Затвориха храма на Божи гроб в знак на протест
Трите християнски общности, на които е поверена грижата за Божи гроб, са взели решение от вчера Светинята да бъде затворена като знак на протест срещу политиката на йерусалимските власти да наложат данъци на недвижимото имущество на християнските църкви, „което не се използва с богослужебна цел“ (например сгради, от които се взима наем). Според кмета на Йерусалим Нир Баркат християнските общности вече дължат на града натрупан данъчен дълг в размер на над 152 милиона евро.
Християнските общности в Йерусалим протестират и срещу въвеждането на закон, който позволява на израелската държавата да иззема земи, продадени от църквите на частни инвеститори. Подобен закон бе окачествен от йерусалимските християни като „напомнящ закони срещу юдеите, които са ни известни от мрачните времена в Европа“.
Тази неделя в специално изявление Йерусалимският патриарх Теофил определи наложеното изискване като „систематична и целенасочена кампания срещу Църквата и християните, която взема невъобразими размери“. Изявлението е подписано още от представителите на римокатолическата и арменската църковна общност – отец Франческо Патон, кустод на Светата Земя, и арменския патриарх на Йерусалим Нурхан Манукян.
Християнските общности изразяват надежда, че спорът между тях и йерусалимските власти скоро ще бъде разрешен, за да може храмът на Божи гроб отново да отвори врати и да приема потоците от поклонници, които се очакват във времето на Великия пост.

Протестен плакат, закачен на храмовите стени, с образите на йерусалимския кмет Нир Баркат и Ракел Азария, депутатката, чието предложение е законът за църковните земи
Снимки: KNA