Източник: University of Oxford
Богословският факултет на Оксфордския университет предлага стипендии за страните от Източна и Централна Европа, Русия и страните от бившия Съветски съюз за академичната 2007-2008 година (Chevening Scholarships).
Оксфордският университет в сътрудничество с Министерството на външните работи и въпросите на Британската общност (FCO) и църквите-членове на “Църкви заедно във Великобритания и Ирландия” (
CTBI), по-конкретно Методистката църква и Църковното мисионерско общество, предлагат съвместно три, евентуално четири, стипендии, даващи възможност на изявени студенти по богословие да продължат обучението си в Богословския факултет на университета. Програмата се осъществява с подкрепата на православния изследователски център “Св. Григорий и св. Макрина” и братството “Св. Албан и св. Сергий”, чиито благотворителни цели са насочени към по-доброто разбирателство между християнските традиции. Стипендиите се предлагат на кандидати (на възраст между 25 и 40 години), които притежават или очакват да получат преди октомври 2007г. академична богословска степен от признат университет или богословски колеж. Молби за кандидатстване за 2007-2008 г. се приемат от граждани на Русия, Украйна и другите страни от бившия Съветски съюз, Хърватска, Сърбия, Черна гора, Македония, Румъния, България и Албания. Стипендиите се отпускат за максимум една академична година и покриват такси, настаняване, а при необходимост и самолетен билет за връщане. Всички кандидати трябва да бъдат одобрени и препоръчани от призната църковна институция в тяхната страна. Стипендиите се предлагат на членове на всяка християнска деноминация. Одобрените кандидати следва да имат готовност при необходимост да се явят на интервю с дипломатически и църковни служители в страната им.
Една от целите на програмата е развиване на контактите между църквите в Обединеното кралство и Източна Европа и бившия Съветски съюз за създаване на основа за бъдещо сътрудничество, затова кандидатите следва да имат интерес към икуменизма при своето идване в Оксфорд. Всички кандидати трябва да попълнят предварителен формуляр за кандидатстване, който могат да получат от:
Mrs Elizabeth Macallister
University of Oxford, Theology
41 St Giles, Oxford, OX1 3LW
тел: 01865 270797; факс: 01865-270795; elizabeth.macallister@admin.ox.ac.uk
Попълнените формуляри трябва да се изпратят на същия адрес не по-късно от 28 февруари 2007 г.
Превод: Божидар Питев
Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>
Коментари
коментара
Непременно ще избера протестантски богословски факултет, за да се издигна в очите на някои (сещайте се кои) и да стана „образован“ и „ерудиран“! И евентуално, ако после се замонаша – не ми мърда „архимандрит“! При това не игумен на някакво си манастирче, а университетски преподавател. Почит, титли, пари… Супер!
Просто нямам търпение да стана „модерен“ православен.
Що се отнася до долнопробното православно образование, което мога да получа например в Русия – ха! При „онези“?! Ние сме в Европа вече – къде гледам! Москва е школа за комунисти, руски агенти и православни фанатици. Пък и лична изгода от там за мене – никаква (особено ако оставим настрана духовните глупости и закостенелите догматизми)!
Изобщо, да живее „по-доброто разбирателство между християнските традиции“ и „всички християнски деноминации“, водещо до „развиване на контактите между църквите“ поради прогресивния „интерес към икуменизма“!
Бързайте и вие! Обявата се появява чак на 24-ти – остават ви броени дни! Но внимавайте само да не си строшите краката, защото времето е студено и може да има поледици. Желая на вс. кандидати успешно изучаване методиката на методизма и напредък в църковната кариера в нашата нова, подобрена, модерна и демократична църква. А ако ви трябват средства – не берете грижа; оставете го на ССЦ. Ще се учудите, колко лесно ще стане. Може да не се наложи да ходите много надалеч – щедри потоци отдавна се леят към варварската „източна европа“. Е, ако сте талантливи, естествено – по-добре…
Владо, толкова си точен, че ми напълни сърцето!
доколкото си спомням май доста от светите отци са завършили езически философски школи-тогавашни университети-и пак доколкото си спомням сам св.Василий Велики е изпращал християни да се учат при неговия учител,който е бил езичник така че сарказмът ви е смешен и глупав
звучите,като лисицата,дето немогла да си вземе от гроздето и затова казала,че било кисело
като не искате да ходите неходете
неразбирам защо,някои се мислят за много“православни“,като ругаят нещо или някого-това ми прилича на едно стихотворение,май от Ботев,за хъшовете,дето по кръчмите са големи герои,а иначе нищо неправят-
Пием, пеем буйни песни
и зъбим се на тирана;
механите са нам тесни –
крещим: „Хайде на Балкана!“
Крещим, но щом изтрезнеем,
забравяме думи, клетви,
и немеем, и се смеем
пред народни свети жертви!
За другото – без коментар. Бог вижда, а времето изкарва наяве.
Горкият преп. Иустин Попович! Ако имаше такива авторитети по „духовност“, нито в Оксфорд щеше да завърши, нито професор в университета щеше да стане…
А иначе, да живее оптимизма.
Отец Паисий Светогорец казваше, че има два типа хора – едните като пчелите, другите като мухите. Та както пчелата в една градина търси цветята, а мухата – изпражненията, така и хората. Едни търсят само полезното, други във всичко виждат повод за съблазън. Едните и в Оксфорд да отидат, ще вземат от там хубавото, други и в Света Гора да ги заведеш, и там кусур ще намерят…
Богословският факултет на Оксфордския университет има стари традиционни връзки с православния свят. Там са специализирали и следвали редица епископи на БПЦ. Там са учили и мнозина преподаватели от нашите богословски факултети. Теология в Оксфорд преподаваха, а може и още да преподават такива световно известни православни учени като професорите епископ Калистос (Тимоти Уеър), епископ Василий и др. И докато ние с нашата раздвоеност в история и култура спорим откъде да черпим знания и духовност от изтока или от запада, руснаци масово са окупирали повечето специализации и стипендии на запад. Броят на българските богослови учещи на запад е толкова малък, че може да се сравни с този на македонските и албанските. От неудобство и да се запази някакво благоприличие много западни институции ни подаряват от време на време по някое стипендиантско място. Казвам „подаряват” защото ние не си ги извоюваме с хъс и подготовка.
Богословският факултет на Оксфордския университет има стари традиционни връзки с православния свят. Там са специализирали и следвали редица епископи на БПЦ. Там са учили и мнозина преподаватели от нашите богословски факултети. Теология в Оксфорд преподаваха, а може и още да преподават такива световно известни православни учени като професорите епископ Калистос (Тимоти Уеър), епископ Василий и др. И докато ние с нашата раздвоеност в история и култура спорим откъде да черпим знания и духовност от изтока или от запада, руснаци масово са окупирали повечето специализации и стипендии на запад. Броят на българските богослови учещи на запад е толкова малък, че може да се сравни с този на македонските и албанските.
че ако някой спами на всяка новина, значи има проблем. Сигурно през цялото друго време си мълчи – особено, ако шефът/шефката му е кофти човек. Едва ли казва пред него/нея какво мисли – а сигурно онзи/онази не го и пита. На това му викат „раздроеност“ в психопатологията.
Раздвоени сме, защото, както отец Паисий Светогорец казваше, има два типа хора – едните като пчелите, другите като мухите. Та както пчелата в една градина търси цветята, а мухата – изпражненията, така и хората. Едни търсят само полезното, други във всичко виждат повод за съблазън.
Иуда 1:18
За съжаление, някои не искат да сбират нито като пчелички, нито като мухички… а само искат да ядат. Но при това не слушат никого и нищо. Ами какво пък, да им е сладко! 🙂