Семейно образование



Може да харесате още...

29 Отговори

  1. Дон Кихот каза:

    Светославе,

    Какви глупости са написал? „да изведем децата си от системата на държавното образование“. Средното образование е задължително и отказът от него е наказуем. А признатият едва ли не с гордост факт, че си завършил вечерна гимназия след 100 зора и си откраднал книгите на Шуменския университет, не се нуждае от коментар.

  2. hpberov каза:

    Интересно, много интересно, даже толкова любопитни мисли, че да се наложи да се препрочитат.

    Г-н Ангелов, смятам знаете, че с този Ви материал се отделяте най-сериозно от позицията на Св. Синод на БПЦ за вероучението!

    Остава сега да се разграничите и от изявленията на Св. Синод относно „задължителен“ гражданския брак преди венчаването пред Бога и да си отворите работа с архиереите… или да вземете да станете „разколник“ 🙂

    Всъщност хубавото на текста е нишката към стремежа към разум…, което е направо за приветстване!

    Иначе „семейно образование“ е в известен смисъл по-добре звучащ превод на homeschooling. А горе долу в подобен смисъл са и размислите на тези родители по света (вкл. и България), които не изпращат децата си в училище.

  3. portos каза:

    Да се разграничавам? Аз да не съм институция, че да се разграничавам?! Или пък да работя за Светия синод? Споделям наблюдения.

    Не Синода, а сам Негово Светейшество да се обърне към Даниел Велчев с всички възможни аргументи на разума, онова самонадеяно юпи пак ще каже: „Образованието е светско“. Така че, аз предлагам алтернатива, макар да се надявам и моля позицията на Синода да бъде взета насериозно, все пак очаквам твърде малко. Хоум скулидж е добра алтернатива (винаги съм го смятал).

    А от ШУ не съм крал книги. Просто ги загубих (по-точно една хазяйка ги „секвстира“ в името на тока в Шумен. 🙂

    … Г-н Беров… Аз влязох в Църквата като Светослав. И смятам да си остана Светослав. Така че, какви позиции, какви конюнктури, какви пет лева :-)?… Може би, някой ден, редакцията на сайта отново ще пусне „Виждащо сърце“ (статия, която стоя само два часа, защото тогава се… уплаших и помолих да я снемат), ще я прочетете и ще ме разберете още по-пълно 🙂 Поздрави.

    P.S. Пък и за какво да ме съдят и наказват? Заради лична позиция ли? Даже жена ми не я споделя?? Не сме стигнали до този момент, надявам се – да съдят за убеждения 🙂

  4. dragor_1 каза:

    Много съм съгласен с теб, да знаеш! За пореден път си написал подредено, това което съм си мислил разбъркано. Само че сега трябва да продължиш нататък: Семейното образование като дългосрочна стратегия – това би трябвало да е темата на следващото ти писание. Щото това си го кръстил така, ама само развенчаваш светскто / държавното, а не говориш за семейното / домашната църква /.

    Продължавай ! Бог пред теб – ти след него!

  5. portos каза:

    Да си ми жив и здрав dragor_1. Ти ме мотивираш да не слушам стилистите

  6. milen каза:

    „…Нека бъдем сериозни. Държавното училище нищо не ми даде.
    „А започна ли да си спмоням, че пропусках часове и цели дни от задължителните посещения още във втори начален клас, ми става смешно. В трети и четвърти клас ходих редовно, защото дядо Ангел ме спука от бой. Но почина. И останах на поправителни изпити в пети клас, повтарях седми прогимназиален клас и три пъти девети гимназиален. Накрая ме изхвърлиха от 5-та езикова гимназия във Варна, така че се наложи да завърша Вечерна гимназия „Добри Войников”, амбициран насилствено от мама.“
    При тази училищна „кариера“ е повече от ясно, че училището нищо не е можело да ти даде, ако ще Песталоци и Платон да са ти били учители.

  7. portos каза:

    Платон определил: Човекът е животно на два крака, без пера и козина.

    Диоген оскубал един петел и го занесал в Академията. Казал: Ето човекът на Платон.

    Платон не му мислил много, но добавил: „И без ципи между пръстите….“

    … Кой е Пестелоци???

  8. portos каза:

    Много е хубаво това, че учителите оценяват себе си… Знаете ли… И майка ми е учителка (по философия). Но образователната стратегия се определя от юпитата… Те, обаче, предпочитат да искат заплати и да зоват за морал. Къде е стратегизческото мислене… Впрочем какво ли питам – каква ти стратегия у хедонисти…

  9. portos каза:

    Освен „похвала“ каква е ползата от похвалното слово, което цитирате, г-н Милен??… Знаете ли – слава от човеци не приемам, така че, слушайте: в момента пия „облак“ и вдигам наздравица за всички, който се топлят от похвали

  10. refab каза:

    относно религ. образование е следният: примерно 1 година РЕЛИГИОЗНАНИЕ на общо основание в училищата, преподавано от УЧИТЕЛИ, НА КОИТО ПЛАЩА ДЪРЖАВАТА, А СЛЕД ТОВА-всеки ученик да има възможност да учи под различни форми и начини ПО ИЗБОР-християнство, ислям и т.н., като вече в този случай УЧИТЕЛИТЕ ЩЕ ПОЛУЧАВАТ ЗАПЛАТИ ОТ ЦЪРКВАТА, МЮФТИЙСТВОТО и т.н.
    НЯМА ДРУГ ДОБЪР ПРИНЦИП, освен този, мисля аз!

  11. Милояна каза:

    Коментаторите дотук са само мъже, доколкото се разбира. Колко от вас имат съпруги и поне едно дете? Въпросът не е риторичен. Пребройте се! И колко от тия могат да издържат съпругата и детето ( децата ) си без да се налага тя да работи ( или поне да е на четеричасов работен ден )? Интересен ми е този вариант за домашно училище – без финанси. А ако има такива – без родители – нали работят по цял ден, че и повече, за да ги спечелят. Тази страна на въпроса явно за всички ви е решена. Или пък моята вяра е твърде малка ( то не е далеч от истината;-) ) Просто имам бебче сега и не гледам особено идеалистично напоследък…

  12. Милояна каза:

    Дон Кихоте, кога за последно видяхте наказано циганче, поради отказ от училищни занятия? Аз знам, че с мляко и закуски се надяваха да ги задържат в училищата, ама…не би…Та , кого са наказали? И как?

  13. Милояна каза:

    Забележете, че в цитата от Стария завет никъде не се изисква да обучаваме децата си на математика, география и пр. Иска се да им сведетелстваме, както и на всички за Господ. Това мога да го правя и докато синът ми е ученик в светско училище, така че е редно да се уточни какво е домашно училище.
    Хора, въпросът е сериозен, понеже да имаш дете е сериозно нещо, така че вместо да се гаргарите с Портос…мислете!
    На мен не ми се иска синът ми да бъде в училище, където могат да го наранят или убият, но на матурата по математика изкарах 3+!!! Ще ходи на училище след време, значи, няма как 😉

  14. Дон Кихот каза:

    Милояна,

    Има европейски изисквания за минимум непосещаващи и отпадащи, които, ако не бъдат покрити, ще следват санкции. Тези крясъци да бием дуспата на държавното образование са нелепи и злепоставят сайта.
    .
    Учителството е голям подвиг и дарба. Само хора, които са се опитвали да го правят, разбират за какво става въпрос. Когато станеш прекалено взискателен и изгаряш в работата, всички започват да се дразнят. Когато караш през куп за грош, всички са доволни, но децата остават неграмотни.

  15. hpberov каза:

    Да, Милояна, така е. Вярата и разумът! Ако чуваме и виждаме какво е днешното държавно училище, то е точно като държавата, защото е държавно. Ако детето ти не го прибият, то ще го научат да прибива. Нарушава се и Божия закон и светския! Оправията е в позицията на вярващите граждани. Проблемът е, че те са много малко.

    Кошмарът за мен е, че 75 хиляди зрелостници писаха БЕЗРОПОТНО матурите си В НЕДЕЛЯ и НИКОЙ, АМА НИКОЙ нито от Брежневия Синод обърна внимание на това. Правете му сметката колко от зрелостниците ще отидат следващата неделя в църква! Република България в момента е традиционно атеистична държава.

    Колкото и да е тъжно е точно така!

    Освен това, ако БПЦ толкова държеше на вероучението, нямаше да се занимава с Вълчев, а щеше да си организира православни училища – начални, вкл. и гимназии. И като наберат авторитет, хората сами ще отиват да кандидатстват там. На Запад всички от елитните училища и гимназии са или католически или протестантски. На практика други класически гимназии не съществуват.

    Защо не вземе един владика напр. да организира частно православно училище с две паралелки например от първи до 6 клас. В които да се преподава и вероучение 3 пъти на седмица. Останалото да си е както в другите училища. Да бъде образцово, да има правила, вяра братолюбие и отговорност. Щото… отговорът ще си го спестя – знаете го добре!

  16. 1978 каза:

    aman ot draska4i,,kazval s1m ti dobre pi6e6 i govori6,,,ama vsi4ko go pravi6 za pari…

  17. dragor_1 каза:

    Нали каза да се преброим и аз да си кажа : аз имам съпруга и две деца ! Не са уеници още. Това че приветсвам писанието на Portos не значи, че смятам да не ги пускам на училище. Той си е малко крайничък – но пък с/т/илен. Буквалното възприемане на написаното от него води до адсурди и нелогизми. Но пък въбужда към мисли и дискусии. Пише нещо Portos и всички се втурват да се включват – кой с критика, кой с похвала, а някой без ни едно от двете. Той сега трябва да напише 2 -ра част – “ Държавното образование “, в която да обясни за семейното. Изглежда като че ли пише без да е решил какво иска да каже – но не е така.

    П.П. Личността на пишещия да се разтопи в написаното!

  18. Дон Кихот каза:

    Яне Янев: Източвани са еврофондове за строежи на незаконни джамии

    06 ноември 2008 | 15:56 | Агенция „Фокус“

    http://www.focus-news.net/?id=n1072679

  19. Милояна каза:

    Прав сте, че учителската професия е нелека.
    Прав сте, че е призвание. И Вие, и останалите , отдали се на това поприще заслужавате уважение.
    А за санкциите – не зная -щом казвате – имате повече информация от мен по този въпрос. Само не става ясно за кого се отнасят – държавата, учителите или родителите на децата и самите деца, непосещаващи училище.
    П.П. Не се заяждам – интересно ми е. 🙂

  20. Милояна каза:

    За Портос – то е ясно – не едно, две продължения ще напише. При това, колкото по-предизвикателни, толкова по-добре – вдигат рейтинг 😉

  21. Милояна каза:

    Поздрави за смелоста да имате второ дете!
    Не Портос, а темата, сама по себе си, води към размисли.
    Днес, на разходката ни, се размислих и се опитах да си представя детски православни заведения ( ясли, градини, училища ) . Трудно ми се стори. А защо е твърде дълга тема, с която няма да Ви занимавам сега. 🙂

  22. Милояна каза:

    Поздрави!
    Не знаех за матурите в неделя – гадничко си е, но само за християните, участващи в литургията. Колко от зрелостниците са такива, според Вас?! Тъжно, но факт – малцинството са. А иначе – на мен също никак не ми допадаще да работя в неделя, вместо да съм на литургия, но алтернативата е да не работя. За съжаление, фотосинтезата още не съм я овладяла 😉
    А за православното училище, което предлагате – има ли подготвени кадри? Дали няма ислямистите да ревнат насреща, ако такъв проект стане реалност, и да поискат да си организират свои училища? Наличието на ислямски такива ми се струва по-опасно от неналичието на православнохристиянски.

  23. hpberov каза:

    Вижте мнението ми за неделните изкушения на министъра и за Вълчевата срещу Божията заповед тук: http://hpberov.blogspot.com/2008/05/blog-post_31.html

    и тук:

    http://www.pravoslavie.bg/content/view/9875/162/

    Има и нещо друго, много притеснително. Според чл. 33 ал. 3 от Закона за вероизповеданията, регистрираните вероизповедания (отворен остава въпросът за БПЦ в този член, понеже тя е „освободена“ от регистрация) могат да откриват СРЕДНИ ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНИ УЧИЛИЩА…. Забележете, че на вероизповеданията по този начин мълчаливо е забранено да откриват НАЧАЛНИ училища! И това е още един аргумент за ТРАДИЦИОННО АТЕИСТИЧНАТА ДЪРЖАВА.

    Но това е така, след като такива „спецове“ по преодоляване на разкол чрез държавни закони преписват на сляпо преамбюли и други разпоредби чуждестранни законодателства… срв. тук: http://hpberov.blogspot.com/2008/09/blog-post_6687.html

    На мнение съм, че която и религиозна общност има възможност да открива частни училища, било то начални или средни, трябва да го прави. Законодателството е предвидило, че родителите са тези, които с декларация заявяват, че са съгласни да пуснат детето си в такива училища. Те са и тези, които биха извадили децата си, ако нещо не е наред с училището.

    А са предвидени и мерки, с които, ако училищата не отговарят на определени изисквания, могат да бъдат санкционирани.

  24. hpberov каза:

    … относно цитата: „Наличието на ислямски такива ми се струва по-опасно от неналичието на православнохристиянски.“

    Това е проблемът на нашата култура и манталитет. Типично в стила: НЕ Е ВАЖНО АЗ ДА СЪМ ДОБРЕ, ВАЖНОТО Е ДРУГИЯТ ДА Е ЗЛЕ…

    Също така, това за фотосинтезата… е вярно, но когато КОДЕКСЪТ НА ТРУДА предвижда, че в НЕДЕЛЯ НЕ СЕ РАБОТИ, бихте могли да се обърнете към Съда. Важи не само за вярващи, а за всички!

    В противен случай нещата са такива, каквито са сега – БЪЛГАРСКАТА ПРАВОВА ДЪРЖАВА Е ХИМЕРА И ХАРТИЕНА ФАСАДА.

    … Защото гражданите не са овладели фотосинтезата, а вярващите са на изчезване…

    БОЖЕ ГОСПОДИ!!!

  25. Милояна каза:

    Благодаря за съвета, господин Беров, но съм се убедила от опит, че за да се обръшаш към съда е необходимо или да си юрист, или да имаш пари в излишък. За да се лекуваш – подобно – или трябва да си лекар, или …Поне засега такива са ми наблюденията. Вие сте юрист, определено!

  26. Милояна каза:

    По въпроса за културата и манталитета ни: принципно точно такъв си е. В случая обаче, би било вярно, ако бях визирала не само мюсулмански, на какви да е училища на религиозни общности – евреи, християни – католици, протестанти и т.н. Аз се плаша от мюсулманите. А Вие?

  27. Милояна каза:

    Не се засягайте! Горе-долу Ви разбирам 🙂
    Истински важното е, че човек винаги има избор. Наскоро гледах документален филм: „побеснели“ бели мечоци нападнаха две жени. Едната бе ударена от мечока и убита. Другата остана между животното и дълбока пропаст. Тя скочи! Като по чудо – оцеля – натрошена, но оцеля. Винаги има избор, пък бил той и такъв! Така и аз – бих могла да не работя по специалноста си (понеже навсякъде изискват да се работи понякога и в неделя), а да намеря друг вид работа с почивки в неделния ден.

  28. hpberov каза:

    Милояна, не се засягам. Изборът в земния живот е важен! Важен е, защото пред Праведния Съдия изборът е Негов.

    Същевременно да Ви успокоя, че не Човекът е сътворен за съботата (респективно неделята), а последната е за него. Въпреки това е повече от срамота, когато матури се пишат в неделя и когато министър – хабилитиран юрист не се съобразява с Кодекса на труда!

    Важно е все пак да съществува една конвергенция между правото на религиозните общности и държавното право.