Брацигово очаква мощите на свети Йоан Кръстител


Интервю с Отец Любомир Траянов, предстоятел на храм „Св. Йоан Предтеча”, град Брацигово

Отец Любомир, как възникна идеята за гостуването на мощите на свети Йоан Кръстител в Брацигово?

– Идеята дойде спонтанно. Преди няколко месеца бяхме с енориаши на поклонение в женския манастир „Света мъченица Параскева”, близо до гр. Родоливос, Северна Гърция, където се съхранява светинята. Разговаряхме с игуменията, отправихме покана, като споменахме, че нашият храм носи името на свети Йоан Предтеча. Когато се върнахме в България, се обърнахме към Пловдивския митрополит Николай, който с радост прегърна идеята и придвижи инициативата ни по каналния ред. Той отправи писмена покана до митрополита на Неа Зихне Йеротей, получихме благословение оттам и сега сме в очакване…

Бихте ли разказал нещо повече за мощите на свети Йоан, съхранявани в този манастир? Има ли сведения откога се пазят в обителта?

– Доколкото си спомням, светите мощи са донесени в началото на миналия век в Родоливос. Преди това са били на остров Митилин, в манастира, близо до който са пострадали мъчениците Николай, Рафаил и Ирина, известни с многобройните си чудеса не само в Гърция. При управлението на Кемал Ататюрк, по време на етническите чистки на православното население, жителите на острова били принудени да бягат към континенталната част на Гърция. Със себе си вземали само най-ценното и мощите на свети Йоан Предтеча така били пренесени в обителта на света Параскева.

Със сигурност гостуването на светите мощи ще бъде във фокуса на общественото внимание, но искам да помоля да кажете няколко думи за историята храма в Брацигово, който ще бъде домакин на радостното събитие. Кога е построен, какво се знае за него и неговите създатели?

– Църквата е издигната през 1832 година, осветена е на следващата 1833 година. Важно е да отбележа, че камбанарията е една от най-високите на Балканския полуостров. Брациговските майстори са прочути, те са построили много от пазарджишките, много от пловдивските църкви, а също и храм „Свети крал Стефан Милутин”, взривен от атентаторите през 1925 година в София. Храмът не е изографисван отвътре, като изключим купола. В него е изобразен Христос Пантократор и четиримата евангелисти. Наскоро, с помощта на Дирекцията по вероизповеданията беше сменена дограмата на купола, предстои ни реставрацията на иконописната украса. Иконостасът на храма е от по-късно време – от 1911 година. Зографите и резбарите не са оставили имената си, но творбите им говорят вместо тях. Дърворезбата на храмовия иконостас е сред образците от по-ново време и предизвиква възхищението на всички, които са посетили храма. Но, ще се върна на темата, с която започнахме: нашият храм е в празнично очакване на голямата православна светиня – мощите на нашия патрон свети Йоан Предтеча. Каним всички християни да споделят празника с нас и да изпросим за себе си и близките си любов, мир и духовно възраждане на България.

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...