В памет на проф. д-р Тодор Събев
Публикуваме текста на прощално изявление на Генералния секретар на Световния съвет на църквите, по повод кончината на професор Тодор Събев. Проф. Събев, изтъкнат български църковен историк и богослов, дългогодишен деятел от името на БПЦ в сферата на междуцърковните отношения и икуменическия диалог, почина преди два дни, на 13 септември, в родното си село Острец. Погребението ще бъде утре, 16 септември, вторник, в с. Острец. Бог да го прости!
***
Инициативата "Междухристиянски молитвен кръг" предложи да посветим тази седмица на България и нейните църкви. В началото на седмицата от България дойде тъжната новина за смъртта на проф. Събев в родното му село Острец.
Роден в България през 1928 г., професор Събев, изтъкнат мирянин-богослов и църковен историк, един от основателите на икуменическото движение в Източна Европа и в православен контекст, служи вярно на църквата си – Българската православна църква, и на икуменическото движение няколко десетилетия.
Професор по църковна история на Богословската академия в София, той основа и оглавяваше Института за църковна история и архиви на Българската патриаршия. Скоро след като БПЦ стана член на Световния съвет на църквите (1961 г.), той беше назначен за член на Икуменическата комисия на БПЦ, а по-късно, когато Комисията бе преобразувана в Отдел за междуцърковни и икуменически отношения, той беше неин заместник-председател.
В периода 1968-1975 г. той беше член на Централния и на Изпълнителния комитет на ССЦ, в качеството си на член на Комисията на Отдел II и вице-модератор на CICARWS (Комисия за междуцърковна помощ, бежанци и световно служение).
Той се присъедини към екипа на ССЦ през 1979 г. като заместник генерален секретар, където ръководеше Отдела за единство и свидетелство и отговаряше за връзките с поместните православни църкви и с Римокатолическата църква. Неговият принос за Софийската консултация през 1981 г., която беше посветена на православното участие в ССЦ, ръководната му роля в Смесената работна група между ССЦ и Римокатолическата църква, ангажиментите му с организацията Християнски световни общности и двустранните диалози са само една малка част от богатото икуменическо наследство, което той оставя след себе си.
Плодотворен писател, автор на голям брой исторически, богословски и икуменически статии и книги, редактор на множество научни сборници, издадени от Синодално издателство на БПЦ, автор на сценарии за филми за историята на църквата – проф. Събев беше добре известен, уважаван и ценен в академичните, богословските и икуменическите среди.
Добър приятел и колега, той спечели доверието на всички, които работиха с него. Ще го запомним с деликатността и добротата му, с неговата откритост и готовност да помогне винаги и при всякакви обстоятелства. Заради характера си, съчетаващ нравствен авторитет и човешка топлота, той изграждаше мостове между Изтока и Запада, между православните и останалите членове на ССЦ, между общността на църквите-членки и Римокатолическата църква.
Нашите мисли и молитви днес съпровождат семейството му – жена му Симеонка, дъщеря му Събина и сина му Венцеслав.
В твоя мир, Господи, където почиват всички Твои светии, упокой и душата на Твоя раб Тодор, защото Едничък Ти си безсмъртен.
Вечная памят!
Пастор д-р Самуел Кобиа
Генерален секретар на Световния съвет на църквите