Сега: Синодът обяви „Шифърът на Леонардо“ за ерес
За втори път в последните 5 години БПЦ иска да спира филм
Митрополит Неофит излиза от синодалната палата след заседанието, на което владиците заклеймиха "Шифърът на Леонардо".
Сега обаче "Светият синод е дълбоко обезпокоен и възмутен от този богохулен и лъжеисторически филм, защото ако за сериозния учен богослов това е куп от лъжи и измислици, то за масовия зрител и читател, лишен десетилетия от исторически обосновано православно християнско вероучение, този филм е зловреден, оскърбителен за вярващите християни и руши нравствените устои на обществото и държавата, което ще се отрази пагубно на борбата срещу пороци като наркоманията, проституцията, престъпността и други злини на съвремието. Обръщаме се настоятелно с отеческа загриженост към всички институции, от които зависи да бъде предотвратено прожектирането на този кощунствен и зловреден филм", гласи официалното становище.
Митрополит Кирил омекна пред агенция БГ НЕС. "БПЦ не заклеймява никого, а напътства православните християни, че не си заслужава да гледат подобни полуфабрикати", заяви той след съвещание на висшите духовници.
"Шифърът на Леонардо" е вторият филм в последните години, срещу който БПЦ официално застава. През 2002 г. БНТ свали от програмата си "Последното изкушение на Христос", провокирана от синода. Филмът на Скорсезе, по сценарий на Никос Казандзакис, е сред най-недолюбваните от църквата в историята на киното. Гръцката православна църква отлъчи писателя след отпечатването на романа през 50-те, през 80-те и 90-те години филмът бе забранен в много страни.
За разлика от БНТ киноразпространението у нас отдавна е частно и отклик на църковния плач едва ли ще последва – освен, че е допълнителен PR за книгата и филма. Становището на църквата бе публикувано преди българската премиера на филма и вероятно е базирано на впечатления от романа и медиите. Едва ли някой от висшия клир е отскочил до Кан в сряда вечерта, за да види с очите си въпросния "полуфабрикат".
Още по-вероятно е синодът да черпи вдъхновение от колеги в други страни. Ватиканският архиепископ Анджело Амато, считан за дясна ръка на папа Бенедикт XVI, нарече книгата на Дан Браун "антихристиянска, пълна с клевети, обиди и исторически и теологични грешки". Реакция последва и от гръцката и грузинската православни църкви. Южната ни съседка не спря премиерата на филма, но отпечата листовки, в които призова гражданите да не гледат този филм. Недоволство изразиха католиците в Бразилия и Индия. Снощи в Москва също се състоя протестна акция. Масови протести на религиозни организации имаше и преди 2 г. заради "Страстите Христови". Тогава Светия синод замълча.