния свят антагонизмът между човека и природата е заложен още през XVI век. Този антагонизъм нараства с развитието на индустриалното общество, за да достигне своите уродливи форми в първата половина на XX век. Ужасяващите екологични катастрофи и откритията на оръжията за масово унищожение отрезвяват учени, богослови, политици, социолози. Започват да се търсят други алтернативи за развитие на западното общество, основано на рационализма. Тези алтернативи обаче не се свързват вече с християнството, а с източните религии.
За западния човек всички беди идват от рационализма в науката и религията. Особено показателни са оценките и изводите от проведения през 1989 г. в Хановер конгрес на тема „Природа и дух”. На него рационализмът се подлага на унищожителна критика. Предлага се замяна на картезианския научен модел с друг, при който водеща да стане идеята за единство между човека и природата. Тази идея вече не се търси в християнския мироглед (в западния му вариант), а в източните религии: „Необходима е нова среща между европейско-християнския и азиатския опит в богопознанието.”27 Още преди този конгрес Карл Фридрих Вайцзекер изказва идеята, че агресивната европейска разсъдъчност може да бъде преодоляна само чрез източната трансцендентална медитация. Епохата на Новото време в Европа, епохата на рационализма, наречена модерна епоха, вече се счита за приключена. Тя не само е изчерпала своите духовни и интелектуални възможности, но и по най-категоричен начин е доказала, според нейните многобройни критици, че е донесла на Европа повече беди, отколкото блага. Започва усилено да се търси нова парадигма на постмодерната епоха. Нейните характерни черти са:
* Откъсване от християнския мироглед. Смята се, че християнството в неговия католико-протестантски вариант е оформило този хищнически подход в естествените науки;
* Отказване от презумпцията за всемогъществото на разума;
* Тотално нашествие на плурализма в европейската култура;
* Отказване от принципа на субективността, т. е. от уникалната значимост на човешката личност като творец и оценител на висши ценности. Предлага се личностното начало да бъде заменено с възгледа за колективното съзнание (Sinn).
Колкото и неприятно да е за християнското западно съзнание, то трябва да приеме предизвикателствата на постмодерната епоха и да признае, че самото е допринесло за развитието на този тревожен исторически и духовен процес. След 20 века християнство, западният свят жадно търси спасение в друга религия, в друга духовност. Тази духовност с нищо не превъзхожда християнската. Например плурализмът, както пише Г. Рормозер, означава всеядност, която се изражда до анархизация на културата. Личната отговорност в християнския мироглед се подменя с принципа на колективното съглашение, според Юрген Хабермас. Това едва ли би било по-добро решение както за човека, така и за обществото.
Показателно е, че борбата срещу рационализма се съчетава с борбата за освобождаване от християнството в неговия западен вариант. Това е тъжно и поучително. Едва след осем века се откриха недъзите на западното християнство. Това са следствията от прекъсната духовна връзка между човека и Богочовека, от отказа на западния човек да живее в духа на древната Църква. „Няма съмнение, пише архим. д-р Ю. Попович, че принципите и силите на европейската култура и цивилизация са христоборчески. Типът на европейския човек се е изграждал дълго, за да може накрая да замени Богочовека Христос със своята философия и наука, със своята политика и техника, със своята религия и етика. Европа си е послужила с Христос „само като мост от некултурното към културно варварство, т. е. от неграмотно варварство в грамотно” (Еп. Николай: „Речи о свечовеку”, с. 334).28 Тази страшна духовна подмяна сега трябва да се плаща. Култовете и движенията с нехристиянска теология и практика са само дребните монети в тази голяма сметка. Християнска Европа отдавна вече не е християнска по дух и живот. Остава големият въпрос – дали Западът ще осъзнае огромната загуба от раздялата с християнските си ценности, или ще се изкуши да възприеме опияняващите съблазни на Изтока.
Бележки
1 Веслер, Г. Пос. съч., с. 6.
2 Глаголев. Ц. Задача русской богословской школы. Цит. по: Кураев, А. дяк. Традиция, догмат, обряд. С., 1996, с. 108.
3 Яннарас, Х. Вера Церкви…, с. 218.
4 Пак там.
5 Пак там, с. 219.
6 Попович, Ю. архим. Православието като философия на живота. Св. Гора, Атон, 1999, с. 66.
7 Яннарас, Х. Пос. съч., с. 220.
8 Попович, Ю. архим. Пос. съч., с. 86.
9 Пак там, с. 87.
10 Рормозер, Г. Ситуация християнства в зпоху „постмодерна” глазами християнского публициста. Вопросы философии, 1991, бр. 5, с. 78.
11 Пак там.
12 Бек, Ф. Х. Как да отговорим на култовете. С., 1995, с. 8.
13 Пак там, с. 9.
Пак там, с. 23.
14 Пак там, с. 24.
15 Пак там, с. 26.
16 Пак там, с. 16.
17 Пак там, с. 17.
18 Пак там, с. 20.
19 Пак там, с. 22.
20 Попович, Ю. архим. Пос. съч., с. 64.
21 Пак там, с. 89.
22 Макдауъл, Д., Стюарт, Д. Пос. съч., сс. 20-32.
23 Пак там, с. 67.
24 Пак там, с. 89.
25 Пак там, сс. 26.
26 Martin, W. The Kingdom of the Cults: An Analysis of the Major Cult Systems in Present Christian Era. Minneapolis, 1977, p.18.
27 Рормозер, Г. Пос. съч., с. 79.
28 Попович, Ю. архим. Пос. съч., с. 75.