Египетският мюфтия препотвърди правото на мюсюлманите на религиозна свобода
Един от най-висшите духовни авторитети в Египет, великият мюфтия Али Гомаа, е изтъкнал миналия четвъртък, че мюсюлманите са свободни да избират вярата си, след като медиите публикуваха противоречиви информации по въпроса.
В комюнике мюфтията твърди, че въпреки че става въпрос за „тежък грях”, ако мюсюлманите отстъпят от вярата си и приемат друга религия, те не трябва да бъдат наказвани, освен в случая, когато действията им излагат обществото на опасност.
„Изборът означава свобода, а свободата включва свободата да извършиш тежки грехове, доколкото злото не засяга другите”, е изтъкнал шейх Гомаа в комюникето.
Изявление на мюфтията, втория върховен духовен авторитет в Египет след шейха на Ал-Азхар, взето от коментар във форума на Уошингтън Поуст – Нюзуик и публикувано от египетската преса във вторник изтъква, че мюсюлманите са свободни да променят вярата си.
Тези думи бяха изтълкувани от египетската преса като карт-бланш за мюсюлманите да приемат други вероизповедания.
Кабинетът на мюфтията опроверга обаче това тълкуване в комюнике, изтъквайки, че „мюфтията не е произнесъл тези думи”.
„Някои членове на пресата и обществото са разбрали, че в комюникето се отмятам от становището си, според което ислямът гарантира свободата на изповядване на вярата. Винаги съм поддържал легитимността на тази свобода и продължавам да я поддържам”, е потвърдил отново в четвъртък мюфтията.
„Аз говорех за това, че в хода на историята наказанието за отстъпничество тук, на земята, е било прилагано единствено спрямо онези, които, освен отстъпничеството си, активно са работили за подронване устоите на обществото”, е добавил той.
Разликата е значителна, тъй като мнозина улеми (ислямски духовници) проповядват, че отстъпничеството следва автоматично да подлежи на смъртно наказание, дори ако не представлява заплаха за обществото. (АФП)
Кой го интересува какво са казали ръководителите – техния живот е съвсем друг от този в низините. Все едно да гледаш поведението на офицерите и да правиш аналогия с това на войниците – невъзможно. Първо тези думи на мюфтиите няма да стигнат до обикновените хора и второ даже и да стигнат до някои, всички мюсюлмани ги разбират по един начин: лицемерие за краткотрайно удовлетворяване на християнски водачи. Говорят едно, разбират друго.