Агентите в църквата, или призраците с минало

Полското общество приветства оттеглянето на архиепископа на Варшава Станислав Виелгус, но признанието му, че е работил за тайните служби на комунистическия режим, хвърли полската католическа църква в дълбока криза, отбеляза Ройтерс. Оставката на 67-годишния духовник засили натиска и върху други църковни дейци, подозирани в съмнителни връзки с диктатурата. В понеделник, само ден след като Виелгус разчувствано обяви решението си пред варшавското паство, примерът му беше последван от още един свещеник. Януш Белански, свещеник във Вавелската катедрала в Краков, се оттегли по същите причини – сътрудничество с някогашния таен апарат.
Полша все още изучава мащабите на мрежата от информатори и доносници, изградена от комунистическата диктатура. Осемнадесет година след краха на режима в страната функционира специален Институт за национална памет, в чиито правомощия освен архивирането и изучаването на документалното наследство е и проучването на престъпленията на комунизма. Все още обаче хиляди агенти стоят в сянка, а неразкриването на истината торпилира нормалното функциониране на демокрацията. Когато дойдоха на власт миналата година, братята близнаци Лех и Ярослав Качински – президент и премиер – обещаха най-сетне да извадят на бял свят имената на публичните личности, работили за службите.
Според някои наблюдатели обещанията на Качински са засегнали сериозно и църквата, която в последните години загуби много от очарованието си от времената на Йоан Павел II. Общественици и църковни лица заговориха за нуждата от вътрешни усилия сред клира за проучване на архивите и осветляване на кюретата ченгета. Така миналата година полското обществено узна и още една болезнена истина – че пипалата на комунистическия апарат са стигали чак до Ватикана, а обичаният папа поляк е бил следен от Варшава десетилетия наред.
Убеден съм, че случаят с Виелгус ще има очистващ ефект и може дори да ускори известни процеси на реформа, заяви пред Ройтерс епископ Тадеуш Гокловски, един от авторитетите в полската църква. Според други обаче казусът няма да отекне мащабно в обществения живот в страната, в който вече нахлуват нови генерации без дълбоки спомени от комунизма. Младите влизат в политиката без мозъчния товар на предшествениците си и не се интересуват от разкриване на всичко, което трябва да се разкрие, изтъкна главният редактор на в. "Жечпосполита" Павел Лисицки.