Представяне на книгата „Атеистичните делюзии“ на Д. Б. Харт по Българското национално радио



Пламен Сивов, изпълнителен директор на Фондация „Покров Богородичен“ представи книгата „Атеистичните делюзии“ от Дейвид Бентли Харт, в разговор с Петър Волгин в предаването „12+3“ по Българското национално радио.

Това е най-новото заглавие от каталога на издателство „Омофор„, преводът е на Борис Маринов, а редактор на книгата – проф. Момчил Методиев.

„Силата на християнското свидетелство е в диалогичността. Книги като „Атеистичните делюзии“ се появяват рядко, тя е покана за диалог и мога да кажа определено предизвикана книга, която не би се появила, ако не се бяха появили книгите на Сам Харис, Кристофър Хитчънс и разбира се, на Ричард Докинс („Делюзията Бог“). Тоест цяла плеяда съвременни „критици“ на християнството.“ – подчерта в разговора Пламен Сивов.

„Тезата, която развива Дейвид Бентли Харт е, че Църквата е свикнала да спори с най-големите умове на съответната епоха, защото тя води подобни спорове още от зората на християнството. За разлика от първите нейни критици, съвременната критика не може да се похвали с много висок интелект. Наблюденията на автора са много ценни, защото състоянието на модерната култура поражда едно изключително посредствено отношение към религията, вярата и християнството в частност, което прави диалога много труден. Според Харт, за да можеш пълноценно да критикуваш нещо, трябва много добре да познаваш обекта на своите критики. Но въпреки своя остър публицистичен заряд, книгата е диалогична. Харт възприема критиките и съвременното състояние на антихристиянските настроения като напълно легитимен повод за диалог и за размисъл.

Дейвид Бентли Харт на практика разгръща една много широкообхватна картина на историята на християнската мисъл.

За да можем да изразим нормално отношение към политиката, гражданското участие, към темата за справедливостта, темата за пола, която в момента е много актуална във всички политически аспекти, темата за националното – изобщо темите, които всъщност определят политическия и граждански дискурс и диалог – всички те имат пряко отношение към религията, и когато изразяваме мнение по тези въпроси, дори да не се изживяваме като религиозни хора, всъщност преповтаряме формулировки, идеи и концепции, които в голямата си част са разработени в недрата на християнството. Когато спорим и не се съгласяваме с него, когато го отхвърляме, ние пак стъпваме върху мисловни конструкции, традиции във философстването и интелектуалната сфера, които пак идват оттам. Така че, един съвременен човек, който се преживява като културен и цивилизован, няма как да заобиколи това наследство, трябва да мине през него. Независимо дали ще го отхвърли или ще го приеме, той трябва да го разбира, защото това е отправната точка не само за вътрешен граждански диалог, но има отношение и към личното ни развитие, и личното ни духовно и интелектуално състояние.“

Цялото интервю на Петър Волгин с Пламен Сивов в предаването „12+3“ можете да чуете ТУК.

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

Подкрепете сайта

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...