Непоказвани икони от ХVI век превземат Аладжа манастир
Днес+
Колекция от 16 икони на Регионалния исторически музей в Кърджали ще бъде показана в Аладжа манастир. Досега те не са представяни пред широка публика. Валерия Сариева – уредник в Кърджалийския музей в селата Бялополяне и Драбишна, около Ивайловград открива иконите в крайно тежко състояние.
Те са с деструктирали дървени основи и грундове, с потъмнели и замърсени лакове. След десетгодишна консервация и реставрация в катедрата на Националната художествена академия са приведени в експозиционен вид.
Иконите са определени като образци на българската иконопис от късното средновековие.Реставраторите откриват датировка – 1592 на най-старата и ценна икона с изображение на Св.Йоан Предтеча и датировки 1640 г. На иконите: Св. Марина, Св. Георги и Св. Теодор Тирон. Експертите предполагат, че представените на изложбата 16 образци от Източните Родопи са дело на Етрополския иконописен център.
Много добре познавам историята на Етрополския манастир и мога да гарантирам, че в края на ХVІ и целия ХVІІ век в него се преписват ръкописи, а не се рисуват икони. Това става едва през ХVІІІ в., когато в българските земи нахлуват масово печатни руски и украински книги.