Светият Синод се опитва да избегне огласяването на сътрудниците на Държавна сигурност
Светият синод на Българската православна църква търси начин да се измъкне от проверка по Закона за принадлежност към бившата Държавна сигурност, пише “Труд”.
На бурно заседание в петък синодалните архиереи решили, че БПЦ е вероизповедание, а не религиозна общност, чието управително тяло подлежи на проверка според закона за разсекретяване на архивите. Това странно тълкувание изобщо не кореспондира с решение на Конституционния съд от 1992 г., което казва, че вероизповеданието включва религиозната общност и религиозната институция.
Най-остро срещу предстоящата проверка са се изказали Кирил Варненски и Натанаил Неврокопски, твърдят участници в заседанието.
Двамата са оглавили и инициативата да се подготви становище до комисията по досиетата, с което се настоява за забавяне на проверката. Дирекцията по вероизповеданията вече е изпратила на Комисията имената на ръководствата на всички 113 вероизповедания, включително и членовете на Светия синод. Очаква се проверката на досиетата да започне след Нова година. | www.cross.bg
Св. Синод не е искал забавяне разкриването на досиета. – http://www.dveri.bg/content/view/14157/29/
Поп предлага молитви във „Фейсбук” –
http://www.monitor.bg/article?id=315391
Мунчо,това „уточнение“ на двери.бг сигурно агент Ангелов (проф.Желев) ще да го е „консултирал“ понеже той от самото начало на сайта и досега си се води при тях като главен консултант. Е, личи че си разбира човека от работата на агент-консултант 🙂 !
За жалост обявата на Синода и БПЦ за това, което е в юридически и официални документи не е това, което е фактическото положение на нещата с оглед разбирането на понятието за истина с цялата негова сложност и отговорност. Придаването на вид, описано от Шекспир в системата на демокрация е нещо важно – за това има пиари, но българите казват – хубавия кон и под скъсан чул си личи, както и че гиздавото магаре си остава магаре – все се сещам за тези народни мъдрости в лукса на БПЦ, която ще получи 4О милиона лева или евро – не знам точно валутата за религиозни постройки, т.е. да си придаде вид на работното място, а за ноухауто на християнството са предвидени 4ОООО лева българска държавна пара и БПЦ минава с един топъл обяд, който струва 5 лева – да го даде на 1О ООО човека, това са 5ОООО лева, които всяко едно сериозно религиозно средище изкарва за месец у нас. В живота на човека има три въпроса – кой дава кинтите, на кого си лоялен, т.е. на кой Господ служиш и накъде си тръгнал – БПЦ!?!
Хубаво беше да проверите дали наистина Светия Синод е поискал да избегне огласяването, оказа се, че не го е искал. А вие публикувахе тази статия, и после сте православен сайт…
@Атанас: В медийната област има правила, а не „хубаво беше да проверите…“. Публикацията, ако сте обърнали внимание, е от национален ежедневник, не е наша. Светият Синод поддържа собствена медиа, в която има сътрудници на заплата, чиято задача е да изясняват позицията на БПЦ по различни въпроси. Реакция от въпросната синодална медиа спрямо публикацията по темата засега няма. Това в правото се нарича „мълчаливо съгласие“. Публикацията в „Двери“ в обратния смисъл, цитирана по-долу, за съжаление не е меродавна – прекалено много „нашият източник съобщи“ и „от канцеларията на св. Синод…“ – без имена, без официална позиция.
@plamen: „в медийната област има правила“- като цяло тези правила са меко казано светски, нехристови (берем плодовете). Жалко е да са ни образец и мяра. (Ако нашата мяра свято нарушава тези правила, свято се създават нови правила. Свети мчк император Николай II явил нови правила в държавничеството, дипломацията… ;съседните „жълти“ народи го нарекли „белия баща“. И свети имп. Константин и… т.н.
„Публикацията е от национален ежедневник, не е наша“. – Препубликувана, става „наша“.
Цитатите от Двери са съвсем от медийните правила.
Не пиша с острота в душата.
Искам да попитам хората от православие.бг и всички, които посещават сайта знае ли са какви пари са взели бившите комунисти и техните хора и какви пари и средства са взели бившите ченгета от бившата народна държавна собственост през комунизма? Защото ако комунистите, които са плъпнали по всички партии са взели основния ресурс, ясно е че те ще бъдат модераторите на ставащото в България и следователно от тях следва да се очакват насоките на развитието на страната, а не от хората на бившата ДС, които без законово регламентиране на дейността на практика нямат влияние. Моралният казус за бившата ДС е много разтеглив, защото параметрите и мотивировката за репресиите ги даваше бившата БКП, сега европейска и цивилизована групирока на бизнеса и собствениците в България. И другият ми въпрос е каква е легитимността на собствеността и ресурса на БПЦ, та само определени лица ги управляват.
http://www.bg-history.info/5434/Niakoi-vuzmozhni-predpostvaki-za-razbiraneto-na-bulgarskata-istoriia.html