Гърция в траур
Негово Блаженство Атинският и на цяла Гърция архиепископ Христодул е роден в северния гръцки град Ксанти през 1939 г. Той беше доктор по богословие, дипломирал се в юридически и богословски факултети. Придобил научна степен по френски и английски език, той владееше свободно също италиански и немски. Той е ръкоположен за дякон през 1961 г., а за свещеник през 1965 г. Служил е като проповедник и старши изповедник в енорията на храма “Успение на Пресвета Богородица” в Палео Фалиро, Атина, в продължение на девет години. Служил е също като главен секретар на Светия Синод в продължение на седем години. Избран е за Митрополит на Димитриада (Волос) през 1974 г. Архиепископ Христодул е участвал в няколко църковни мисии в чужбина.
Той е автор на множество научни и творчески статии и текстове. Писал е също за църковния печат и различни вестници. През 1998 г. той беше избран за Архиепископ на Атина и цяла Гърция. Сред последните му публикации изпъкват книгите “Покръстеният елинизъм – преходът от античността към християнството”, която разглежда как Християнската църква е успяла да възтържествува и да обърне както гърци, така и римляни, а “Европейската душа” засяга ролята на християнството в създаването на европейския свят и перспективите пред европейците, в случай че изкоренят своята идентичност.
Неговото интронизиране като предстоятел на Еладската църква беше сигнал за нарастването на ролята на Църквата в съвременното общество. По време на неговото служение бяха преустроени синодните комисии и бяха създадени нови, което даде възможност на Еладската църква да упражнява надзор и да се намесва когато и където прецени за необходимо.
Под неговото ръководство социалното дело на Църквата също преживя подем. Съществуващите организации бяха подсилени, като бяха създадени и нови, които обгрижват наркомани, имигранти, жени-жертви на насилие, самотни майки и жертви на трафика на хора. Беше създадена също мрежа от целодневни детски заведения с оглед подпомагането на работещи майки, бедни семейства и многодетни семейства.
Учредяването на “Солидарност”, неправителствена организация на Еладската църква, позволи на Църквата да оказва хуманитарна помощ в Гърция и извън нея – в Близкия изток, Африка, Азия и Източна Европа.
Под неговото управление настъпи ново време за комуникациите на Църквата. Архиепископ Христодул въведе Еладската църква в дигиталната епоха, като насърчаваше изграждането на интернет услуги, както и на културен център онлайн, включващ дигитална библиотека, художествена и музикална галерия и портал за културни новини на гръцки и английски.
Интересът и приносът на архиепископ Христодул към въпросите, свързани с Европа, бяха също от централно значение. Докато беше начело на Еладската църква, той ръководеше създаването на специална синодна комисия, основа представителството на Църквата в ЕС в Брюксел и интернет сайт с цел спояването на елементите, които съставят европейския дух.