Кипърската църква ще изправи Турция пред Европейския съд за правата на човека

Кипърската православна църква възнамерява да заведе дело срещу Турция пред Европейския съд за правата на човека (ECHR) за възпрепятстване на възстановяването на опустошените православни църкви в северните окупирани от Турция райони на Кипър и за продължаващото недопускане на християнски поклонници.
Предстои Църквата да състави екип от експерти юристи, които да подготвят нейното дело пред Съда.
В интервю за радиостанцията на Еладската църква архиепископът отбеляза, че “има църкви в окупираните райони, които са наполовина съборени, някои са се срутили, други са разрушени, а съвсем наскоро една църква на полуостров Карпасия беше изравнена със земята”.
Той изказа опасения, че, “ако не се допусне възстановяването да започне скоро, църквите ще започнат да се срутват една след друга”.
“Достигнали сме един много опасен момент, ние не искаме нищо повече от възстановяването на нашите човешки права и ще се борим за тях”, каза архиепископът, като добави, че окупационните власти не позволяват на Църквата да изпрати свещеници в манастира “Апостол Андрей”, разположен на скалистото крайбрежие в най-източната точка на полуостров Карпасия. Той е построен през 1867 г.
“Турците искат да изкоренят всичко гръцко и християнско в окупираните райони, ние ще се борим с всички сили да не допуснем това да се случи”, каза архиепископ Хризостом.
През 1974 г. Турция предприе военна агресия срещу Кипър. Това, което се случва оттогава и до днес, е мащабно разрушаване на църкви, при което исторически църкви се завладяват, ограбват и варосват и се превръщат в джамии. В повечето православни гробища не е останал нито един надгробен камък.
В окупираната от Турция северна част на Кипър има около 500 православни църкви.
„
През 1974 г. Турция предприе военна агресия срещу Кипър“. Това беше закономерна реакция на гръцкия преврат и опит за присъединяване на целия остров към Гърция.