Относно кръщенето: защо всеки свещеник има различно мнение за едно и също?

И може ли моят брат (тоест вуйчото на детето) да бъде кръстник?
Задължително ли е да има кръстница?
Какво точно се прави?
Извинявам се, ако въпросите ми са глупави или неподходящи за тук, но няколко дена се ровя в интернет и не откривам нищо по въпроса.
Интересува ме и защо всеки свещеник има различно мнение за едно и също!
Недопускането на дъщеря ви в храма е някакво недоразумение. Вероятно мотивът е бил, че не е кръстена. Не знам обаче в православната църква да има практика някой да стои на вратата и да не допуска некръстените вътре. Какво да кажем за големите манастири и църкви, в които влизат безброй туристи с неизвестно вероизповедание. Още повече във вашия случай става въпрос за дете на православни родители, за което е ясно, че ще бъде кръстено. Обикновено кръщението се случва в храма и за да се извърши тайнството, некръстеният трябва да влезе вътре. Никъде в църковния канон не се забранява на некръстените да влизат в храма. Забранява се участието им в молитвата и евхаристията. Църквата не е някакво тайно братство, в което могат да влизат само “посветените”. Църквата е начин на живот. Църквата е любов. Църквата е спасение. Как може един атеист например, да се докосне до църковната благодат, ако не бъде допуснат до храма? Познавам доста хора, станали православни именно чрез въздействието на храма и богослужението. Как биха се спасили, ако не ги бяхме допуснали?
Относно времето за извършване на тайнството кръщение няма никакви ограничения. Човек може да бъде кръстен от първия до последния ден на живота си. Дали това ще стане на първия, втория или друг месец, няма никакво значение. Вие сами трябва да решите кога.
Ролята на кръстника не е просто формална, а изключително важна и отговорна. В православната църква е възприета практиката, когато се кръщава малко дете, неспособно само да взема решения, да има кръстник, който вместо него да изповяда вярата и решимостта да стане християнин. Ролята му не свършва само с това. Между кръстника и кръщелника се създава една духовна връзка. Кръстникът става духовен баща, а кръщаваният – духовен син (дъщеря). Задължение на кръстника е да се грижи детето да получи добро възпитание в православен дух, за да стане достоен носител на името християнин. За кръстници се канят достойни и уважавани християни.
Няма причина, поради която вашият брат да не може да стане кръстник. Условието е да е православен християнин. За кръстник е достатъчен един човек, но не е изключено да бъдат и повече. В никакъв случай не е задължително.
Най-важното условие за извършването на кръщението не са някакви предмети и храни, а вярата. Със светото кръщение човек се ражда отново. Ражда се духовно. Всички предишни грехове, включително първородният, се заличават в момента на кръщението и човек започва своя нов живот, в който с вярата постига спасение и вечен живот.
Бог да ви благослови.
свещеник Гоце Христов
zdraveite,
bihte li mi otgovorili na sledniq vapros: vazmojno li e bashtata na deteto da stane negov krastnik.
bog da vi blagoslovi:))
daniela