Митрополит Николай призова за въвеждане на вероучение в училище

"Бъдещето на нацията зависи от това как ще бъдат възпитавани децата ни", заяви Негово Високопреосвещенство пловдивският митрополит Николай на конференцията "Правата на гражданите, доброто управление и местната власт", проведена вчера в Пловдив.
По отношение правата на гражданите аз с благодарност ще изкажа задоволството си от приетия преди няколко години Закон за вероизповеданията, който е дело, спасително за целия народ, защото да говорим за българското православие, означава да имаме предвид 87 процента от населението на България. И този закон е твърде полезен за добруването на светата Църква и на нашия народ. Благодаря на г-н Гиньо Ганев и на неговите сътрудници за усилията, които положиха, за да се отстояват правата на православните християни. Ето сега пред нас стои и друг един въпрос – за правото на православните християнчета да учат, да се запознават и възпитават във вярата и благочестието и чрез българското училище. Вярно е, че има институции, които ни съветват, че църквата трябва да прави това в храмовете и може би този съвет ще звучи актуално, ако бяхме в турско робство, но сега е време на свобода и демокрация, когато църквата се стреми да изгради духовното здание на нацията и не очакваме и не допускаме, че българското училище ще се стреми да го разруши.
Има и много други проблеми, които с добра воля и със сътрудничеството и съпричастието на господин омбудсмана на Република България и на господин кмета Славчо Атанасов, който с радушие, като ревностен православен християнин възприема теготите на светата Църква и се стреми по възможностите и силите и на властта, която Бог му е дал по волята на своя промисъл да отстоява. Така например и въвеждането на православно вероучение в пловдивските училища. Аз вярвам и се надявам по думите на светия апостол Павел християнската надежда никого не е посрамила, няма да се посрамим и ние, че нашите деца ще растат във вяра, в благочестие, в евангелска християнска добродетел, защото всичко това, което правим и в тази конференция, не се съмнавям, е за доброто на нашия народ. А бъдещето на нашата нация са нашите деца и от това как ще бъде възпитана нашата нация – в добродетели или не, зависи от нас и сега, зависи от добрата воля на местната власт".
Не мога да се съглася с голяма част от изказването на Митрополит Николай по следните причини:
– 87% не са реални, те не отразяват броя на православните, които имат духовен живот и опит в Църквата; по-голямата част от тези хора са съвършено невежи и вината за това далеч не е изцяло тяхна;
– не знам защо се прави разлика между Църквата и народа, след като православната част от народа е също Църквата;
– има разделение между държава и Църква и не виждам защо Църквата непрестанно отправя някакви претенции към държавата и се оплаква, че нямало отклик;
– във връзка с горното, има разлика между вероучение като обучение към храмовете и обучение по религия в светското училище; за БПЦ ще е по-полезно да полага усилия да обучава в храмовете, отколкото да отправя призиви;
– във връзка с гражданските права: през 2004 г. беше извършено най-масовото нарушение на човешки права в най-новата история на България – бяха отнети храмове и разрушени църковни общности в противоречие със законите и Устава на БПЦ…
Ако Църквата е отделена от държавата / но не и от народа/, то Университета не е отделен,а в него съществува и факултет Богословие. Всяка година се дипломират богослови в чиято диплома е отбелязана и специалност „учител Богослов“.
А всички тези учители са следвали по държавна поръчка.
Ако държавата не знае какво прави и какво „поръчва“, то Църквата и народа трябва ли да са равнодушни наблюдатели?
И кое е по-добро-Вероучение за подрастващите или политици в църква със свещичка в ръка преди избори?
Критериите и изискванията към възпитаниците на Богословски факултет или катедра са различни в зависимост от това дали преподават на децата от енорията или на децата в едно училище. Целите на обучението в храма и в училище са различни, средствата и методите им за постигане също. Отношенията между държавата и Църквата са отношения на сътрудничество, и е нормално специалисти-богослови да преподават и в училище. И не става въпрос за равнодушно наблюдаване, а за мъдър подход от страна на Църквата, който да отчита особеностите на различните форми на обучение…
Прочее,презвитерите,които са между вас,увещавам аз,който също съм презвитер и свидетел на Христовите страдания и участник на славата,която има да се яви:Пазете божието стадо,което е между вас,надзиравайте го,не с принуждение,а драговолно,като за Бога,НИТО ЗА ГНУСНА ПЕЧАЛБА,но с усърдие,нито като че господарувате над паството,което ви се поверява,а като показвате пример на стадото.Така и вие,по-млади,покорявайте се на по-старите,да!Всички един на друг. ( 1Петър 5) ……………. Огледало ли е писанието,или камък за препъване на мнозина……..Едно обаче е ясно,че две дини под една мишница не се носят- духовност и сребролюбие,епископство и ново-езичие.Но това е ………..