Църквата получи акта за собственост на „Св. Александър Невски“



Sv. Alexander NevskiНа 8 октомври в Гранитната зала на Министерския съвет тържествено бе връчен нотариалният акт за патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ на Църквата. Премиерът в служебния кабинет проф. Георги Близнашки връчи на Негово Светейшество патриарх Неофит акта за безвъзмездно прехвърляне на собствеността върху патриаршеската катедрала.

В своето слово на церемонията патриархът отбеляза: „Вековна традиция е всяка християнска държава и всяка самостойна Църква да имат в столицата си един централен представителен храм, където под ръководството на първойерарха на поместната църква да се отбелязват най-значимите за Църквата и държавата събития. За нас този храм е патриаршеският катедрален ставропигиален храм-паметник „Св. Александър Невски”, който е символ на националната ни историческа памет и православното християнско самосъзнание на българския народ… Замислен като храм-паметник, „в който да се възнасят молитви към Всевишния за благоденствието на Царя-Освободител и неговия народ и за упокоение душите на падналите за освобождението на България герои” – както гласи прокламацията на българския княз Александър І към народа, той в скоро време се превръща в общонародна кауза и дело, в главен храм на православния български народ, а след възстановяването на Българската патриаршия – и в седалище на Българския патриарх… Годините на спорове и дебати чия трябва да е собствеността върху патриаршеската катедрала, за жалост, сложиха своя отпечатък върху състоянието на храма. Но след днешния паметен ден вярвам, в най-скоро време с нашите общи усилия храмът отново ще заблести в изначалното си благолепие и слава“

Негово Светейшество изказа благодарности на служебното правителство за волята и положените усилия да се разреши най-сетне този парадоксален казус и сподели радостта на духовенството и на вярващия народ, че този исторически акт се извършва точно в годината, в която се отбелязва 90-годишнината от тържественото освещаване на катедралния храм.

В рамките на церемонията беше подписан и договор за учредяване на вещно право на ползване от Министерството на културата върху Криптата на катедралния храм, където се намира Музеят за ранно християнско изкуство. Максималният срок за учредяване на такова право според Устава на БПЦ е 25 години, но в писмо на Църквата до правителството изрично се посочва, че правото се учредява безсрочно – дотогава, докато българската държава има нужда от Криптата като седалище на музея.

 

 

Източник: www.bg-patriarshia.bg

 

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

Подкрепете сайта

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...