Стандарт: Папата благослови Светия граал

Бенедикт XVI защити семейството пред 1 милион; Раздадоха 100 000 бели рози в чест на главата на Римокатолическата църква
Испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро, чието социалистическо правителство легализира гей браковете и въведе други либерални реформи, предизвикали недоволството на Ватикана, не присъства на месата. Но той разговаря с Бенедикт XVI, като правителствени източници нарекоха срещата "сърдечна". Те уточниха, че на нея не е имало упреци. Ватиканът запази мълчание за разговора.
Преди да се сбогува с множеството, папата още веднъж изтъкна, че бракът е устоите на семейството. "За да напреднем по този път на човешка зрялост, църквата ни учи да уважаваме и изживеем чудесната действителност на брака, в който са сплотени един мъж и една жена, който е причина за произхода на семейството." И след аплодисментите на присъстващите добави, че е наш дълг да помогнем на тази институция, която е гаранция за сигурност и достойнство, равенство и свобода на човешката личност.
"Когато едно дете расте, чрез връзката със своите родители то става част от семейната традиция, която има дълбоки корени. Получава като дар живота и опита на предшествениците си. Дълг и право на родителите е да предадат това на децата си", каза Бенедикт XVI. Той подчерта, че произходът на всяко човешко същество не е плод на някаква случайност, а част от Божествения план.
Зад огромен олтар, украсен с 6 хил. цветя, бе отредено специално място за отпразнувалите златна сватба. На церемонията бяха раздадени и 100 хил. бели рози. Градската управа на Валенсия зарадва папата с негов бронзов бюст, дело на Насио Баяри. Статуята е оцветена в зелено, тежи 100 кг и е едва 80 см висока. Скулпторът е издялкал стотици ликове на видни особи. За бюста на папата коментира, че е акцентирал на интелектуалното излъчване и полуусмивката.
Преди да закрие месата, Бенедикт XVI обяви, че домакин на следващата световна среща на семействата ще бъде столицата на Мексико през 2009 г. Светият отец бе съпроводен от кралското семейство до самия самолет, където след топло сбогуване отлетя за Рим.
Това не е митичният Граал, а средновековен потир. А между седера на Йешуа Хаммашиах и месата на Бенедикт ХVІ има един баир разлика.