Митрополит Кирил: Агенти от Държавна сигурност нямат място в църквата
.jpg)
Разговор на Асен Григоров, водещ на сутрешния блок на БНТ, с Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Кирил във връзка със Закона за отварянето на архивите на Държавна сигурност и новината за оттеглянето на варшавския архиепископ Станислав Виелгус заради сътрудничеството му с тайните служби
По този повод пък вчера варненският митрополит Кирил, за когото се говори, че е един от кандидатите за патриаршески пост, ако един ден патриарх Максим се оттегли, даде пресконференция. Ето го сега и Негово Високопреосвещенство на пряката линия от Варна. Добро утро.
Митрополит Кирил: Добро утро, г-н Григоров.
Водещ: Добро утро. Защо решихте да дадете пресконференция? Първо оттам да започнем.
Митрополит Кирил: Ами, защото така се говори в ефир по мой адрес, без да бъда попитан, без да се вземе моето мнение. Още повече, както казахте, законът не е достигнал до нас да се разгледа и ако имат някакви доказателства тези хора, да ги представят, а не така да говорят наизуст […]
Водещ: Това беше в рамките на свободен коментар общо взето, от г-н Калин Янакиев тук.
Митрополит Кирил: Ама представяте ли си какво… Значи, аз не съм кандидат за патриарх, но в ефир вече прозвуча – представяте ли си този човек да стане патриарх. Е, как го виждате това?
Водещ: Добре, кажете ясно сега – вие кандидат ли сте за патриарх или не сте?
Митрополит Кирил: Аз не съм сътрудничил на никого, само съм служил на БПЦ и това съм го правил винаги с това съзнание, нито съм подписвал някакви документи в това отношение.
Водещ: Сигурно не се чухме. Аз Ви питах кандидат ли сте за патриарх или не, кажете го ясно.
Митрополит Кирил: Не съм, не съм, никога не съм бил кандидат за какъвто и да е бил пост и затова съм бил винаги спокоен. Ако ме оценят и хората ме предложат, и ме изберат, това е друг въпрос, както винаги досега. И за Варненски митрополит съм избран, не съм назначен от когото и да било […]
Водещ: Е, така е, то за патриарх ще трябва събор да Ви избере, няма как да Ви назначи някой.
Митрополит Кирил: Не, същото е и за митрополит. То си е така.
Водещ: Тоест вие лично не се обявявате за кандидат, обаче ако Ви оценят, предложат и изберат, ще се съгласите да поемете този пост?
Митрополит Кирил: Това е послушание в църквата. Не съм сигурен, дали ще се съглася.
Водещ: Има ли, така да се изразя с език от другия свят – от политическия – има ли кампания, предизборна, сред висшите духовници на БПЦ?
Митрополит Кирил: Не, мисля, че… няма. Повече тя се води от някои групировки…
Водещ: Какви групировки имате…
Митрополит Кирил: Ами, на различни – икономически и борчески.
Водещ: Икономически и борчески групировки се намесват в православната църква, така ли да Ви разбирам?
Митрополит Кирил: Те смятат, че могат да влияят, както се опитват и за Пловдив. Но аз съм го казал и го заявявам, че никога не съм влияел на свещеници и няма да влияя. Те ще служат с… като имам предвид сега за Пловдив, този, когото ще изберат, те сами да си го избират.
Водещ: Кои са тези групировки, които влияят?
Митрополит Кирил: Ами, те си имат фаворити и смятат, че ще могат да постигнат нещо по този начин. И като бъде техният човек, така да се каже, да имат влияние за имотите в църквата. Това може да е лично мнение, но така го виждам. Защото не мога да разбера и да си го обясня как някои архиереи може би не го разбират, но вече се поддават на такива влияния.
Водещ: Кажете де, говорете с някакви имена.
Митрополит Кирил: Не мога…, нямам доказателства – конкретни и писмени, така да се каже.
Водещ: Но твърдите, че групировки се намесват в църковните дела.
Митрополит Кирил: Те смятат, че могат да влияят, да решават съдбата на хиляди свещеници със своите средства, и аз съм категорично против това, но не мога да кажа, не е моя работа.
Водещ: Между другото – пак в рамките на общественото мнение и слуховете – Вас Ви спрягат като един от хората, които силно се интересувате от бизнес и имоти.
Митрополит Кирил: Не, аз не се интересувам, аз си върша работата.
Водещ: Каква е историята например с вилното селище, което е близо до Албена? Това било Ваш проект, се твърди.
Митрополит Кирил: Няма все още проект.
Водещ: Няма проект. Ама какво ще правите там?
Митрополит Кирил: Ами, както правят и други хора, които строят, които имат участъци, земи, парцели. Това си е нормална стопанска дейност.
Водещ: Кой ще бъде инвеститор, да кажем, самата църква ли ще се яви инвеститор в това вилно селище?
Митрополит Кирил: Според договорките обикновено е така. Една част се дава като обезщетение на собственика, както е по законите. Нищо незаконно няма да се прави.
Водещ: Тоест вие ще поканите фирма да строи, тя ще Ви даде като обезпечение там частта, която Ви се полага, заради терена и така църквата…
Митрополит Кирил: И досега сме го правили.
Водещ: Моля?
Митрополит Кирил: И досега сме го правили.
Водещ: А защо тогава търпите толкова атаки по този въпрос, ако това е някаква нормална практика?
Митрополит Кирил: Ами, попитайте тях, питайте тях, защо мен питате?
Водещ: А коя ще бъде другата фирма, … коя ще бъде всъщност фирмата, която ще бъде привлечена да строи?
Митрополит Кирил: Няма още такава.
Водещ: Няма, в смисъл имате го само като намерение, така ли?
Митрополит Кирил: Ама, разбира се, когато има вече, се появят, и то сериозни, да е изгодно и за църквата.
Водещ: А кой преценява? В смисъл, понеже вие подхванахте въпроса за…
Митрополит Кирил: Общинският съвет. Първо църковното настоятелство.
Водещ: Вие подхванахте темата за имотите, кажете как трябва да се управляват имотите на църквата.
Митрополит Кирил: Всяко църковно настоятелство поне засега е юридическо лице и то си взима решение в зависимост какви предложения има. И след това при този протокол на църковното настоятелство се одобрява от епархийския съвет. Приема се или не се приема.
Водещ: Гледал ли сте филма "Кръстникът"?
Митрополит Кирил: Някои части.
Водещ: Онази част, третата част, в която църквата срещу една огромна сума, мисля, че беше 700 милиона долара, пуска един съмнителен бизнесмен в управлението на недвижимите си имоти. Гледал ли сте?
Митрополит Кирил: Не, но не съм го правил и няма да го направя.
Водещ: Да. Съветвам Ви да изгледате, това е трета серия на "Кръстникът". Вътре е…
Митрополит Кирил: Ама въобще няма нужда да гледам филми, разни измислени истории.
Водещ: Измислени са. Хвърлете едно око, ще ме разберете какво имам предвид.
Митрополит Кирил: Това, че някъде се прави, не значи, че и в България се прави.
Водещ: Добре, дайте да се върнем сега на основната тема. Проблем ли е това, че в българското православие са бъркали с мръсни ръце бившите комунистически служби?
Митрополит Кирил: Е, не е добре.
Водещ: Не е добре.
Митрополит Кирил: Особено, нали, ако някои са злоупотребявали с доверието и да шпионираш брата си, защото ние не казваме колега, да пишеш някои неща за него, и то особено да са отрицателни, без да има основание, не е морално, нито братски, нито християнски, нито морално.
Водещ: Това Вие от Ваше лично име ли го казвате в момента или като тип позиция на Светия синод?
Митрополит Кирил: Не, от мое лично мнение. Аз не мога да ангажирам Светия синод.
Водещ: Трябва ли според Вас Синодът да излезе с някаква позиция за това какво е представлявала комунистическата държава и тайните служби в комунистическата държава?
Митрополит Кирил: Може би, ако Светият синод реши. Както в Народното събрание се подготвя дневният ред, въпросите се разглеждат и ако се реши да се разгледа, тогава – да.
Водещ: Ама то за да се реши, някой трябва да предложи.
Митрополит Кирил: Ами, разбира се.
Водещ: Готов ли сте вие да предложите такова нещо, точка за разглеждане? Примерно Светият синод осъжда престъпленията на комунистическия режим.
Митрополит Кирил: Ако Негово Светейшество ми възложи. Аз в това отношение нямам право без негово благословение, както е в църквата. Всички преписки минават през него, така че даже когато беше в болницата, той е в течение на всички въпроси и всичко той възлага. Без негово благословение действително нищо не става.
Водещ: Нищо не става.
Митрополит Кирил: И той много добре… не забравя нито един въпрос. Даже ако някога ние поизоставим някои въпроси, той обръща внимание.
Водещ: Според Вас какъв процент от свещениците са били по някакъв начин свързани с тайните служби?
Митрополит Кирил: Нито съм подготвен, разбирате, че за този въпрос трябва човек да… Това е сериозен въпрос, не може така да се говори за…
Водещ: Въпросът е много сериозен, обаче вие сте на висока позиция в православната църква, от много години сте в клира и честно да Ви кажа, не вярвам сега, ако ми кажете, че нямате представа.
Митрополит Кирил: […] Човек трябва да се подготви. Как така да говоря наизуст?
Водещ: А как да се подготвите?
Митрополит Кирил: Ами, то трябва да се види всеки един случай какъв е, как е било, за да се прецени действително ли е такъв, защото някои свещеници се представят за репресирани. А знаете ли какъв случай има, той е злоупотребил църковно, наказан е по църковно, а той се изживява и говори, и разпространява, че той е репресиран политически.
Водещ: Добре, това ще са явно едната категория, които ще твърдят, че са репресирани политически. Обаче за някои сигурно ще се окаже, че са били офицери от ДС, не доносници, не вербувани, а такива, които…
Митрополит Кирил: Ама затова трябва да се отворят досиетата да се види, да не се говори наизуст.
Водещ: Според Вас, ако един човек се окаже, че е бил офицер от ДС, какво трябва да направи църквата?
Митрополит Кирил: Ами, да се вземат мерки. Това пак Светият синод ще реши по какъв начин, защото това е вътрешноведомствен въпрос. И затова не е хубаво да се пускат в ефир такива неща.
Водещ: А защо казвате, че е вътрешноведомствен въпрос? Църквата не е ли национална институция, която е обърната към обществото? Какво значи вътрешноведомствен въпрос?
Митрополит Кирил: Ама, разбира се. Ама вижте, ние се отъждествяваме с военните.
Водещ: С какво се отъждествявате?
Митрополит Кирил: Може ли един светски съд да съди военен, да обсъжда и решава съдбата на един военен?
Водещ: А, не знам, това е… ако се сравнявате вие с военен съд, аз не мога да направя коментар по въпроса.
Митрополит Кирил: Ами, ние сме особена институция. Какво, пак ще ме изкарате, че аз говоря като сътрудник на ДС. Благодаря ви.
Водещ: Не, аз Ви питам най-просто. Ако се окаже, че примерно Ваш колега, митрополит от друга епархия, е бил офицер от ДС, Вие лично какво ще си помислите по този въпрос?
Митрополит Кирил: Трябва да се запозная. Ако има доказателства за това, разбира се, няма място в църквата.
Водещ: Няма място, ето това исках да чуя, значи, такива хора имат ли място в църквата или нямат място в църквата.
Митрополит Кирил: Ама абсолютно нямат, как, абсолютно.
Водещ: И това го заявявате отговорно.
Митрополит Кирил: Разбира се.
Водещ: Сега, защо днес вестниците, когато отразяват Вашата пресконференция от вчера, заглавията са следните. "Труд" цитирам сега – "Владика не помни да е бил доносник".
Митрополит Кирил: Не е правилно, не бих казал такова нещо.
Водещ: Във вестник "Сега" – "Митрополит Кирил не помни имал ли е работа с ДС". Значи, Вие имал ли сте…
Митрополит Кирил: Срещал съм се с много хора. Аз откъде да знам кой кой е? Сериозно Ви го говоря това нещо.
Водещ: В смисъл подозирате, че някои от хората, с които сте се срещал, може да са били примерно офицери от ДС, през всичките Ви години на служба?
Митрополит Кирил: Възможно е, но аз нямам такова чувство.
Водещ: Нямате такова чувство. То тези неща вие знаете как се доказват – подписват се документи за сътрудничество, изпращат се доноси до…
Митрополит Кирил: Не съм подписвал, това със сигурност, със сигурност това мога да Ви го кажа, не съм подписвал.
Водещ: Не сте подписвал документ.
Митрополит Кирил: Не съм.
Водещ: И казвате… защото трябва разговорът да върви към приключване, важни неща казахте. Вашето мнение е, че за когото се докаже, че е бил от ДС, няма място в църквата и че…
Митрополит Кирил: Разбира се, ако е злоупотребявал. Защото какво значи… аз така мисля.
Водещ: Е, какво значи да е злоупотребявал?
Митрополит Кирил: Работил е против държавата, така ли искате да кажете?
Водещ: Не, затова Ви питах аз в началото, дали Светият синод ще осъди предишния режим, който беше в България до 1989 година, или няма? Защото ако не го осъди…
Митрополит Кирил: Не мога да кажа. Впрочем аз не съм подготвен за този въпрос също. Мисля, че имаме изявления в това отношение, когато стана промяната.
Водещ: А не Ви ли се вижда важен въпросът сега, след като се започнат да се отварят досиетата на всички публични фигури, включително журналисти, политици и т.н., и на православната църква?
Митрополит Кирил: Да.
Водещ: Важен Ви се вижда въпросът.
Митрополит Кирил: Ама разбира се, трябва да са ясни нещата.
Водещ: Ами, добре, да се надявам, че ще го обсъдите в рамките на Синода, защото наистина е важно за хората, които вярват в църквата, вярват в свещениците, и се очаква от тях да продължат да вярват.
Митрополит Кирил: Разбира се. След като има съответните документи, цялата преписка като се събере, да решаваме пълноценно, а не така на ишлеме, наизуст.
Водещ: Добре, така да завършим. Аз много Ви благодаря за това, че се съгласихте да се включите в разговора в нашето студио.
Митрополит Кирил: Благодаря, Бог да Ви благослови и помага!
Ива един отец на име Янко Димов (1912-2005). Същият е написал около 15 книги. Който ги прочете, неминуемо ще стигне до извода, че този човек – автора, имам предвид, – е силна опозиция на черното духовенство. Изобщо откакто съществува БПЦ (от 870 г.), са се явявали хора от бялото духовенство, които са били против своите събратя от черното духвенство. Или с други думи, в БПЦ съществува борба между бялото духовенство и черното духовенство, което се явява началник на бялото духовенство.
Та в този ред на мисли, отец Янко е написал книги против патриарсите Кирил и Максим и книгата „Не си прави кумир“, в две части. В тази книга той критикува всички известни български монаси от черното духовенство (епископи, митрополити), като там стои и митрополит Кирил. Доста нелицеприятни неща е казал човекът. Не съм чул до сега митрополитът да е отговорил на отец Янко Димов.