Православни и католици в Румъния защитават новия Закон за вероизповеданията

Представители на Румънската православна църква смятат, че обвиненията срещу президента Бъсеску във връзка с обнародването на новия Закон за вероизповеданията, отправени от един американски институт и подкрепени от някои ежедневници, са неправилни, защото законът е резултат на консенсуса между религиозните групи в Румъния.
Румънската католическа църква също одобрява новия закон и счита това за един важен момент за вероизповеданията в Румъния, се казва в съобщение на пресцентъра на Католическата епископска конференция в Румъния.
До момента на обнародването на новия закон, законодателните норми се базираха на закона от 1948 година, който е приет от атеистичното правителство на Румъния.
Румънската Католическа Църква приветства приемането на Закона за вероизповеданията, като смята че това е отражение на усилията на властите, а също така и на междурелигиозния диалог от последните години в Румъния. Новият закон е усъвършенстван, но не съвършен и е съвсем нормално всяко едно изповедание да иска да го дооформи в духа на своята религия и канони.
Румънската католическа църква обявява, че стои настрана от Гръко-католическата църква в Румъния, която не е подписала Закона за вероизповеданията под претекст, че в него не е разрешен проблемът с конфискуваните в миналото имоти, както и един деликатен проблем, свързан с гробищата им.
Присъединяването на Румъния към Европейския съюз, според Пресцентъра на Католическата църква в Румъния, означава, че трябва да се приема всяко едно вероизповедание като социално-политическа структура и най-вече като духовна общност. В този съюз трябва да има диалог и толерантност между различните общности.