Намолената планина



Има  такъв израз – намолена икона. Такава икона е обикновено стара, обикновено се намира в храм или манастир, или в дом на вярващи хора, в който поколения са живели като в домашна църква. Тя е попила толкова много молитва, че когато застанеш пред нея, боите и рисунъкът изчезват, и сякаш вече не ти гледаш иконата, а тя – теб. Подобна интуиция може би е имал  философът, когато формулирал известната си мисъл, че ако много дълго гледаш бездната, бездната започва да гледа теб. Но по-близо е темата на Псалмопевеца: „бездна бездна призовава…“. И наистина, застанал пред такава икона, често променена и накърнена от времето и хората, имаш  чувството, че  заставаш на ръба на този свят. Че бездната на Божията вечност призовава бездната в човешката душа от дълбините на свещените образи.

Но не само иконите може да бъдат намолени с времето;  може да бъде намолена дори планина. Като планината, станала дом на Рилския чудотворец,  на  преподобния Йоан.  Влизането в тази  планина е излизане от времето. Чувстват го и вярващи, и невярващи.

Манастирът, загърнат в сърцето на Рила, тишината по пътеките, шишарките в меката трева, буболечките, които гледат да жужат тихо, живите сребърни води на реката, камъните, мъхът, цветните билки и гъби, боровете и нежните листа на трепетликите, скалата на гроба на светеца и небето, което слиза там много ниско….  Малката ракла в храма, пред която заставаш с трепет, разбъркани мисли и дори страх, а после отстъпваш и разбираш, че мислите ти нямат никакво значение. Че има значение просто да стоиш там, в  обичното и деликатно гостоприемство на светията, което изглажда и подрежда не само мислите, но и чувствата ти, както любяща родителска ръка гали разпиляната коса на непослушно дете. Всичко, което те посреща  в тази планина и мълчи с теб, е любовта на домакина. Тайната на неговата молитва за света, за България и за всеки човек.

Намолената планина е  нашата духовна столица. Не жълтите павета и сградата с прословутия надпис „Съединението прави силата“, Рилският манастир е сърцето на България и най-важната й история.  Преживяло всякакви болести на народната душа и тяло,  то все така невидимо тупти и поддържа живота и надеждата за нейното бъдеще. В днешното изтерзано време повече от всякога имаме нужда от помощта на Рилския чудотворец и неговото дръзновение пред Бога. С надеждата по неговото застъпничество да слезе просветление и изцеление не само за нашия народ, а и за всички хора.

Днес празнувахме Успение на свети Йоан.  В словото си на празника патриарх Неофит призова към молитва с тези думи:

„Той е наша слава, наша заслужена гордост и радост за нас, но и наш вечен пример и образец: пример и образец за чистота на вярата и на живота според тази вяра, на безкомпромисна отдаденост и на истинско посвещение на християнското звание. Със свидетелството на своя завет и със своето чудотворство той ни укрепва в християнския ни път и също като Апостола на народите всякога се моли за нас… Когато честваме неговото славно Успение, в единомислие и благоволение, с чисти сърца и помисли да отправим молитвите си към него, та по неговото застъпничество да изправим пътищата си…“

 

Свети отче Йоане, моли Бога за нас!

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

Подкрепете сайта

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...