Българска църква в сърцето на Европа
Източник: Bolgarok.hu
Църквата е планирана от големия унгарски архитект от началото на века Аладар Аркаи. В неговото творчество строежът на култови сгради заема значително място. От седемте, построени по негови проекти църкви, българската е последна по време. При нейното създаване той взема за образец прочути български църкви, като известната „Свети Александър Невски” и тази в Бачковския манастир. По план църквата на Аладар Аркаи е трикорабен византийски храм с купол, в която намираме главните архитектурни елементи на източно-православното богослужение. Тя е носител на собствени архитектурни ценности, тъй като е не само единствената по стил византийска сграда в Будапеща, но същевременно и най-западната врата на българското православие.
Архитектът изгражда църквата с изтънчен вкус и естетическо чувство и съчетава ранната модерна архитектура с традициите на българското строително изкуство, за да постигне строга и изискана външност. От вътрешността на църквата най-забележителен е купола, на който иконостасът, пренесен тук след 1930 г. от параклиса на ул. „Лоняи” и изящните свещници предават допълнителна красота. В плановете на архитекта е бил включен и строежът на училищна сграда, обхващаща от три страни църквата. Но мечтаният от Аладар Аркаи комплекс не бил завършен. По време на войната църковната сграда понася значителни щети и днес външния й вид е малко по-друг, липсва покривът с керемиди и цветните стъкла на прозорците.
Повече от 70 години църквата въплъщава сплотеността на българите в Унгария, символ на едно живо, дейно малцинство. Освен че е важен паметник в историята на архитектурата, тя е и център на Западно-европейската българска епархия. Църквата носи името на българските светци и създатели на славянската азбука Св. Св. Кирил и Методий, които римокатолическата църква канонизира като светци-защитници на Европа.
Българска православна църква Св. св. Кирил и Методий
Епархийски архиерейски наместник свещеник Стефан Мамаков
Адрес: 1097 Budapest, Vágóhíd u. 15.
Тел.: 215-0039