Международна конференция „Правата на човека в християнската традиция“

Специално внимание бе отделено за представяне и обсъждане на Основния документ на Руската православна църква за достойнството, свободата и правата на човека. Конференцията бе открита от Негово Преосвещенство Игнaтиий Мидич, епископ Пожаревачко-Браничевски, Негово Високопреосвещенство Станислав Хочевар, архиепископ на Белград за Католическата църква, oтец Григорий Рябих (Руска православна църква), един от преките участници в подготовката на документа и г-жа Клаудия Крофорд, директор на фондация „Конрад Аденауер“ в Белград. С доклади по темата в конференцията участваха:
– др Григорий Рябих, РПЦ
– г-н Николай Котрелев, РПЦ
– др Янез Юхант, Католически богословски факултет, Любляна
– др Томо Вукшич, Католически богословски факултет, Сараево
– др Соня Томович-Шундич, Правен факултет, Подгорица
– др Мария Иванова, Богословски факултет, София
– др Войн Димитриевич, Белградски център за правата на човека
– др Владан Перишич и Зоран Деврня, Православен богословски факултет, Белград.
Участниците изразиха положително мнение относно значението на документа, подготвен от РПЦ, предложен от нея за обсъждане и проучване от другите поместни и християнски църкви. Очакванията са този документ да бъде основа за вътрешноправославен, за междухристиянски диалог, както и за диалог с идейните и духовни предизвикателства на съвременната епоха. Целта на този диалог е да се достигне до единен документ за правата и достойнството на човека, общовалиден за християните.
Представителите на Руската православна църква изразиха своето желание за реабилитация на мястото и значението на християнството в Европа. Християнската вяра да бъде основната сила за обществения, културния, политическия и целокупния живот на европейските народи и държави. От християните днес се очаква да положат усилия за запазване на християнския идентитет на европейския континент.
Участниците се обявиха в подкрепа на необходимостта от регулярно организиране на подобни срещи и форуми. Организаторите от своя страна се ангажираха да издадат сборник, посветен на правата на човека от православна и християнска перспектива, който ще съдържа и гореспоменатия документ.
Документът на РПЦ е препоръчан за представяне и обсъждане на всички поместни православни и християнски църкви. Позицията на Сръбската православна църква бе ясна и последователна както в подкрепа на необходимостта от създаването на подобен документ, така и в детайлната критика по отношение на основни идеи и терминология.
Въпросът относно позицията на БПЦ и какъв ще бъде нейният принос в процеса по обсъждане и създаване на единна позиция на православните църкви по отношение правата на човека в съвременната епоха е предизвикателство както за йерахията и клира, така и за българското богословие и представлява изключителна възможност за конструктивен диалог в църковната общност.
Виж също: Мисионерската дейнст на РПЦ днес, Валентин Кожухаров [поръчай]
Моят опит от работата ми в Патриаршията на Руската православна църква (РПЦ), а също така опитът от работата ми с редица християнски организации и мисии в света, ми подсказва, че документът „Основи на учението на РПЦ за достойнството, свободата и правата на човека” от юни 2008 г. тепърва ще се разглежда от лидерите на църквите по света – както от православните, така и от неправославните. Не защото това е документ на една голяма и силна с вярата си християнска църква, а защото в него са отразени истини на християнското учение, които се споделят от всички (или поне от повечето) християнски изповедания. И тези истини ще бъдат казвани толкова по-високо, колкото повече светската държава потиска религиозната свобода на вярващите.
Българските читатели могат да намерят документа на български език в книгата „Мисионерската дейност на РПЦ днес”, която може да се закупи както от книжарницата на фондация Покров, така и онлайн.