Богословът Мария Иванова подготвя изследване върху начините, по които се справя със стреса вярващият човек

Д-р Мария Иванова
Мария Иванова е главен асистент в Институт за изследване на населението и човека в БАН, доктор по богословие и по психология. Научните ѝ изследвания са в областта на психология на религиозния опит и психология на личността с акцент върху aналитична психология на К. Г. Юнг, индивидуация и религиозно развитие, психично благополучие, справяне със стреса, религиозна ориентация и религиозен копинг. Лектор е в магистърска програма „Вяра и живот“ на Богословския факултет. Автор е на книгата „Архетипът месия“ (Омофор 2010).
През последните десетилетия български изследователи психолози развиват задълбочено темата за справянето със стреса, факторите които го предпоставят, анализират се ефективни и неефективни стратегии, влиянието и последиците от ситуации от високостресогенен тип като пандемията от Ковид-19. Макар че пандемията оказа значително влияние и върху общностното функциониране на религиозните институции, встрани от изследователския интерес у нас остава влиянието на религиозността върху процесите на възприемане и справяне със стреса в динамично променящата се ситуация.
Миналата година представих изследване на психичното благополучие и начини за справяне със стреса при религиозни и нерелигиозни лица. Резултатите показаха, че има съществени различия в стратегиите за справяне, като определени стратегии оказват положително или съответно негативно влияние върху психичното благополучие. Изследването, което подготвям в момента анализира връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса.
Доколко важна част от Вашия живот е вярата?
Подлагате ли на съмнение религиозните си убеждения?
Осланяте ли се на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия?
Стремите ли се към по-близко общение с Бога?
Имате възможност да отговорите на тези и още въпроси, посочени във формата ТУК>>> и да станете част от изследването на връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса.