Чехия предлага на църквата над 3 млрд. евро реституционна компенсация
Правителството на Чехия предложи да изплати 83 милиарда крони (над 3 млрд. евро или 4.64 млрд. долара) компенсации за собствеността, конфискувана по време на комунизма. Става дума за сделка между държавата и 17 подпомагани от нея църкви, която трябва да сложи край на продължаващ от 1989г. спор с реституционни претенции.
Това ще компенсира някои имотни злоупотреби и ще върне собственост, която практически е била открадната от комунистите при предишния режим", заяви премиерът Мирек Тополанек.
Чехия е една от най-атеистичните държави в Европа, а най-активна там е католическата църква, следвана от някои протестантски вероизповедания.
Плащанията в брой ще съставляват около две трети от сумата, а останалото ще е под формата на някои национализирани от комунистите земи.
Споменатите 83 млрд. крони обезщетяват две трети от терените, към които църквите имат реституционни претенции. Говорител на архиепископията в Прага заяви, че е доволен от предложението.
Предложената сума е равностойна на 2.4% от БВП на страната и е по-голяма от бюджетния дефицит за миналата година в размер на 1.9%. Ако бъде одобрен, законът ще влезе в сила през 2009г.
Пакетът е одобрен от министрите на всичките трима коалиционни партньори от дясноцентристкия кабинет, но може да се сблъска с трудности в парламента, където управляващите държат 100 от 200 места. Освен това някои депутати от основната партия в правителството смятат, че сумата е твърде голяма.
Кардинал Милослав Влк – глава на католическата църква в страната (тя ще получи 83% от цялата сума), пък смята, че условията са по-изгодни за държавата. Той посочва, че много от църковните сгради привличат туристи и това носи солидни приходи в държавния бюджет. Освен това сделката покрива само имоти, които в момента са държавна собственост, но не и тези на общините, областните управи или частни лица.
Комунистите, които управляват Чехословакия между 1948г. и 1989г., конфискуваха повечето частна собственост от църквите, бизнеса и гражданите и закриха няколко манастира. Много монаси и свещеници емигрират или са хвърлени в затвора, някои манастири и църкви са напълно изоставени или се използват като казарми и складове
Днес се очаква подписването на споразумение и за използването на прочутата пражка катедрала "Свети Вит". Управата на замъка "Храдчани", където е и президентството, се надява така да се сложи край на 15-годишен спор кой е собственик на храма. През септември 2007г. окръжният съд в Прага реши, че "Св. Вит" и прилежащите сгради принадлежат на държавата, което в момента се обжалва от църквата. Властите се надяват в петък да се постигне компромис, според който мебелировката, църковната утвар, иконите и статуите в храма безспорно принадлежат на католическата църква. Катедралата не е част от сделката за компенсиране на църквите.