Лазар Маркович: Църквата в Сърбия се ползва с най-голямо обществено доверие
Според проучвания на медиите, Православната църква в Сърбия се ползва с най-голямо обществено доверие, в сравнение с всяка друга политическа партия или организация в страната.
"Човеколюбие", официалната хуманитарна организация на Сръбската православна църква, работи в сътрудничество с вътрешни и външни нестопански организации и развива мрежа от социални дейности, медицински проекти и различни доброволчески инициативи с църковен характер. В училищата има възможност да се преподава вероучение, което е свободно избираемо, не задължително. Това каза Лазар Маркович в предаването "Таралеж" от 26 февруари, в разговор с Емил Кошлуков по повод изложбата Нови балкански икони в криптата на храма „Св. Александър Невски”, София.
Лазар Маркович е роден през 1963 год. в Белград. През 1991 год. завършва История на изкуствата в Белградския университет. В периода 1991-1996 год. работи в Просветната комисия към Светия синод на СПЦ; редактор е на списание Искон и сътрудничи в редица сръбски медии. От 2001 до 2003 год. работи в организацията Норвежка църковна помощ, която реализира хуманитарни проекти в Сърбия и Косово, ориентирани в областта на психосоциалната помощ за болни и етно-религиозния диалог и търпимост.
Освен за произхода и каноничните особености на иконите, представени в експозицията, Лазар Маркович разказа за Православната църква в Сърбия, литургичния живот, монашеството, днешната политическа и църковната ситуация в Косово.
Запис на предаването можете да гледате от този адрес (ако интернет доставчикът ви позволява услугата). Изберете предаването от 2008-02-26.
И у нас всичко е точно така.
И у нас църквата е на първо място по обществено доверие.
И у нас има хуманитарни организации, които вършат огромна дейност.
И у нас се издават 10 дебели духовни списания.
И у нас манастирите са пълни с монаси, а храмовете с млади хора и на всяка Литургия се причастяват стотици.
Няма за какво да се тревожим.
Нека да се отпуснем и да поспим след такава усилена работа.
“-и на всяка Литургия се причастяват стотици.“