Митовете в националното съзнание
.jpg)
1. Българите са първите европейци. Ние сме най-старият народ на Европа, създатели на европейската култура.
Този мит беше създаден през последните години, за съжаление не без участието на известни историци. Независимо от това въпросното твърдение е толкова фантастично, че едва ли се нуждае от специално опровергаване. Вярно е, че Варненският некропол пази следите на прастара култура, една от най-древните на европейския континент. За съжаление хората, погребани там, имат още по-малко отношение към българите, отколкото македонците на Александър Велики – към днешните македонци. Като всички други земи, и пространството между Дунава, Бяло и Черно море е видяло смяната на много народи и цивилизации. Те са идвали на вълни, заселвали са се тук, създавали са култура – до момента, в който следващата вълна ги е отмивала или претопявала.
За българи в днешния смисъл на думата не може да се говори преди идването на Аспарух и създаването на българската държава, когато е започнал и етногенезът на българската народност. 681 г. е първата дата в българската история, а в културния кръг на европейската цивилизация сме влезли реално през 865 г. – годината на покръстването. За сравнение ще отбележим, че франкската държава е създадена в края на пети век. Франките, тоест предците на днешните французи, са приели християнството през 496 г., тоест четири века преди българите. Арменците са го направили още по-рано. Въпреки че и ние не сме млада нация, много европейски народи са по-“възрастни“ от нас. А какво да кажем за гърците и римляните? Българите са дали своя принос за европейската култура, но да се твърди, че те са я създали – това вече е пълна щуротия. Нито Омир, нито Платон, нито Юлий Цезар са били българи. Никаква полза нямаме от тези сапунени мехури, освен ако не искаме другите да ни сочат с пръст и да ни се смеят. Единственото, което може да обясни или да оправдае тези фантазии, е тежката национална депресия, която ни задушаваше през последните години и от която все се мъчим да се отървем – по всички възможни начини…
Този мит беше създаден през началото на 90-те и оттогава се радва на все по-голяма популярност, особено в националистическите среди. Авторът г-н Петър Добрев издаде няколко книги и спечели толкова хора за тази идея, че тя започна да се възприема едва ли не като общовалидна истина.
Вярно е, че въпросът за етническия състав на прабългарите не е напълно решен от науката. Но това съвсем не е основание за спекулации. Малкото прабългарски думи, които са стигнали до нас, са несъмнено тюркски (турански). Конската опашка на прабългарите е традиционното знаме на тюрките-чергари. И прабългарският бог Тангра може да утеши днешните си самозвани почитатели с това, че той не е никой друг освен общотюркския Хан Тенгри – Царят-Небе.
За прабългарите се знае всъщност доста малко. Преди Кубрат историята им е неясна. Но не и за г-н Добрев. Той е открил навсякъде следи от прабългарските скитания из Стария свят. Идеята му е проста: посланието се съдържа в географските имена. Ако някъде на картата срещнете заедно буквите „б“ и „л“, да знаете, че това не е случайно: прабългарите ви намигат оттам! Бактрия, Балх, езерото Балхаш – всичко е в играта. Древните китайски хроники споменават за някакви си болхики – познайте за кого става дума! Ами белгийците? Чрез подобни методи той успява не само да прекара прабългарите из цяла Европа и Азия, но и да ги отпрати толкова назад във времето, че да станат съвременници на древните шумери.
Не знам какъв е съкровеният мотив за тези игри с историята. Срамно ли е да имаш скромен прадядо-туранец? Изглежда, че за много хора е така. Но каква полза – дори и да се окаже, че прабългарите нямат нищо общо с туранците, буйната тюркска жилка ще остане да тревожи българската кръв. Куманите, татарите, печенезите – всички тези племена са дали своя принос за днешния български народ. Знае се например, че династията на Асеневци е куманска по произход. Какво да се прави, живеем на кръстопът. Който не е минал оттук, само той не е оставил следа. Балкани…
3. Ромеите са най-големите врагове на българина през Средновековието. Непрестанните ни борби с Византия са извор на особена национална гордост.
Тази тема се радваше на особената любов на комунистическите писатели и историци: „чашата с византийската отрова…“. Оттогава малко е позаглъхнала.
Вярно е, че българската държава е възникнала първоначално върху византийски земи и че е била трън в очите на Империята. Вярно е, че по време на войните с Византия (често водени без голяма необходимост) малкият сърцат народ е показвал и храброст, и издръжливост в неравната борба. Аз обаче имам две забележки. Първо, Византия не може да се разглежда само като извор на злини за българите. В „чашата с отрова“ е имало и покръстване, и книги, и култура… Неблагодарно е да зачеркваме това, което Византия ни е дала. В края на краищата и Кирил и Методий са византийски монаси и служители на Империята. Тази враждебност към Византия и византийския дух не маскираше ли всъщност враждебността на комунистическия режим към Православието? Когато влизате в православен храм, вие се потапяте в атмосферата на византийската култура, и не само древните християни, но и ромеите ви заобикалят невидимо от всички страни. Сред тях и вие се усещате като ромей, като византийски воин с духовен меч. Второ, да не забравяме значението на Византия за тогавашна Европа. През тъмните векове на ранното Средновековие тя е била единственото сериозно културно огнище на християнския свят. А също и вековен пазител на спокойствието на европейските народи: с тялото си е преграждала пътя на ислямските войски към Европа – първо на арабите, после и на турците. Ударите на българите и другите християнски народи само са помогнали за разклащането и рухването на този бент срещу напиращата вълна от Изтока.
4. Богомилството е прогресивно учение и принос към европейската култура. То е предшественик на идеите на Реформацията.
Тази идея също дължим на отминалия режим, но тя продължава кой знае защо да бъде популярна и днес.
В учението на богомилите се усеща духът на древните гностически и антихристиянски ереси. То е близко до малоазийското павликянство и едва ли може да се смята за оригинално създание на българския дух. Но дори и да беше такова, едва ли бихме могли да се гордеем с него. Учението на богомилите е доста по-мрачно от църковното християнство. Светът според тях е създаден от дявола: оригинална идея, но тя не вдъхва кой знае какъв кураж на човека. Богомилите са мразели човешкото тяло, били са против семейството и брака, наричали са децата „дяволчета“. Да, богомилите са изобличавали социалните пороци и недъзите на официалната Църква. Но в своята антидържавна и антицърковна нападателност те са били враждебни и на цялата тогавашна култура. Да не забравяме, че почти всичко, което средновековният човек е имал като просвета и култура, той е получил от Църквата. Изобщо, ако създаването на секта е нещо, с което трябва да се гордеем, тогава хвала й на Америка заради мормоните, йеховистите, сциентолозите… Нищо общо нямат богомилите и с Реформацията в Западна Европа. Реформационното движение се е зародило в богословските и университетските кръгове, а не в колибите на богомилите. Но дори и да не е така, дори и Лутер да е богомил, това едва ли би издигнало богомилството в очите на православния християнин. Реформацията не е пътят към Православието.
5. Давам думата на самите митолози: „Ако в края на ХІV век България не беше спряла ятаганите с гръкляна си, зурливите орди на изсипалите се от Анадола селджукски турци щяха да прегазят Европа като мека вода. Столицата на Османската империя щеше да се казва Париж, Рим или Виена. Събули папуци, натътрузили гъжви, потомците на Робеспиер, Дантон и Марат щяха по пет пъти на ден да пухтят и да бият чела о пода на някоя изпотена, вмирисана на лой джамия“ (В. Станков, из сборника „Сюита за мъртви българи“, ИК Галактика, 1997).
По-нататък се описва подробно и с упоение какво точно са щели да вършат Бетовен, Ван Гог и другите, ако България не беше „спряла ятаганите с гръкляна си“. Но ако оставим настрана евентуалната печална съдба на всички тези велики люде, бихме могли да се запитаме: защо все пак въпреки българския гръклян „ятаганите“ са продължили спокойно пътя си към сърцето на Европа, в това число и към същата тази Виена? Изобщо какво значи да спреш някого с гръклян? Винаги съм си мислел, че спирането на ятагани или мечове става само с помощта на подобни на тях оръдия.
Доколко съпротивата по нашите земи е била от полза за Европа? Процесът на падането на България под турско робство е една от най-печалните страници в българската история. За разлика от героичната Самуилова борба срещу византийците, раздробената и слаба България от времето на Шишман не е оказала почти никаква съпротива. За това, разбира се, е виновен не народът, а малодушните български владетели. Тяхната страхлива нерешителност и нежеланието им да влязат в съюз с другите балкански народи срещу настъпващия враг не само че не са възпряли „ятаганите“, но и са им отворили, доколкото са могли, пътя на Запад.
6. Ако се обърнем към времето след Освобождението, ще видим, че България винаги е ставала жертва на чужди интриги, на интересите и плановете на великите сили и тъкмо това е довело до всичките й нещастия.
Да, България е малка страна и често е ставала заложник на чужди интереси, но това не значи, че великите сили само са си я подхвърляли една на друга. Тази представа не само е твърде унизителна и деморализираща, тя внушава необосновано чувство на безпомощност и наистина може да доведе до превръщането на нацията в отчаяла се, бездушна маса. Историята ни показва малки народи, които бранят твърдо своята съдба и объркват решенията на великите. Та дори и само с примера на евреите Бог ни е показал как една шепа хора може да промени света. Дали си малък или велик зависи от това за какъв се смяташ, а не от това дали си планина от месо. Силата на човека е в неговата воля и самосъзнание. И българите също са показвали, че могат да защитават своята национална кауза въпреки мнението на всички останали – Съединението е чудесен пример за това.
България не е само жертва, тя е и активен участник на политическия процес в Европа през ХХ век. Смело се е месила тя в работите на великите и в борбите между тях. Продължава да се меси и днес – участието ни във войната в Ирак и други акции от този род са свидетелство за това. Ако по време на тези намеси сме получавали удари или ще ги получаваме в бъдеще, те не трябва да се възприемат като терзания, на които хищникът е подложил своята жертва – нас, – а като неизбежни и естествени следствия от въвличането ни в борбата. Ако България е ставала зависима от чужди интереси, това е било защото самата тя е търсела да се подслони под сянката на могъщи покровители. Всяко обвързване е зависимост. Докато продължаваме да разчитаме на другите, ще продължаваме и да се усещаме като жертви.
Идеята, че някой друг е виновен за твоите нещастия, възниква най-често у слабия и малодушния. Силният, напротив, поема с радост отговорността за своята съдба. Ние сами сме изковали своя живот и никой не ни е виновен за злините в него. Вашингтон не ни повелява да мразим ближния си и Кремъл не ни нарежда да разхвърляме боклуци пред къщата си. Това, от което се нуждае този народ, е малко повече волеви дух и вяра в себе си – неговите политици прекалено отдавна са го научили да бъде отпуснат и да плува равнодушно по течението.
Това е, разбира се, само малка част от популярните митове. В това малко есе нямах възможността да се занимавам с всички. Но и тези са много характерни. Едни от тях се стремят да напомпат изкуствено националната ни гордост (1, 2, 5), други, напротив, ни представят като безпомощни жертви на зли сили (6). Но нито един не ни помага и не е опора в нашия живот. Митовете ни закриват пътя към истината. Те са фалшив, фиктивен свят около нас, облак от мъгли и илюзии пред очите ни. Те изопачават реалните пропорции и смисъла на фактите в миналото и така ни лишават от ориентири в бъдещето. Митовете са симптом за това, че нещо не е в ред в националното съзнание, те се стремят да запълнят пустотата, чувството за малоценност. Потребността от митотворчество се активизира особено през епохи на упадък, цветните балони на митовете разнообразяват изкуствено унилата, сива действителност.
Ако се освободим от митовете, какво ще остане като реална, нетленна ценност в миналото, истинска опора за националния дух? Има такива ценности. Преди всичко светите братя Кирил и Методий. И българските книжовници, създали нов културен свят за славяните. И патриарсите. И светците. И жилавата традиция на държавността, оцеляла и възраждаща се през всички опити да бъде унищожена. И много други достойни лица и събития. Ако се вгледаме внимателно, ще видим, че повечето от тях са свързани неразделно с Православието – то е оста, нишката, около която се е концентрирала националната воля и се е изграждало всичко сериозно и ценно. Православната вяра е истинската нетленна ценност в българската история. Тя е и нашата опора в тъмнините на бъдещето. Материалистическите учебници по история ни научиха да се отнасяме с недоверие към творческата мощ на Духа като двигател на колективното битие, като извор на енергия за човешкия живот. Време е да се завърнем към неговата животворна сила. Не митовете, а реалността на тихите непрестанни усилия на много поколения, които са създавали националната традиция и са й проправяли пътя към бъдещето, е истинската твърда опора за всичко, което правим. Опора, която никой не може да ни отнеме.
Името ми е руско, но съм чистокръвен българин – от онези дето живеят в Родопите и които са главни герои в романите на Хайтов. Някои от тях са християни, а други са мюсюлмани и ги наричат помаци. та тези помаци, особено между Девин и Гоце Делчев, са им промили мозъците и те се мислят за „братя на арабите“. Та трябва да развенчаете този мит и да им кажете, че те са наследници на отрекли се от Христос преди 3-4 века православни българи! Когато бях „пубертет“ и учех в Гоце Делчев криех, че съм помак, защото не исках да ме свързват с турците (т.е. турките ). Слава Богу! – от 10 г. съм православен християнин и се гордея, че Бог върна моето семейство в Църквата Си.
А относно споменатите от Вас митове мога да кажа, че нашата всеизвестна история е написана от Константин Иречек, който е бил първият ни министър на просветата. Бил е на 26г. Другородец и римокатолик. Смятате ли, че би подхранвал патриотизма и национализма ни. Жалкото е, че е увлякъл тогавашните ни учени, които не са си направили труда да проверяват фактите, а с лека ръка са правили повърхностни заключения. Има един доцент д-р Ганчо Ценов от началото на 20 век – прочетет неговата версия.
А дори да не прочетете имам няколко почти реторични въпроса към Вас:
– къде изчезнаха траките, при появата на българите на историческата сцена? – това, че на църковен събор през 679г. са ги нарекли българи, не значи, че тогава са се пръкнали на Балканския полуостров.
– …
– как за 2 години Византия позволи на Аспарух от палатков лагер на Онгъла да основе дунавска България и да я оставят да се развива?
– Защо през 50-те години на 19 век хора с катъри са обикаляли манастирите и са унищожавали историческата ни памет? Нима са знаели, че след 20г. ще сме свободни и ще имаме нужда от източници за да напишем историята си?!
– Може да не сме първите европейци, но първите заселници на Европа са минали през Балканския полустров, а не през Кавказ.
– Защо княз Светослав избиваше най-жестоко българите през 10 век при нападението си над България? Може би защото българите и славяните са едно?! Това не е важно.
– Защо турците покориха само православните народи, а оставиха католиците? – заслугата сте прав, че не е на нас, българите, а на венцианците, които в по-голямата си част са наследници на убийците на Христос.
Не сте прав, че българите НЕ са индоевропейски народ. Напротив, унгарците са повече турки от нас, въпреки, че са ни „братовчеди“ по кръв.
Това, че често сме жертва на интересите на „Великите сили“ е вярно. Доказва го и сегашното ни политическо положение и обществено блатно състояние. Но не е повод да се комплексираме или да изпадаме в шовинизъм. Това го могат сърбите и гърците, които също са православни народи!?
ИЗВОД: Бог допусна да паднем под робство 500 г. за да ни предпази от Римокатолицизма и Ренесанса /Възраждането на езическата античност/ в западна Европа.
И смисъл на нашия живот не е национализма, а възраждането на ЦЪРКВАТА!
Альоша, не съм твърдял, че БЪЛГАРИТЕ не са индоевропейски народ. Ставаше дума за ПРАБЪЛГАРИТЕ, което е нещо съвсем различно. Прабългарите са създали държавата, но тяхната роля в етногенеза на днешните българи е много по-малка от тази на славяните. Славяните са индоевропейци и българският език е индоевропейски. За траките сте прав – те не са изчезнали, а са се вляли в състава на българската народност. Съборът, за който говорите, е през 879 г., когато България вече е съществувала от 2 века. Княз Светослав също не е славянин. Първите руски владетели са варяги, т.е. скандинавци. Парадоксът при руснаците е същият като при българите – името „руси“, както и името „българи“, е донесено отвън от неславянско племе, което е подчинило славяните и е създало държавата, но се е претопило впоследствие сред тях. Турците не са успели да покорят католическите народи по много причини. Но не защото не са искали да го направят…
Колкото за родопските помаци – те са си чистокръвни българи и славяни. Твърде жалко ще е, ако под въздействието на ислямската пропаганда те забравят за своя корен…
защо мислите, че бактрия и балхара не са държави на древните българи? твърде подозрителна е тая игра на думи и не само с името на държавата, а и с името на планини и реки, носещи имената на същите в днешна българия. никак не е малко вероятно нашите да са именно силно цивилизован ирански народ.
Византия е наш основен геополитически противник. за съжаление в борбата между двете държави победител няма, а по-скоро са се самоунищожили една друга.
и не е вярно, че Византия е създала славянската азбука, па макар и с някакви задни мисли. византия винаги е покръствала балканските славяни на гръцки, като основно оръжие за тяхното елинизиране. инициативата е била на цар Борис, Кирил и Методий са българи, а Наум и Климент – даже български аристократи. Славянската азбука си е наше дело, не Византийско и попадането и в ръцете на Борис точно навреме не е някаква усмивка на съдбата, а негов обмислен ход.
„Прабългарите са създали държавата, но тяхната роля в етногенеза на днешните българи е много по-малка от тази на славяните“.
Това просто не е вярно! Значи идва една шепа народ, разбива 60 000 ромейска армия, подчинява „многобройните славяни“ и постоянно води войни наляво и надясно, дори поступва арабите при Константинопол. Тезата, че българите са били една шепа, е несъстоятелна. Пък и не е нужно човек да историк – достатъчно е да се разходи из България и да види, че съвременните българи имат твърде малко общо с руснаци, поляци, чехи, па дори и със сърби и хървати.
И какво е това „прабългари“? Праруснаци има ли? Или прафранзуци?
Иначе съм съгласен, че историческата чалга се лее обилно и е твърде популярна напоследък – от Навуходоносор Български до България на три планети.
Очень хорошая статья, понравилась. Дает богатую пищу для размышления и самоанализа. Сам я – обрусевший болгарин, который с 18-летнего возраста живет в Сибири. История Балканского полуострова и всего постромейского пространства представляют для меня большой научный интерес. Когда я учился в болг. школе, учебники были заполнены всякой ерундой, и лишь в зрелом возрасте, вдали от Родины стал анализировать крутые повороты балканской истории. Безусловно согласен со всеми пунктами данного текста. К сожалению межхристианского мира на этих землях не будет никогда и виноваты в этом мы сами – славяне, греки и валахи.
Не будет Благодати Божией, пока мы будем видеть в серба и ромея врага, которого надо зарезать.
Anastasii Bibliothecarii interpretatio synodi VIII generalis. Patrologia lat. 129, III. 19- „Cum beatus papa videatur dicere Innocentius ad Alexandrum Antiochenum inter alia scribens: Non ergo visum est ad mobilitatem necessitatum mundano-rum, Dei Eeclesiam commutari, honores aut divisiones perpeti, quas pro suis causis faciendas duxerit iraperator; sed his née ipsi diu fruuntur, siquidem jam memorata Vulgarorum gens protinus irrult et universa circa Danubium occupаt.“т.е. след разделението на царството при Валентиниан (364-375) и Валент (364-378) българският народ връхлетял и заел всички страни по Дунав:
От това излиза, че още в края на 4 век българите са живеели в земите на Римската Империя
Важно е да отбележим и друга гръцка хроника на Анастасий (Historia de viti Rom. Pont. Patrolog. lat. 128, col. 1393 f) ,която пояснява събитието с любопитната подробност- ”…quia Bulgares, qui jure gentile sibi pariam subjugantes”-българите обединили своето отечество, съгласно родственото им право.
„…utramque Epirum, novam videlicet veterumque totamque Thessaliam. atque Dardaniam, in qua et Dardania civitas hodie demon-stratur, eu jus nunc patria ab his Bulgarie Bulgaria nun-cupatur,“ ibid. 1392.
-Тези провинции били двата Епира (Стария и Новия), цялата Тесалия и Дардания
Андрей това са само две от многото римски хроники показващи,че българите са на Балканският полуостров от преди Княз Аспарух-защо пиша Княз-защото отричам славянската идея такава каквато я представят днес-ако сравниш Княз изписана с гръцки букви се получава Канас-княз у бога-Канас у биги(староукраинската дума за бог е биг-пр.-,огон(рус)-огин(стрб и укр) 😉
Траки=славяни,прочети за Черняховска култура, сравни я с по късната Пенковска култура и с някой тракийски-виж населеността при едната и другата,и най важното разгледай римските хроники за балканските провинции от това време.
Една теория- http://www.ivanstamenov.com/files2010/trakigs.pdf
Редактори,
Блокирайте идиотите, ако не искате този форум да се превърне в зоопарк.