Избран е нов Атински архиепископ
Соб. инф.
Изборът на нов Атински архиепископ приключи преди малко с избора на Йероним Тивейски, който получи 43 гласа. В гласуването участваха общо 75 йерарха на Гръцката църква. Троновете на две епархии наскоро останаха празни след смъртта на своите епископи, а трима архиереи бяха болни и не взеха участие в избора.
Заседанието беше ръководено от местоблюстителя на архиепископския трон – Каристийския митрополит Серафим и министъра на образованието и изповеданията на Гърция Еврипидис Стилианидис.
Правото да се кандидатира имаше всеки грък по народност, който е епископ или архимандрит на коя да е Поместна православна църква. В този случай за трона на архиепископа претендираха четирима митрополити на Гръцката църква: Антим Солунски, Евстатий Спартански, Йероним Тивейски и Игнатий Деметриадски.
Честито на братята православни гърци!
Митрополит Фивейский и Левадийский Иероним (в миру Иоаннис Лиапис) родился в 1938 году в местечке Инофита в Беотии. Окончил философский и богословский факультеты Афинского университета, аспирантуры Грацского (Австрия), Регенсбургского и Мюнхенского университетов.
Некоторое время он работал в Афинском археологическом обществе. Рукоположенный в диакона и пресвитера в 1967 году, был протосингелом Фивейской и Левадийской митрополии (1967-1978), настоятелем монастырей Преображенского Сагмата (1971-1977) и преподобного Луки (1977-1981), генеральным секретарем Священного синода Элладской церкви (1978-1981).
Возведение в сан архиерея состоялось в 1981 году. Преосвященный Иероним входил в состав ряда синодальных комиссий, исполнял обязанности помощника главного редактора радиостанции Элладской церкви.
Фивейская митрополия, которую возглавил владыка Иероним, в настоящее время занимает первое место среди греческих митрополий по количеству клириков, имеющих научные степени или диплом о высшем богословском образовании.
Сам владыка Иероним — автор многих статей и исследований по богословской, социальной и исторической тематике. За книгу «Средневековые памятники Эвбеи» в 1970 году был награжден премией Афинской академии наук.
Митрополит Иероним также почетный доктор медицинского факультета университета Крайова (Румыния) и президент Греческого кардиологического общества.
Беше ясно,че ще бъде избран някой,който е близо до Фенер.Дано достойно продължи делата на Архиепископ Христодул( вечна да бъде паметта му) да гради а не да разрушава!!!
Новият архиерей е глобалист, интелектуалец, по-умерен от експанзивния и колоритен Христодул, но е прекалено възрастен. Все пак добре, че не е на 93 години като някои.
Не зная при хиротония епископ да дава обещание да е „глобалист“? Това по-важно ли е от това да бъде пастир? Някои въобще вече обръща ли внимание на духовните качества на епископа в частност? Или е по-важно да е глобалист и отворен към другите религии???
На тея дето са по 93 – много им здраве, да си стоят в спалния вагон.
Другите глобално продължават напред, само ще им дишаме прахта…