Да строшиш матрицата
Трите основни фактора, за да израсте един народ в нация са: собствен език, собствена писменост и единна религия. Сега не било модерно да има нация. Сега била модата на малките общности. Колко удобно!
***
Върви, народе възродени,
към светли бъднини върви,
с книжовността, таз сила нова,
съдбините си поднови!
Върви към мощната просвета,
в световните борби върви,
от длъжност неизменно воден –
и Бог ще те благослови.
Какво ли е имал предвид Стоян Михайловски, като е написал текста на любимия ми химн, посветен на нашите просветители? Защо ли е нужно един народ да бъде благословен от Бога и защо ли свързва образованието, светлото бъдеще и народните победи с Бога?!
Дали св. княз Борис е бил толкова глупав, та да вземе да въведе първо християнството като официална религия, а после и специална писменост, предназначена да се записват на нея църковните писмена на говорим роден език? Защо ли го е направил?! Дали не е чувал за толерантност? Той, като много други от нашите царе, които са били велики държавници, е целял едно: да обедини държавата и да я направи силна.
Език – писменост – религия!
Цар Симеон Велики – дали не е бил достатъчно интелигентен и прозорлив, та даде такъв тласък на образованието?! Образование, пряко свързано с Църквата и християнството…
По време на турското робство точно Църквата е била единствения бастион на Просвещението. В килийните училища зорко се е пазело пламъчето на родната култура, от което именно се разгаря пожарът на свободата.
По времето на социализма ни учеха, че единната религия е била нужна на царете ни, за да управляват по-лесно народа. Как по-точно не ставаше много ясно. Всъщност масивното промиване на изтръпналите ни от агитация мозъци с атеизъм целеше да освободи място за желязната хватка на „марксистката религия”, която изцеждаше душите ни.
Всички наши велики държавници са се стремили към четири неща – благоденстващ народ; сигурни граници; единна религия; добро образование, свързано с Църквата.
Тъй солунските двама братя
насърчваха дедите ни…
О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!
При революционерите, тръгнали да се борят за свободата на България, нещата са били по-прости: кълнели са се в револвера и в кръста. Умирали са за вярата. За тях Родина, Свобода и Вяра са били неразривно свързани и над всичко. После е идвало Просвещението.
Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, гдето знаньето живей!
***
Защо е нужно децата ни задължително да изучават Източно-православно християнско вероучение?
Първо: За да намерят своите нови герои, много по-близки до тях от "Рамбовците", с реални човешки измерения.
– Бледото и слабо, но умно момченце, което често бива тормозено от съучениците си, ще види себе си в Давид и ще се почувства бъдещ победител. Така няма да израсне като неудачник, а един ден ще се изправи срещу „Голиат” и вероятно ще го победи.
– Активното и амбициозно момиченце, изолирано от другите, защото е интелигентно и буйно, и често раздава правосъдие, ще научи за Девора – жената съдия и лидер на своя народ и може един ден да стане политик или юрист, а не мърмореща и досадна стара мома.
– Юношата, влюбен за пръв път, ще прочете Соломоновата Песен на Песните и ще усети много повече близост с лирическия герой, отколкото с мачото в порнофилма, който тайно е хванал предната нощ по кабелната телевизия. Така един ден той ще стане любящ и предан съпруг, а не несигурен в сексуалната си ориентация невротик.
– И „Героят на всички герои” Иисус Христос. Ако Го опознаеш, ще Го почувстваш Жив и Пълнокръвен и ще разбереш колко е Истински, как винаги е отстоявал и отстоява Себе Си. Целият Му живот е изпълнен с чудеса чак до Възкресението, а и след него. Самият Той е едно велико чудо, до което можеш да се докоснеш, ако искаш.
Второ: За да открият духовните ценности на Православието, около които да се изгради характера им като силна и позитивна личност още от ранно детство.
Смирението. Смирението не е овчедушие. С – миром, т.е. мир да има в душата ти. Това е трудно. Много трудно. Трябва да победиш страстите, а, както знаем, страстите най-лесно се преборват „както им се отдадеш и им се насладиш”. Но ти трябва да ги победиш наистина. Наградата е голяма – джакпот – ставаш силен, духовен исполин и житейските бури не могат да те съборят.
Състрадание. Състраданието не значи безогледно да се раздаваш. Със-страдащите – помогни и отмини. Не чакай отплата. Не очаквай дори да те запомнят. Ако можеш помогни, на наистина нуждаещия се в неволята му, но не му помагай да стане паразит.
Честност. Болезнено е да не лъжеш. Иска се смелост и воля. Иска се хъс и устойчивост.
Въздържание. Въздържанието от секс преди брака също е трудно. Как да обясниш на комплексирания и объркан младеж или девойка, които искат да се изявят чрез поредица от случайни връзки, че така унищожават тялото и душата си? Просто е! Ако от малки знаят Десетте Божии заповеди и ги спазват, здравето и живота им няма да са в опасност.
Трето: За да останат българи, както Православието повече от единадесет века е помагало на предците ни да останат българи.
Четвърто: За да не станат жертва на секти. Без коментар…
***
За да е щастлив човек, трябва да е в мир със себе си, с Бога и със заобикалящия го свят, така твърдят психоаналитиците. Когато обаче няма страх от Бога, сексът става разменна монета, корупцията – форма на общуване, алкохолът, дрогата, насилието, убийствата и самоубийствата – част от битието. Латино-сериалите и екшъните са поносими в умерени дози. Ако с тях се изчерпват духовните потребности на човека, той става дебилен.
Родителите са много заети и преуморени. Нямат време и сили да общуват с децата си. Отчуждението е горчивата страна на оцеляването. Имаме обаче един голям помощник – Библията. Вместо вечер да прочетем приказка на детето си, от която то да научи как без да има особени качества и заслуги или да е положило упорит труд, щастието по чудо само ще дойде при него и така да прокараме пътя за бъдещи разочарования и травми, нека му прочетем една библейска притча, от която да почерпи истинска мъдрост. И е добре да знаем, че ако самите ние заспим някъде по средата на историята, ще има кой да продължи – учителят по вероучение. Нека приемем, че вероучението е толкова необходимо за децата ни, колкото например английският език. Защо трябва децата да знаят английски? Може да им потрябва в живота. За какво? Навярно за да станат емигранти, за какво друго?!
Безвестен беше ти, безславен!
О, влез в историята веч,
едно със другите славяни
кръстосай дух със огнен меч!
Огнен меч. Огнен меч има св. Архангел Михаил. Според Преданието с него той отсича душата от тялото, когато напуска този свят. Доказано е, че личността не може да съществува, без да вярва в нещо. Душа без вяра е мъртва. Но дали ще вярваш в астрология, врачки, реинкарнация или нещо друго? По-добре да вярваш в Бог и в себе си. Дори да не повярваш в Спасителя, добре е да Го познаваш, за да можеш да направиш сам своя избор като стане въпрос за вяра. Народът ни стотици години е избирал Източното Православие, това го е съхранило като нация. Време отново да се обединим около своя Бог и да заведем децата при Него.
България остана вярна
на достославний тоз завет –
в тържествованье и в страданье
извърши подвизи безчет…
Чудесен материал! Толкова много препратки – на точното място, стегнат, искрен, силен текст! Ангелова, вие можете и трябва да пишете. “ ..постоянствувай в тия „неща“, защото, като постъпваш тъй, и себе си ще спасиш, и ония, които те слушат“ /Павел, 1до Тим. 4:16/. Да бъде Господ с всички добротворци за слава Божия!
От вдъхновението до ужаса има само една малка крачка.
Pravilnoto zaglavie na tazi publikaciq e:“ ДА СИ СТРОШИШ ГЛАВАТА“
Моля, пояснете се Глори?
/Светослав АНГЕЛОВ/:-))))))))))))))))))))))))
Скъпи братко (в Христа),
Бих приела всяка градивна критика.
Да осмислим цитата на авторката:
sensation
“При революционерите, тръгнали да се борят за свободата на България, нещата са били по-прости: кълнели са се в револвера и в кръста. Умирали са за вярата. За тях Родина, Свобода и Вяра са били неразривно свързани и над всичко. После е идвало Просвещението“ -простите неща и просвещението!!!!Дрън.
Дрън!-значи голяма издънка 🙂
Идеята е, че хората са скачали с главата надолу в каузата, защото реалностите Родина, Свобода и Вяра са били живи и осезаеме. Че не са се вълнували особено от политическа философия и тънки сметки.
Образование и Просвещение не е едно и също!Авторката не прави разлика,или ако знае разликата,защо е забъркала такава словесна каша.
Нямала е предвид Просвещението като исторически феномен, а като просвета го употребява, може би недоразумението идва от използваната главна буква.
То е ясно, че Просвещението (като историческо явление) по българските земи започва много по-отрано.
Да се разберем,статията е написана ужасно и безстилно.Не мога да определя в кой жанр и стил е.Ако приема,че е литературен разбор на стихотворението на Ст.Михаиловски си е чиста двойка.Ако е в жанра публицистика,е още по-зле,поради нескопосан изказ.Има изход,чупим матрицата. 🙂
ЦИТАТ:
„Не мога да определя в кой жанр и стил е.“
Отговарям ти: Стил „Ангелови“:-))))))))))))))))))
Много хъс, творческа интерпретация на информацията и претенция за правота, почерпена „свише“.
претенция, която прави много особено впечатление.
дай МАЛКО по умерени самооценки, за да оставиш шанс на някого да прочете добронамерено написаното.
Хубаво е човек да си вярва. Още по-хубаво е да не го крие.
Тези две неща харесвам в себе си. Харесвам ги и у нея. Дързостта да кажеш: „Абе ти, защо не ме оценяваш!!!“. Пък нека да звучи детински…
И при всичко това, аз (конкретно) ще се опитам да се съобразя със съвета ти.
Тук е място за коментар на всяка публикация.Не се коментира личността.Белият лист може да изтърпи всичко,което се пише върху него.Но когато се пише се оставят много следи.И то ясни по правила,а не по шанс.
А това с правотата свише беше просто шега (леко иронизирам увереността, но без да я смятам за ненужна)…
glory – Вашите коментари Ви създават образ като на фарисеите и книжниците от Светото Писание – толкова концентрирани върху формалностите на текста и собствената си правота, че напълно пропускат да осъзнаят истинския смисъл на написаното…