Какво е отношението на християнството към еволюцията?

Във вашия въпрос Вие съвсем на място използвате израза “доктрината за еволюцията”. Във времето, в което живеем теорията за еволюцията е наложена наистина доктринерски, т. е. без съобразяване с фактите от действителността. С тази доктрина започват да ни възпитават и изграждат още от началните класове в училище. Нямаше да има нищо лошо, ако се представяха и други гледни точки по въпроса. Защото такива има и те са не по-малко научни и обосновани.
В този отговор не е възможно да бъдат изложени цели теории. Не е тук мястото и формата за това. Ще Ви дам само някаква насока.
В разговорите, за които споменавате едва ли също могат да бъдат направени най-задълбочените анализи. Нашата убеденост във вярата не се гради нито върху теорията за еволюцията, нито върху нейното отрицание. Дори да бяха верни всички постулати на защитниците на тази теория, то Бог е над всичко това. Бог е първопричината за всичко. Именно тук е най-уязвимото място на тази доктрина: че тя замества Бога със случайността или с измислени, недоказани и недоказуеми твърдения. По този начин приписва на сляпата случайност много повече “божествени” качества и свойства, отколкото ние виждаме в Живия Бог. С други думи, за да си обясняваме всичко в света с еволюцията е нужна много повече вяра, отколкото в религията. А на всичко отгоре в тази доктрина има доста моменти, които са в принципно противоречие с други области на съвременната наука.
Най-важното, което бих Ви посъветвал е да търсите Бога повече със сърцето си, отколкото с разума. Само да не ме разберат криво Вашите опоненти, че християните отричат разума. Ние не отричаме разума, но не го абсолютизираме. Бог е любов, а любовта не се доказва с разум. И когато приемем Бога със сърцето си, тогава верните и смислени идеи на еволюцията си идват на мястото. Защото не по-малко неправилен е и фундаменталисткият подход на отричането на всякаква еволюция. Той е присъщ на някои секти, но не на съвременното просветено православно християнство.
Бих Ви препоръчал да прочетете някои много хубави неща по темата. Неотдавна издателство “Омофор” издаде чудесната книга на Честъртън “Вечният човек”. Авторът не само разсъждава за еволюцията. Той ни учи как да разсъждаваме въобще. Друга интересна книга по темата е “Научен креационизъм” от Хенри Морис. В Интернет можете да прочетете “История религии” от о. Александр Мень. В том 1 “Истоки религии”, в глава пета “Творение, эволюция, человек” той пише по темата духовно, задълбочено, модерно и убедително. Много хубава и интересна е и статията на дякон Андрей Кураев “Может ли православный быть эволюционистом?” Не е нужно да Ви изписвам сайтовете, на които да ги намерите, тъй като по-лесно можете да направите това чрез Google като изпишете името на автора и ключова дума. Чрез търсачката ще намерите и други интересни публикации. Освен че в посочените текстове ще намерите отговор на много въпроси, те ще ви предпазят да не подхождате към темата за еволюцията доктринерски като вашите опоненти. Защото християнството не е доктрина, не е и теория, а начин на живот. Единственият начин на истински живот. Защото няма живот извън Бога – неговият Творец. Живейте с вяра в Бога и отговорите на въпросите ще идват постепенно и неусетно. Ала не търсете универсални, лесни и готови отговори. Тях ги оставете на доктринерите.
Приятелски Ви поздравявам и благославям,
презвитер Стефан
Не мога да разбера какво точно ви притеснява еволюцията. Факт е, че еволюцията е научна теория. И под теория имам предвид че е доказана. Тя не е доктрина или вярване. Тя не противоречи на другите области на науката, а напротив. Базирана е на тях.
Еволюцията обаче, не се интересува от вашите вярвания и религия. На учените не им пука дали това, което открият ще влезе в конфликт с фабулата на Мойсей относно произхода на човек.
Защо е толкова важно да приемате историята със змията и плода толкова буквално. Аз мисля, че значението на това трябва да е по-дълбоко от обикновената история за шестте дни и шабата. Нима вярата ви се гради единствено на буквалността тази история?Имайте предвид, че тя е съчинена преди 2-3 хиляди години от човек, който не е бил учен, а е трябвало да обясни на народа, който води, от къде идва и да им създаде ценностна система в същото време.
Християнството е повече от Стария Завет. Вие знаете най-добре колко, различни могат да са тълкуванията на Библията.