До болка добри



Този свят винаги е бил несигурен и противоречив. И в миналото, и днес новините са като сбъднат кошмар. Изпълнени с убийства, военни конфликти или заплахи, катастрофи, агресивно поведение на обикновени и висшестоящи хора… В свят, премного наранен от злото, за да има някакво равновесие – мисля, че трябва да бъдем до болка добри. Какво значи това?

За да отстояваш Доброто именно в този свят се налага да правиш някои жертви. А понякога и истинска саможертва. Нима не ни учи на това животът на Христос? Именно готовността за саможертва е Новото, което отличава, струва ми се, християнството от другите монотеистични религии. Добротата често пъти „се плаща” на кръста. Дали ще е кръст само във вътрешния свят на човека – това няма значение…

Тази седмица почина дядо Добри. Какво подходящо име!… Цяла България го знае. Заради добротата му. Заради себеотрицанието в служението му на Бога. А несъмнено пътят му не е бил лек и лишен от тръни. Самото съзряване, докато човек отгледа добротата в душата си, обикновено е болезнено, а после има и изпитания по поетата посока. Изпитания, които понякога са подобни на онова, което следва 40-дневните пости на Христос в пустинята. А като прекосяване на пустиня е целият наш земен живот…

Добрите хора неизменно се лишават от нещо важно (или от много неща), за да могат да служат на другите. Дори това важно нещо да е само времето, което отделят от краткия си земен живот за общото благо, а не за себе си или за своите семейства. А обикновено не е само времето… Макар че всъщност то е всичко, което човек наистина притежава на този свят, наред с душата си – времето му тук, отредено от Бога. Ако човек успее да изпълни това време с вяра, надежда и любов, въпреки всички житейски пътеки, които водят встрани от светлия и правия път, това значи истински да успее в живота си – в най-важното на този свят.

Когато злото в света стане твърде много и твърде силно, човек не може да остане просто добър. А трябва да бъде още по-добър, още по-силен… Добър до болка! Защото, както гласи една популярна мисъл на Едмънд Бърк: „За да победи злото е нужно само едно – добрите хора да не правят нищо.”.

Какво прави с нас болката – тя кара човекът да действа! Тя го събужда. Предизвиква го да се изправи в цял ръст, а не да бездейства и мълчи, или да живее самодостатъчно и самодоволно. Само така човекът може да дава добри плодове. А всеки добър плод в живота му черпи сили, освен от болката и превъзмогването на егото, и от живителни сокове на благодатта, която идва единствено от Бога…

 

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

Подкрепете сайта

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...