Божият зов
.jpg)
Всеки човек има своите съкровища на земята – било то пари или вещи, хубава работа или жизнено благополучие. А Господ казва : “Блажени нищите духом, защото тяхно е Царството Небесно” (Мт.4:3). В древните ръкописи на Евангелие от Лука е още по-просто и ясно: “Блажени нищите, защото ваше е Царството Божие”(Лк.6:20). Блажени проумелите, че нищо нямат в този живот, макар и да притежават много, почувствалите, че никое земно имане не може да замени на човек Бога. Блажени тези, които отиват и продават цялото си богатство, за да придобият един драгоценен бисер – вярата (ср.Мт.13:45-46). Блажени позналите, че без Бог те са нищи. Блажени жадуващите и копнеещите по Него с цялата си душа, с целия си разум и воля.
Словото за вярата никога не е било лесно за възприемане. Но в наши дни дотолкова сме погълнати от проблемите на земното съществуване, че мнозина нямат време да чуят това слово и да се замислят за Бога. Често религиозността се свежда до това, хората да празнуват Коледа и Великден, да съблюдават още някакви обряди само за да не се “откъснат от корените”, от националните традиции. Някъде религията изведнъж става “модна”, и на църква отиват за да не изостанат от съседа. Но основното за мнозина си остава деловият живот, работата. “Той целият е потънал в работата”, “работата за него е всичко” , “той е делови човек”: ето най-добрия комплимент, който можеш да чуеш от приятели и колеги. “Деловите хора” са особена генерация хора на ХХв., за които не съществува нищо друго, освен собствената им функция в някаква “работа”, поглъщаща ги изцяло и не оставяща и най-малка пролука или пауза, необходими за да се чуе Божият глас.
И все пак, колкото и да е парадоксално, сред шума и кръговрата от делнични грижи, събития, впечатления хората долавят в сърцето си тайнствения Божи зов. Този зов, може би не винаги се отъждествява с идеята за Бог и често пъти субективно се възприема просто като неудовлетвореност, вътрешно безпокойство, търсене. И едва след години човек разбира, че предишният му живот е бил непълноценен и празен, защото в него не е присъствал Бог, без Когото няма и не може да има пълнота на битието. “Ти ни създаде за Себе Си, казва бл. Августин, и тревожно копнее сърцето ни, додето не се успокои в Тебе."
Хората стигат до Бога по различни пътища. Понякога срещата е внезапна и неочаквана, понякога – подготвена от дълъг път на търсене, съмнения и разочарования. Има случаи, в които Бог “настига” човека, заварва го неподготвен, и други, в които човек сам придобива Бога, сам се обръща към Него. Това обръщане може да се случи по-рано или по-късно, в детството и юношеството, в зрелост и старост. И няма двама, стигнали до Бога по еднакъв път. И няма утъпкан път, по който да вървиш вместо друг. Всеки е първопроходец, всеки трябва да измине целия път сам и да постигне своя личен Бог, Комуто казваме: “Боже, Ти си Бог мой!”(Пс.62:2). Бог е един и същ за всички хора, но трябва да бъде открит от мен и да стане мой.