Нов представител на Руския Патриарх в България
На 30 май 2011 г. Светият Синод на Руската Православна Църква на свое заседание определи дългоочакваното назначение на овакантения преди две години пост на представител на Руския Патриарх в България.
Игумен Филип (Василцев) идва от Рим, където досега е бил клирик в храма "Света Великомъченица Екатерина", както и секретар на Корсунския митрополит Инокентий. Неговата длъжност ще бъде поета от личния секретар на патриарх Кирил – йеромонах Антоний (Севрюк), клирик в храма от 2011 г.
Игумен Филип е роден на 26 декември 1969 г. в гр. Саратов в семейството на потомствения протойерей Всеволод Василцев (по-късно Кировоградски и Александрийски архиепископ). През 1987 г. завършва със сребърен медал общообразователно училище в Саратов. В периода 1987-1992 г. е студент във филологическия факултет на Московския държавен университет "Ломоносов" със специалност "Руски език и литература". От 1992 до 1999 г. е послушник и монах в Свято-Даниловия манастир в Москва. В него, на 18 март 2003 г. е постриган за монах от наместника на манастира архимандрит Алексий (Поликарпов). На 26 април същата година Светейшият Патриарх Алексий го ръкополага за йеродякон, а на следващата година – на 9 юни – го ръкополага за свещеник в катедралния храм "Свети Николай" на Перервинския манастир в Москва.
В периода 1992-1998 г. задочно се обучава в Московската духовна семинария, а от 1998 до 2004 г. учи и завършва Киевската духовна академия. От октомври 1999 г. за две години е клирик на храма-подворие "Св. Три Светители" в Париж, а близо една година – от 2000 г. е председател на малкия храм "Света Троица" и на храм, посветен на руските новомъченици и изповедници в покрайнините на френската столица. От октомври 2001 г. е в Италия, където е клирик в храма на Свети Николай в Рим, а през 2004 г. приема послушанието на духовен надзорник за строителството на нов храм към руската легация. От 2007 г. е клирик в храма "Света Великомъченица Екатерина", а от януари 2008 г. – секретар на епархийския си архиерей. На 6 юни 2006 г. е възведен в игуменско достойнство.
Новоназначеният представител се очаква да пристигне за първи път в България на 26 юни, след което ще бъде приет в Синодалната палата от Българския Патриарх и Софийски митрополит Максим. | www.mospat.ru
Хороша страна Испания –
http://www.radonezh.ru/analytic/14528.html
Преди време се занимавах с чуждите наблюдатели през късната фаза на османския период у нас и четох докладите на чуждите дипломати за България. Направи ми впечатление колко компотентни са докладите на чуждите религии и колко некачествени са наблюденията на руските представители у нас през този период. Този представител няма специализация по Балканите, не се е занимавал с българистика, а служението му в Рим очевидно има за цел да се установи диалог или контакт, зависи от предпочитанията на думата, с католиците. Навремето покойният Алексий, в мире Рюдигер, се интересуваше за съдбата на съветските паметници в България, защото в България има идолослужение, което се изразява в култ към историческия паметник и това идолослужение е в полза на добрите българо-руски отношения. Интересно новият представител каква политика ще провежда и как ще установява руско имперско господство в България като нищо не знае за българите, както и голяма част от кадрите на БПЦ.
http://chureshki.wordpress.com/
„От октомври 1999 г. за две години е клирик на храма-подворие „Св. Три Светители“ в Париж, а близо една година – от 2000 г. е председател на малкия храм „Света Троица“ и на храм, посветен на руските новомъченици и изповедници в покрайнините на френската столица.“
Чудя се как е бил клирик и още повече – председател на храм, като по същото време дори не е бил монах (вж. малко по-горе)?! Наистина, биографиите на някои духовници са извънредно интересни!
[quote name=“arsenios“]“От октомври 1999 г. за две години е клирик на храма-подворие „Св. Три Светители“ в Париж, а близо една година – от 2000 г. е председател на малкия храм „Света Троица“ и на храм, посветен на руските новомъченици и изповедници в покрайнините на френската столица.“
Чудя се как е бил клирик и още повече – председател на храм, като по същото време дори не е бил монах (вж. малко по-горе)?! Наистина, биографиите на някои духовници са извънредно интересни![/quote]
Четете внимателно: „на 18 март 2003 г. е постриган за монах“.
Естествено, че става въпрос за 1993г. и респективно 1994г. Нали се сещате, че няма начин да е монах и председател на храма. Голяма работа станала…брей, брей, брей…
Този наместник на всеруското вселенско православие сигурно ще иска от нашите обичани дядовци и отци, майки и баби на любимата ни Църква да предприемат действия за реабилитация на пострадалите духовници през комунизма. Това ще бъде мъчително за любимата ни майка БПЦ, защото тя е ортак с комунистите и с кадрите на бившата ДС. Впрочем между човек на ДС и БКП в Църквата и вероятността старостилието да вземе връх в религиозния живот в България предпочитам първото – старостилието е отрова за мозъка и душата на човека и се държи за буквата на закона. Впрочем Църква означава събрание на вярващите, а не институция с йерархия на посветените в мистичната конспирация хора от село с техникуми, които сега ще правят гражданско общество у нас. У нас БПЦ е властови и финансов механизъм, който ще помага и ще обслужва хората на БКП и на бившата ДС когато бъдат низвергнати от обществените си позиции. Затова БПЦ е бизнес формация с фирмено име „Мистика и ритуал ООД“.
http://chureshki.wordpress.com/