Мемориален кръст издигнат в памет на жертвите на сталинския терор
Източници: RTL, La Tribune
Дванадесетметров дървен кръст бе издигнат и осветен в сряда в южните околности на Москва в памет на жертвите на сталинския режим преди 70 години. Над 20 хиляди затворници са били екзекутирани на полигона в Бутово през 1937 и 1938 година.
Мемориалът се намира в съседство с манастира, в който се е помещавал един от първите трудово-изправителни лагери в СССР по времето на Йосиф Сталин, станал лобно място на толкова много жертви. Молебенът и издигането на кръста в новопостроената в памет на светите новомъченици и изповедници църква е едно от събитията, посветено на 70-годишнината от кървавите чистки на „враговете на държавата”, при които милиони хора са екзекутирани или изпратени в лагери.
На полигона в Бутово, използван като място за екзекуции от 30-те години на миналия век до смъртта на Сталин през 1953 година, само през 1937 и 38 година около 20 хиляди души, основно православни свещеници и интелектуалци намират смъртта си и са погребани в масови гробове. 323-ма от тях са причислени към лика на светиите.
Около петстотин души са присъствали на православното богослужение и освещаването на мемориалния кръст. Повечето от тях са роднини и близки на загиналите. Събитието не е било зачетено от представители на държавната власт, която впрочем е показала твърде слаб интерес към възпоминателните прояви.
Подобни служби са се състояли и в други църкви и манастири в московския регион. „Денят на издигането на кръста не е избран случайно – смъртните наказания в Бутово са започнали на 8 август 1937 година”, е пояснил отец Всеволод Чаплин, цитиран от вестник „Известия”.
Разпятието е било изработено от монасите на Соловецкия манастир, един от първите и най-големи лагери на съветския Гулаг. То е пристигнало в Москва след 13-дневна речна лития по Беломорско-Балтийския канал, изграден изцяло от политзатворници, около сто хиляди от които намират смъртта си при строежа му.