В памет на проф. д-р Тодор Събев



Публикуваме текста на прощално изявление на Генералния секретар на Световния съвет на църквите, по повод кончината на професор Тодор Събев. Проф. Събев, изтъкнат български църковен историк и богослов, дългогодишен деятел от името на БПЦ в сферата на междуцърковните отношения и икуменическия диалог, почина преди два дни, на 13 септември, в родното си село Острец. Погребението ще бъде утре, 16 септември, вторник, в с. Острец. Бог да го прости!

 

 

***

Инициативата "Междухристиянски молитвен кръг" предложи да посветим тази седмица на България и нейните църкви. В началото на седмицата от България дойде тъжната новина за смъртта на проф. Събев в родното му село Острец.

Роден в България през 1928 г., професор Събев, изтъкнат мирянин-богослов и църковен историк, един от основателите на икуменическото движение в Източна Европа и в православен контекст, служи вярно на църквата си – Българската православна църква, и на икуменическото движение няколко десетилетия.

Професор по църковна история на Богословската академия в София, той основа и оглавяваше Института за църковна история и архиви на Българската патриаршия. Скоро след като БПЦ стана член на Световния съвет на църквите (1961 г.), той беше назначен за член на Икуменическата комисия на БПЦ, а по-късно, когато Комисията бе преобразувана в Отдел за междуцърковни и икуменически отношения, той беше неин заместник-председател.

В периода 1968-1975 г. той беше член на Централния и на Изпълнителния комитет на ССЦ, в качеството си на член на Комисията на Отдел II и вице-модератор на CICARWS (Комисия за междуцърковна помощ, бежанци и световно служение).

Той се присъедини към екипа на ССЦ през 1979 г. като заместник генерален секретар, където ръководеше Отдела за единство и свидетелство и отговаряше за връзките с поместните православни църкви и с Римокатолическата църква. Неговият принос за Софийската консултация през 1981 г., която беше посветена на православното участие в ССЦ, ръководната му роля в Смесената работна група между ССЦ и Римокатолическата църква, ангажиментите му с организацията Християнски световни общности и двустранните диалози са само една малка част от богатото икуменическо наследство, което той оставя след себе си.

Плодотворен писател, автор на голям брой исторически, богословски и икуменически статии и книги, редактор на множество научни сборници, издадени от Синодално издателство на БПЦ, автор на сценарии за филми за историята на църквата – проф. Събев беше добре известен, уважаван и ценен в академичните, богословските и икуменическите среди.

Добър приятел и колега, той спечели доверието на всички, които работиха с него. Ще го запомним с деликатността и добротата му, с неговата откритост и готовност да помогне винаги и при всякакви обстоятелства. Заради характера си, съчетаващ нравствен авторитет и човешка топлота, той изграждаше мостове между Изтока и Запада, между православните и останалите членове на ССЦ, между общността на църквите-членки и Римокатолическата църква.

Нашите мисли и молитви днес съпровождат семейството му – жена му Симеонка, дъщеря му Събина и сина му Венцеслав.

В твоя мир, Господи, където почиват всички Твои светии, упокой и душата на Твоя раб Тодор, защото Едничък Ти си безсмъртен.

Вечная памят!

Пастор д-р Самуел Кобиа
Генерален секретар на Световния съвет на църквите

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...