В руските хотели да има молитвени стаи, предлагат от Московската патриаршия
Източник: Интерфакс
Руската православна църква предложи нетрадиционно решение. В хотелите да бъдат оборудвани молитвени стаи. Това в голяма степен ще бъде признак на уважение към религиозните чувства на техните гости. Според Егориевския епископ Марк, заместник на отдела за външни църковни връзки към Московската патриаршия, сред милионите отсядащи в хотелите огромна част са поклонници на руските светини. Този акт ще е признак на признавие към религиозни им чувства. Според данните, които цитира епископа това са около два милиона души годишно. Той предлага в хотелите да бъдат предлагани Библия или Нов Завет, както и молитвеници. Като основание за подобряване обслужването в хотелите владиката даде за пример Московските гари и летища, където има молитвени стаи. В Западна Европа в хотелите винаги може да се намери Бибилия, а в някои някои от тях дори са оборудвани параклиси.
По мнението на руския епископ по повод религиозните празници във фоайетата на хотелите могат да бъдат организирани концерти, на които да бъдат канени за участие възпитаници на православните неделни училища, което ще дава единствено положителни емоции на присъстващите, според йерарха. “По съветско време от вярващите се опитваха да направят хора втора класа. Днес ни е нужно да преодолеем този комплекс”- подчертава епископ Марк.
Представителят на Руската патриаршия предложи и да се освещават хотелите, като основание за това изтъкна, че повечето руснаци в една или друга степен се обявяват за православни.
Като се има предвид, че в целия ислямски свят има такива молитвени стаи, и то не само в хотелите, но и в шопинг центровете например, защо да ги няма и в християнския.
веднага ще тръгнат да претендират за молитвени стаии в хотеите, които да са подходящи и за мюсолманите. Иначе ще се почувстват дискриминирани. ано все пак да стане това което е написано в статията.
„Новая затея – укомплектовывать все гостиницы Священным Писанием и молельными комнатами. Мне бы радоваться надо, наверное, а у меня растёт глухое раздражение: что они там, „наверху“, уже настолько потеряли связь с реальностью? И если такие заявления раздражают меня, то что говорить о людях, далеких от Церкви? Шанс назвать их „пока далёкими“ тает с каждым таким поступком. Неужели „там“ действительно вместо кропотливой индивидуальной работы по воспитанию верующих, которые будут сами обязательно брать в поездки карманные складни, молитвословы и Библии, рассчитывают решить вопрос административно – единожды и махом? Новые крестители Руси… Или „nothing personal, it’s just business“, и просто требуется освоить новый рынок сбыта товара и услуг?
Вообще поведение наших церковных властей напоминает действия пылкого неопытного любовника, стремящегося как можно быстрее и во что бы то ни стало овладеть предметом своей страсти. „Предмет“ ещё не уверен в своих ответных чувствах, а его суетливо подгоняют, принуждают разделить ложе (не брезгуя для этого использованием и пресловутого административного ресурса) и уже едва не объявляют об этом публично, как о свершившемся факте.
Скромнее надо бы, сдержаннее. Умнее, наконец.“
Ед, да знаех руски да чета коментарите ви… То и Дон Кихто пак така на руски, сега още един. Май ще трябва да ходя на частни уроци.