На каква основа е адвентисткото „учение”?

Бог да ви пази.
Първо започвам с обвинението за идолопоклонство. Ние, християните, се покланяме на иконите, светия Кръст и Евангелието. Също така ги целуваме с голяма нежност. Иконите са богословие в цветове и си има определени правила и норми при тяхното създаване.
Някои християнски секти виждат в иконите „идоли” ( такива са и адвентистите). Но това твърдение е несериозно, защото ние не се покланяме на дъската и боите, а на образа, който е нарисуван.
Почитайки образа на нарисуваната личност, ние се прекланяме на първообраза!
Ще го обясня по-простичко. Ако видиш майка, която целува снимката на своята починала дъщеря, можеш да бъдеш сигурна, че тя не почита хартията и фотографската плака, а целува този толкова скъп за нея образ. Същото е и когато някой държи и милва снимка на любимия човек, който е много, много далеч и до болка му липсва.
А сега си представи, че взема твой портрет и му нарисувам мустаци и големи уши: ти може би ще се натъжиш от моята постъпка… Но ако се отнеса, както е посочено в горните примери – с обич, нежност, почит – ще се зарадваш, нали.
Ето това е за нас иконата, т.е. образа на любимия Господ Иисус Христос, Неговата Пречиста майка и приятели – светиите. Съгласи се с мен, че влюбеният държи в стаята си снимки на любимия си човек. Ето така и ние, православните, правим.
За изтритите части от Библията дори няма да коментирам, защото това е страшно несериозно. В историята на Църквата още от първите векове винаги са се е появявали разни хора, които са претендирали, че са единствено прави и притежават тайно или загубено знание.
За адвентистите от седмия ден какво да кажем? Името им идва от латинското adventus – идване. Известни са също и с името съботяни. Техните корени са в една друга секта, наречена баптисти. Адвентистите са известни, че правят опит да изчислят деня и часа на Второто пришествие (от там е и името им). С течение на времето започнали да празнуват съботата вместо неделята (в Православието ние почитаме и двете). Основателят им е Уйилям Милър (р. 1781 в Питефилд, Америка), който бил баптиски пастор, увлечен от астрономията. Това му хоби го накарало да обяви, че Пришествието ще настъпи през 1843, а после – през 22 октомври 1844; това обаче не станало. Мнозина го напуснали, но имало хора, които му останали верни, така е и до днес. Адвентистите също отричат, св. Евхаристия, нематериалността на душата и много други основни неща. В България има две движения, едното от тях е реформаторско.
Повече информация можеш да намериш в Интернет, има и подходяща литература, издавана от Омофор и Тавор.
Твой в Христа:
О. Добромир