Уникален образ на Света Троица пазят в Кладнишкия манастир

Рядко срещан образ на Света Троица, единствен в българската иконография, е изографисан на стените на манастира “Св. Николай” в пернишкото село Кладница. Три лица са съчетани в едно, от лика гледат три чифта очи, три носа и три усти. Целият образ е обрамчен с една коса и ореол. Майсторска четка е играла на стената на строената през 1841 г. обител. Но прави силно впечатление мекото излъчване на триизмерния образ в Кладнишкия манастир. На пръв поглед образите са еднакви, но когато бъдат разделени, изникват три съвсем различни лица.
Предполага се, че уникалното изображение е дело на Никола Образописов, тъй като той е работил над църквата “Успение на Пресвета Богородица” в близкото село Попово. Допуска се, че иконите от иконостаса на Кладнишкия манастир са негово дело. Стенописите са характерни със своите примитивизъм и илюстративност. За жалост голяма част от тях са повредени. Тези, които са на тавана, са частично отмити от дъждовете, а цялата стена е оронена. Повечето от стенописите се съпътстват със списъци на дарителите, платили за зографията. Иконостасът е резбован, дооформен с гипс и покрит с варак и зография. Оригиналните икони, почистени и освежени, днес вече са на местата си и радват богомолците с изящното си меко излъчване.
Нищо уникално няма тук. Това е Тримурти – образ, заимстван от сръбския барок на Захарий Орфелин и сие. Има го и в индуисткото изкуство, където представя върховната божествена триада – Брахма, Вишну и Шива.
Ще запитате как този образ е дошъл от Хималаите в с. Кладница. Много просто – чрез йезуитски мисионери, които го пренасят в католическа Европа, а сърбите на Карловацката епархия в Австрия го заимстват от нея. Българската самоковска школа копира сърбите и т.н.